Česká republika se stává pravidelným pořadatelem vrcholných podniků evropského amatérského golfu. V minulých letech se na západočeských hřištích v Karlových Varech a v Mariánských Lázních postupně vystřídala mistrovství Evropy mid-amatérů (1997), žen (1999) a družstev seniorů (2001). Letos se z pověření Evropské golfové asociace na hřišti Astoria Golf clubu Cihelny ve dnech 8.-12. července odehrálo další prestižní kontinentální mistrovství. Čtyřiadvacet týmů mladých hráčů se přijelo utkat o titul evropských šampionů chlapeckých dorosteneckých družstev.
Na úvod šampionátu hráče čekala dvě kvalifikační kola na rány, z nichž vzešly tři osmičlenné skupiny (flighty). V těchto flightech pak pokračovaly souboje o titul a o další umístění formou jamkové hry, jednou foursome a čtyřikrát single.
Domácí prostředí a dobrá forma našich dorostenců poskytovaly českému týmu prostor pro velká očekávání. Oficiálním cílem, který hráčům vytyčil předseda komise mládeže České golfové federace a člen organizačního výboru ME Pavel Drda, byla účast v druhém flightu, to jest boj o 9.-16. místo celkového pořadí. Šestici nominovaných hráčů tvořili Ondřej Lébl (GK Líšnice), Marek Růžička (PGC Ostrava), Tomáš Jokl (GC Mariánské Lázně), Lukáš Tintěra, Jakub Stanislav a Jan Zedníček (všichni GC Karlovy Vary).
První dvě kola však pro české barvy znamenala tvrdé procitnutí do reality. Výkony, které stačí na přední příčky turnajů série Czech Golf Amateur Tour, nejsou v evropském měřítku dostatečně kvalitní. Nikdo z domácích hráčů nedokázal pokořit par hřiště, v celkovém součtu po první polovině turnaje patřila České republice až 18. příčka, a tudíž místo v posledním, třetím flightu. Nejlepší z našich Lukáš Tintěra skončil na 70. místě. Ondřej Lébl, který měl být původně oporou reprezentačního týmu, nedokázal potvrdit výsledky z posledních měsíců a mezi jednotlivci se umístil až ve druhé stovce.
Kvalifikaci vyhrálo družstvo italských hráčů před Skotskem a Švédskem. Nejlepším hráčem mistrovství byl osmnáctiletý Ital Matteo Del Podio (65 a 66 ran). Svým výsledkem přemohl na dálku i nejlepší české profesionály, kteří hráli začátkem června v Cihelnách turnaj série Eurotel PGAC Open Golf Tour. Skot Lloyd Saltman si ve druhém kole smlsl na dosavadním rekordu hřiště, jehož hranici nastavil - přes bogey na osmé jamce - na sedm úderů pod normu hřiště (63). Za zmínku také stojí dvojice eaglů, jichž dosáhl švédský borec David Palm. V obou kvalifikačních kolech zahrál první jamku par 5 dlouhou 500 metrů na pouhé tři údery.
Největším překvapením úvodního kola jamkových bojů bylo vyřazení favorizovaného Skotska, které si vylámalo zuby na golfistech z Rakouska. Nedařilo se ani třetím nasazeným Švédům proti Francii. Roli favoritů potvrdili pouze Italové, kteří přes Anglii a Nizozemsko prošli až do finále. S překvapením turnaje Rakouskem sice prohráli úvodní čtyřhru, ale další šanci našim jižním sousedům už nedali a zcela zaslouženě se nakonec radovali z mistrovského titulu.
Družstvo našich chlapců začalo jamkovku ve třetím flightu přesvědčivou výhrou nad soupeři z Řecka, ve druhém kole však skončilo na holích tureckých hráčů. Konečné 19. místo nakonec Česká republika zachránila vítězstvím nad Polskem. Nejúspěšnější v jamkové části byla dvojice Zedníček-Tintěra, která vyhrála všechny tři své zápasy.
Výsledky:
Mistrovství Evropy družstev dorostenců, Cihelny, 8.-12.7.2003
1. Itálie
2. Rakousko
3. Francie
4. Nizozemsko
5. Anglie
6. Švédsko
7. Skotsko
8. Španělsko
9. Irsko
10. Wales
11. Německo
12. Finsko
13. Dánsko
14. Norsko
15. Belgie
16. Švýcarsko
17. Turecko
18. Portugalsko
19. Česká republika
20. Polsko
21. Island
22. Slovinsko
23. Řecko
24. Lucembursko