Menu Zavřít

Mládek se sejde s insolvenčním správcem OKD

10. 5. 2016
Autor: ČTK

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek se ve středu sejde s insolvenčním správcem černouhelné firmy OKD Lee Loudou. Ministr bude chtít, aby se správce pokusil sehnat peníze na provoz OKD od bank a soukromých subjektů, pokud se to nezdaří, je stát připraven půjčit OKD prostřednictvím státního podniku Diamo.

„Předpokládám, že se zítra sejdu s insolvenčním správcem. Měl by se pokusit získat peníze na provozování OKD v insolvenčním režimu od bank nebo soukromých subjektů. Pokud se mu to nepovede, naše ministerstvo je připraveno předložit materiál na vládu. Podle něj by stát půjčil peníze firmě Diamo, která by pana správce mohla podpořit,“ řekl ministr. Pokud by stát půjčil OKD, chtěl by mít podle Mládka silnou pozici a dění v OKD ovlivňovat.

Stát nyní pohledávky vůči OKD nemá, uvedl Mládek. „Ale zároveň není vyloučeno, že v budoucnu vzniknou. Největší riziko je v tom, že firma nebude platit sociální pojištění, nebude platit zálohu na daň ze závislé činnosti, kterou každý měsíc odvádí státu. Zatím máme zjištěno, že v dubnu za březen všechno zaplatili,“ řekl.

Náměstek ministra financí Ondřej Závodský dnes uvedl, že ministerstvo je proti tomu, aby část zaměstnanců, kteří by byli z OKD propuštěni, zaměstnalo Diamo, nebo aby propuštění pracovníci dostávali zvláštní příspěvky od státu. „Chci doufat, že pan ministr (financí Andrej) Babiš změní názor a od odmítání a popírání problému přijme politiku, že je potřeba se zabývat jak sociálními dopady, řešením ekologických škod, tak i případným fungováním firmy. Tak, aby po dobu insolvence bylo na mzdy a firma i nadále těžila uhlí,“ reagoval Mládek.

Bude jednat i vláda a tripartita

Návrhy řešení dopadů útlumu těžby v černouhelné firmě OKD se bude ve středu zabývat vláda. Ještě před zasedáním kabinetu se kvůli situaci v podniku sejde vedení tripartity, tedy zástupců vlády, zaměstnavatelů a odborů. Materiály týkající se OKD předkládá vládě převážně ministerstvo průmyslu a obchodu, většinu z nich ale s rozpory.

První z návrhů počítá s tím, že příspěvky ke zmírnění dopadů útlumu těžby by od státu neměli dostávat jen propuštění horníci a další pracovníci OKD, ale i z desítky dalších firem. Havíři, kteří v podniku byli aspoň dva roky, by po určitou dobu pobírali osm tisíc korun měsíčně. Ostatní by měli sedm tisíc korun.

„V tuto chvíli musím říci, že materiál předkládám s rozpory s ministerstvy hnutí ANO, především s ministerstvem financí a ministerstvem obrany, které vůbec zpochybňují myšlenku, že tato skupina zaměstnanců by měla dostat podporu,“ uvedl ministr Mládek.

Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík řekl, že jde o podobný příspěvek, který je od letoška schválený na Slovensku. „Doufám, že vláda i ministerstvo financí k tomu přistoupí řekněme logicky nebo prakticky. Nechceme nic mimořádného, nic zvláštního. Je to věc, která pomůže zaměstnancům,“ uvedl.

Mládek vládě dál opětovně navrhne, aby část zaměstnanců, kteří by byli z OKD propuštěni, zaměstnal státní podnik Diamo. Má jít až o 250 lidí, a to zejména starších 55 let s nejvýše dosaženým základním vzděláním, u kterých lze podle MPO očekávat nejobtížnější umístění na trhu práce.

Vláda se materiálem zabývala minulý týden, jednání bylo ale přerušeno. Mládek si již během jednání kabinetu na twitteru postěžoval, že dohoda „těžko leze přes ANO“. Náměstek ministra financí Ondřej Závodský dnes uvedl, že Diamo by podle návrhu fakticky suplovalo Úřad práce, s čímž ministerstvo financí nesouhlasí.

Ve hře novela insolvenčního zákona

Ministři projednají i materiál, který na pokyn MPO vypracoval Český báňský úřad. Vyplývá z něj, že OKD musí i po vyhlášení insolvence dál zabezpečovat své doly proti haváriím, odvádět platby za vytěžené uhlí a provádět rekultivace. Pokud by za uhlí neplatila, mohl by jí stát odebrat dobývací prostor.

bitcoin školení listopad 24

Vláda by se měla zabývat i novelou insolvenčního zákona, která řeší úpadek velkých hornických společností, a tedy i OKD. Změny vypracované ministerstvem spravedlnosti na základě dubnového usnesení vlády by se měly týkat hornických firem, jež ke dni podání insolvenčního návrhu zaměstnávají nejméně 500 lidí, a také dalších firem v případném koncernu. Insolvenční soud i správce by například museli dbát na to, aby přijatá řešená byla „v souladu s veřejným zájmem a právy a oprávněnými zájmy zaměstnanců dlužníka“.

Podle původního znění novely měl příslušné insolvenční správce navrhovat soudu ministr financí, tedy Andrej Babiš. Ministerstvo spravedlnosti po kritice uvedlo, že tento záměr byl jen pracovní variantou. Předloží prý i návrh, aby správce navrhovala vláda.

  • Našli jste v článku chybu?