Menu Zavřít

Mládkova pochybná daň

2. 3. 2015
Autor: Euro.cz

Ministr Jan Mládek přišel s nápadem na zdanění bezdrátového připojení

Jak to bylo s nápadem zdanit Wi­Fi a kdo s ním přišel? Na tak jednoduchý dotaz poslance Ivana Adamce měl nedávno ve sněmovně odpovědět ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Zklamán musel být, kdo čekal, že ministr řekne: „S tím hloupým nápadem přišel Jirka nebo Karel, nebo vlastně já. Omlouváme se.“ Místo jasného vysvětlení bylo slyšet jen nepřesvědčivé ubezpečování, že už to bude v nejlepším pořádku. Což je – jak ze zkušenosti víme – varovný signál a důvod k obavám, že může být naopak hůře.

Ministr Mládek vyvolal největší překvapení, když se ve své odpovědi začal topit v odkazech na dotace z EU. Ty se totiž zpoplatnění Wi­Fi opravdu nijak netýkají, a nesouvisejí dokonce ani s materiálem Strategie správy spektra, který byl na samém začátku celé kauzy.

PÁTRÁNÍ PO VINÍKOVI

Dokument připravil zcela podle zvyklostí a na základě usnesení vlády nezávislý orgán, Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Dokonce tento materiál projednal v meziresortním připomínkovém řízení a hotový jej předložil na Mládkovo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) již loni v říjnu. Ministerstvo jej mělo jen dát vládě ke schválení. Jenže si vzpomnělo, že by bylo fajn celý strategický materiál trochu vylepšit. Jak dokazují dokumenty zveřejněné například na serveru Lupa.cz, nešlo o žádné kosmetické úpravy – naopak, mělo dojít k zásadní proměně zpoplatňování kmitočtového spektra, což by se dotklo celého českého trhu s Wi­Fi připojením a nejen s ním.

Dosud je to tak, že vysílání televize, rozhlasu, ale i sítě mobilních operátorů a kdovíco všechno ještě podléhá licencování ze strany státu reprezentovaného právě ČTÚ. Uživatelé licencí musejí za spektrum platit roční poplatky. Netýká se to ale malých sítí postavených na systému Wi­Fi, které významně přispívají k dostupnosti internetu v naší zemi. V těchto nelicencovaných pásmech platí jen základní pravidlo, že by se operátoři neměli vzájemně rušit. A právě v této části spektra v uplynulých letech vzniklo kvalitní konkurenční prostředí a zdroj řady inovativních postupů, z čehož těží spotřebitelé.

Do toho pak přichází MPO s návrhem změn strategie, podle nichž má – pod heslem boje proti diskriminaci (míněno asi velkých operátorů) – dojít ke zpoplatnění dosud nelicencované části spektra. Dopady by byly dramatické. Česká republika by se vydala přímo proti všem evropským trendům zlevňování a zpřístupňování internetu. Nejvíce by se změna dotkla míst, kde Wi­Fi připojení tvoří dominantní způsob napojení na internet. Zasáhlo by to tisíce spotřebitelů, živnostníků i malých ? rem zejména na venkově a mimo velká centra.

MINISTR?LOBBISTA

Logická otázka je, komu by to prospělo.

A v tom je nejspíš důvod intenzivního mlžení pana ministra – pomohlo by to velkým telekomunikačním operátorům. Ti za svá pásma musejí státu platit. Za to mají ale garantované kmitočty, se kterými mohou exkluzivně a bez rušení poskytovat celoplošné služby velkým i malým zákazníkům. Všechno by asi bylo v pořádku, kdyby malí Wi­Fi operátoři nezačali pomocí moderních technologií a díky tomu, že jako lokální operátoři znají nejlépe své zákazníky, získávat na úkor telekomunikačních obrů i velké komerční subjekty či pronikat do státní správy. To se samozřejmě velkým operátorům nemůže líbit. Přicházejí tak o důležité klienty a peníze.

Zřejmě je brzy na podezření, jestli náhodou po Davidu Rathovi nepřipadl úkol „nakrmit hladovou bestii“ ministru Mládkovi.

bitcoin_skoleni

Ale je namístě ptát se, zda je řešením údajné „diskriminace“ velkých operátorů (která neexistuje, protože bezlicenční spektrum mohou využívat operátoři velcí, střední i malí) nastolení diskriminace malých zákazníků, kteří by aktivitou ministra Mládka mohli přijít o snadný přístup k levnému a dostatečně kvalitnímu internetovém připojení. Ministrova mlhavá odpověď všechny pochybnosti jen umocňuje. Pokud se k tomu přidá fakt, že za těchto okolností chce celou Strategii správy spektra ministr Mládek odejmout ČTÚ a převzít ji pod svá křídla, musí se každému rozsvítit varovné světlo.

Zasáhlo by to tisíce spotřebitelů, živnostníků i malých firem zejména na venkově a mimo velká centra.

  • Našli jste v článku chybu?