Na tom by samozřejmě nebylo nic divného, mladý předvoj si pěstuje většina partají věřících v zákony bilogie. Mladí sociální demokraté nám dali třeba Stanislava Grosse a Bohuslava Sobotku, dva premiéry, které dějiny určitě teprve docení.
Mladí komunisté zase dodnes vychovávají stalinské marxisty s nebezpečnými revolučními sklony, jimž by nejvíc prospěl výlet do Severní Koreje, případně tuzemské zadržovací zařízení. A darem Mladých konzervativců české politice, pokud jste už náhodou zapomněli, jsou i Jiří Pospíšil nebo Zdeněk Žák, který později radši přešel ke starým „Zemanovcům“, když tam ucítil závan moci.
Problém myšlenek
Takže v čem může být Mladé ANO jiné, či horší? Jiné na Mladém ANO (stejně jako i na tom „starém“) jsou především myšlenky. Zatímco lidé jako Gross nebo Žák při dotazech novinářů aspoň zkoušeli do světa pouštět příslušné ideologické ideály, mladí babišovci na to jdou přímo od podlahy.
Nebo spíš od Babiše, chcete-li: „Jsem zastánce Agrofertu,“ řekl upřímně ČT jeden z členů Babišových pionýrů. „Propojení podnikání a politiky má něco do sebe,“ přidala do kamery stejné televize mladá žena, jejíž atraktivní tvář (stejně jako většiny ostatních na lodi) jako by ani nepatřila do močálu politiky, showbyznysu ošklivých.
Ano, jistě: propojení podnikání a politiky určitě má něco do sebe; třeba se jako Babiš stanete miliardářem. Jinak to je ale trochu ironie, ne? Babiš šel do politiky, nebo to aspoň říkal lidem před volbami, právě aby oddělil podnikání od politiky; jejich spojení totiž definovalo lidi jako Roman Janoušek, jimž odborně také říkáme kmotři.
Kmotření
A právě Babiš měl kmotrů plnou pusu, viděl je a stále vidí všude kolem sebe. Že teď spojuje podnikání a politiku i on sám, prostě odbýval a stále odbývá tím, že on za to nemůže. Prostě vyslyšel zoufalé volání Čechů po své pevnější vedoucí ruce, a proto se to přihodilo i jemu.
Vlastně bychom měli mládí ANO poděkovat. Mladík, jenž vysvětlil své angažmá v předvoji ANO tím, že je zastáncem Agrofertu, totiž celý fenomén Babiše popsal lépe než kdokoli jiný. Dokonce možná až moc dobře. I podle něj ANO vzniklo jako politická divize Agrofertu a má se prostě postarat o to, aby se mu dobře dařilo. Nebo jinak: co je dobré pro Agrofert, to je dobré i pro celé Česko. Což je ovšem přesný opak toho, co říká Babiš: podle něj platí, že co je dobré pro Česko, to je dobré i pro Agrofert.
Nemusíte zrovna studovat jazykovědu, abyste pochopili principální rozdíl těchto svou tvrzení. Teď v tomto sporu konečně udělalo jasněji samo Mladé ANO. Když to totiž donekonečna opakoval v TV někdo jako Miroslav Kalousek, jenž má vetší reputační problém a jehož Babiš bez důkazů tituluje „zloděj“, nezní to úplně věrohodně. Jenže když to teď veřejně a upřímně říkají i vlastní Babišovi lidé… že bychom tomu konečně začali věřit i my?
Čtěte další komentáře autora:
Babišova stoprocentní demokracie