Společnost iDevBand dali dohromady před šesti lety dva programátoři iOS aplikací, Daniel Krężelok a Vojtěch Bělovský (na titulním snímku zleva). Začali jako klasičtí subdodavatelé ve vývoji aplikací pro finální klienty jako Volkswagen Group nebo Raiffeisenbank. Následně přešli na přímé dodávání komplexních služeb. Díky tomu se dostali napřímo k větším zákazníkům včetně projektu Moje ambulance. „Na základě zkušeností, které jsme získali na zakázkách pro bankovnictví v oblasti kybernetické bezpečnosti, jsme tyto zkušenosti zúročili ve zdravotnictví, kde se také pracuje s citlivými daty,“ říká Daniel Krężelok.
Časem do firmy přibírali další developery s různými zkušenostmi a specializacemi, aby se pokryly jednotlivé fáze vývoje. Každý rok se velikost týmu prakticky zdvojnásobí. Ze dvou členů byli za rok čtyři, další rok sedm a teď je jich včetně externích spolupracovníků skoro 20. Podobně rostl také obrat.
iDevBand od počátku sídlí v Třinci, průmyslovém městě v podhůří Beskyd. Na dálku pro ně pracují experti z různých koutů Česka i sousedních zemí a mají i obchodní zastoupení ve Švýcarsku a ve Spojených státech. Ve Švýcarsku se iDevBandu podařilo získat lukrativní zakázky zejména v oblasti telemedicíny a zdravotnictví. Konkrétně pro firmu a síť Axxelis, která jako konzultační firma pomáhá farmaceutickým firmám po celém světě doručovat léky a digitalizovat služby. V rámci hackatonu DayOne vyvíjeli kompletní design pro mobilní aplikaci MyJourney, která pomáhá ženám zvládnout diagnózu a léčbu rakoviny prsu. „Do Švýcarska jsme se dostali díky našim kontaktům v zahraničí a předchozím byznys aktivitám. Na poli zdravotnictví a farmacie jsme navíc zúročili naše předchozí zkušenosti z České republiky,“ upřesňuje Krężelok.
Významné tuzemské projekty
Firma má významnou tuzemskou dlouhodobou spolupráci se společností Moje ambulance. Vyvíjí pro ni mobilní aplikaci Onlineambulance, která funguje jako zdravotní karta v telefonu a umožňuje uživatelům řešit komunikaci s lékařem včetně elektronických receptů, diagnózy, žádanek a podobně. Podle iDevBand se v oblasti primární péče jedná o první aplikaci svého druhu nejen v Čechách, ale i zahraničí.
Do zcela jiné oblasti míří Sencito – aplikace, která umožňuje ovládat a sdílet různé domácí senzory, jako je například čidlo teploty, otevření dveří, spotřeby energie, meteostanice, nebo i čidla úniku vody či plynu. Aplikace umožňuje kontrolu nejen čidel v konkrétním domě, ale i na zahradě, chatě, nebo třeba u souseda. Zároveň slouží jako informační kanál a obecní zpravodaj.
Discidius je projekt, který iDevBand vyvíjí od roku 2019 s další firmou z Beskyd. Jedná se o řešení na bázi hlasové a emoční analýzy, určené pro call centra. Za pomocí umělé inteligence a pokročilých řešení rozpoznávání emocí v hlasu a vlastně celkovou analýzu hovorů dokáže managementu call center podávat detailní informace o hovorech i práci jednotlivých operátorů. Také spolupracují s českým startupem Cyrkl, pro který vyvíjejí mobilní aplikaci. Cyrkl je digitální odpadové tržiště, tedy projekt zaměřený na cirkulární ekonomiku a ve firmě jsou rádi, že se jeho prostřednictvím mohou podílet na pomoci planetě.
Vlastním interním projektem je mobilní aplikace Šichtovník, která funguje jako kalendář směn. Pro koncového uživatele je na používání jednoduchá: namísto zadávání směn si uživatel pouze zadá jeho firmu. iDevBand má v databázi stovky firem z Česka, Evropy, ale i zbytku světa. „Momentálně pracujeme na nové verzi, která bude oproti současné skoro přelomová,“ prozrazuje Daniel Krężelok. „Nabídne rozhraní pro správu, úplně nový design, výrazné zjednodušení žádosti a přidání firem a také nové funkce.“
Koronavirus růst nezastavil
Koronavirus firmu naštěstí nějak výrazně nezasáhl, jelikož část týmu dělá externě a podíl home office se v období pandemie ještě zvýšil. V kancelářích dodržovali hygienu a dávali si pozor. Podle Daniela Krężeloka koronavirová situace digitalizaci a projektům s ní spojeným spíše prospívá, takže pro ně byl minulý rok rozhodně úspěšný. Projekty rostly a přibývaly.
Výjimkou byl první projekt firmy v USA – Women Present, platforma zaměřená na podporu žen jako řečníků na konferencích. Sešlo z ní, protože koronavirová krize prakticky všechny konference utnula. iDevBandu se však podařilo vstoupit na švýcarský trh, rozjet na vysoké obrátky spolupráci s Moje ambulance a získat dva dlouhodobé partnery. „V plánu máme expanzi do Švýcarska ideálně opět do oboru zdravotnictví a telehealth. Je to pro nás sympatický a důležitý obor s velkým potenciálem a také s ním máme řadu zkušeností. Nedávno jsme tam zahájili spolupráci se zdravotnickou konzultační společností a řešíme tam také významnou spolupráci s velkou farmaceutickou korporací,“ prozrazuje závěrem Krężelok.