Oblast mládí a vinařské vzdělanosti, tak lze charakterizovat Donauland, cíl našeho dnešního putování. Plocha 2273 hektarů „bílých vinohradů a o poznání méně – 457, 66 ha – s modrými odrůdami jsou situovány tak, že můžeme toto vinařské území rozdělit na dva distrikty. Severní, mezi Vídní a Křemží ležící vinice lemující řeku Wagram, a jižní na pravém břehu Dunaje. Odrůdové složení (co do množství) pěstovaných rév je typicky rakouské, Veltlínské zelené a Zweigeltrebe. Ovšem vedle veltlínů se v Donaulandu objevují vysoce jakostní Burgundské bílé a harmonické, plné ryzlinky.
Protkány tokem Wagramu se za sebou v severním distriktu řadí obce známých jmen, jako Grafenwörth, Feuersbrunn, Fels am Wagram, Königsbrunn nebo Stettendorf am Wagram. Ke slovu se zde dostává i speciální, pro Rakousko typické ledové víno, jež je zde nazýváno tekutým zlatem, a to zejména v obci Grossriedenthal.
Vinařské podniky zde dosahují rozloh jen asi pěti hektarů, pracují tedy vesměs jako hospodářství se smíšeným zemědělstvím. Začínají se ale prosazovat speciální vinařské firmy, které si díky rostoucí kvalitě a šířícímu se zájmu o svá vína mohou dovolit přechod na monokulturní produkci – pěstování révy.
Jižní část Donaulandu je reprezentována zejména svým střediskem, historickým Klosterneuburgem. S klášterním vinařstvím, které píše vinařské dějiny města již od roku 1114, impozantním sklepem v podzemním komplexu konventu a vinicemi, deroucími se do samého města tvoří kouzelné prostředí pro vinařskou současnost. Sídlí zde i vyšší vinařská a ovocnářská škola. Nedílnou součástí města je také bohatá odborná knihovna, která disponuje tisíci svazky vinařské literatury z nejstarší historie po současnost. Mezi vína, kterými se může tento cíp oblasti chlubit, patří zcela jistě ovocité ryzlinky a jemná bílá burgundská, pěstovaná povětšině na terasách v nejbližším okolí města.
Někdy je uváděna třetí minioblast Donaulandu, územíčko v okolí městečka Tubling. To se čtrnácti vinaři a asi 30 hektary tvoří základ této části. Vedle majoritního podílu veltlínů se zde prosazují Neuburské a Sylvánské zelené. Z modrých zaujme sílící podíl Portugalu a zajímavé výsledky dávající Blauburger. Atypická skladba a originální podmínky této minilokality jí dávají dobré možnosti k prosazení jejích vín mezi širší obec konzumentů.
Celým tímto vinařským krajem při obou březích Dunaje se vine jedna společná, pro region vysoce prospěšná skutečnost. Ve vinohradech a sklepích hospodaří většinou mladí vinaři, což dává oblasti obrovský náboj jak v nastolování nových trendů, citlivě kombinovaných se staletími prověřenými postupy, dále pak v iniciativě směrem k hospodaření respektujícímu přírodní zákonitosti. O obé se starají jednak Erste Vereingung naturnahen Weinbaus (VENA) jakož i Collegium Vinum Wachrain. Vedle nich existuje ještě Fragnerlandl, společenství ekologických pěstitelů v Tublingu a další. Cílem všech je připravit špičková vína s cejchem jedinečnosti a ryzího regionálního charakteru.
Vzpomenu jen několik vinařů za všechny, kteří svými výsledky budují pozici oblasti. V severní části jsou to Robert Wimmer z Fels am Wagram, Anton Friedl z obce Feuersbrunn a také Ani a Herbert Mayrovi ze Seebarnu. Pravý břeh veletoku si nelze představit bez vín z kláštera Chorherren Klosterneuburg, bohaté mnohasortní produkce s přesně odstupňovanou kvalitou, bez státního zařízení Höhere Bundeslehranstalt und Bundesamt für Wein– und Obstbau, nebo vinaře s nám tolik mile znějícím jménem – Vonasek. V Tublingu naleznete například rodinu Buderových, Johanna Bichlera i třeba vinařku Christinu Pawlikovou.
Nabídka týdne
Grüner Veltliner 2000, Qualitatswein, trocken
Producent: Wimmer–Czerny, Fels am Wagram, Donauland
Dnes vám nabízíme víno z právě popsané oblasti, z Donaulandu. Ing. Hans Czerny, majitel a sklepmistr rodinného podniku, patří mezi mladé vinaře, kteří nově budují jméno své oblasti.
Elegantní rýnská pistole z tmavého skla v sobě skrývá zlatavé, ve vůni lehce zastřené, v chuti však obsáhlé víno. Barva je světlá, nazlátlá s jiskrnými pablesky. Nepříliš razantní vůně jen nerada dává tušit, co nás čeká po požití prvního a dalších doušků. Pokud se ve vůni dá něco vystopovat, pak je to tón světlého ovoce se stopou alkoholu. Spustíme–li kapku vína na jazyk, objeví se daleko plnější dojmy. Bohatá, důrazná chuť s ovocitým základem, podpořená v náznacích nahozenými podtexty lučních květů podtrženými v úplném konci oříškovokaramelovou tečkou. Éterické perlení, vyšší alkohol a pranepatrná stopa po kvasnicích inzerují mladé víno se slibnou budoucností. Již nyní příjemné chuti, nicméně však s trochu ještě rozháraným nedokulaceným koncem. Tento veltlín je charakteristický zvláštním zakončením. V gejzírech chuťových elementů, které nám marnotratně předkládá, chybí ona známá důrazná složka pepře nebo papriky, ta očekávaná pikantnost. Je však beze zbytku nahrazena dříve uvedenými komponentami, které propůjčují vínu nezaměnitelný charakter.
Jako nápoj provázející pokrmy se dá tento veltlín servírovat k zeleninovým a ovocným salátům. Dá se však výborně použít i k přípravě báječného vinného střiku, nápoje u nás neprávem pomíjeného. Uvykli jsme tomu, používat na střiky vína nižších garnitur, což není dobrá volba. V gastronomii – i té nápojové – se držme pravidla o tom, že jen to nejlepší je dost dobré.
Toto víno, kterému bych přese vše napsané doporučil ještě alespoň dva roky dospívání, dováží do ČR firma Banimpex, s. r. o., a lze je pořídit za 298 Kč. Vezmeme–li v úvahu poměr kvality a ceny, je to suma velice příznivá.