Menu Zavřít

Mléko nad zlato

13. 3. 2007
Autor: Euro.cz

O argentinské mlékárenské družstvo SanCor usiluje Hugo Chávez i George Soros

Za finanční operaci roku 2006 je označována záchrana před bankrotem argentinského mlékárenského družstva SanCor - zkratka provincií Santa Fe a Córdoba, kde sdružení původně vzniklo, později se pak k nim přidaly i další správní části země. Tohoto hodnocení se jí dostalo ani ne tak kvůli výši částky v dolarech, jako v důsledku jejího významu. Na konci loňského roku totiž překazila venezuelská vláda Američanovi maďarského původu Georgi Sorosovi dlouho připravovanou investici do argentinského mléka, která byla těsně před realizací a již vyjednával několik měsíců. Toho dne, kdy některé noviny oznamovaly smlouvu mezi Sorosem a SanCorem, uzavřel Hugo Chávez, lépe řečeno venezuelská vláda, obchodní smlouvu s tímto družstvem. Šlo o půjčku 135 milionů dolarů na nákup tří tisíc tun sušeného mléka ročně po dobu patnácti let a za poskytnutí mlékárenských technologií a znalostí. Družstvo má dostat okamžitě 80 milionů a později 55 milionů dolarů s úrokem původně podle mezinárodní sazby LIBER, která nyní činí 5,4 procenta. Z posledních zpráv však vyplývá, že úrok by měl být změněn na tři procenta.

Oboustranně výhodná smlouva.

V pravé poledne 11. prosince loňského roku podepsali v Caracasu předběžnou dohodu venezuelský ministr financí Nelson Merentes Díaz a místopředseda SanCoru Italo Gastaldi. Ve stejném okamžiku ji v Argentině schvalovala správní rada družstva v čele se svým předsedou Oscarem Carrerasem. Smlouva s Venezuelou by SanCoru umožnila zvýšit produkci mléka, které zpracovává, asi o čtvrtinu: z 4,5 na šest milionů litrů. Až dosud družstvo dováželo sušené mléko do Venezuely prostřednictvím novozélandské firmy DPAA. Ve Venezuele se spotřebuje 100 litrů mléka na hlavu za rok (minimum doporučované OSN je 150 litrů) oproti 205 litrů v Argentině. Venezuela trpí nedostatkem mléka především v důsledku nedostatečnému chovu dobytka a situace se ještě zhoršila v roce 2004, protože v ní kvůli korupčnímu skandálu přestala fungovat italská společnost Parmalat.

Role George Sorose.

Společnost Adecoagro ovládaná Georgem Sorosem, která měla již podepsanou tříměsíční exkluzivní smlouvu se SanCorem na nákup 62,5 procenta akcií za 120 milionů dolarů (z větší části na splacení dluhu a z menší na provozní kapitál), transakci následně nijak nekomentovala. Zdroje jí blízké však tvrdí, že neuvažuje o žádné právní akci, protože nechce na sebe upoutávat pozornost ani vyvolat skandál. Nelze se divit, protože Adecoagro funguje v Latinské Americe, aniž by o sobě dával vědět, již několik let a investuje do energie, potravin a vody. A nevítaná popularita by společnosti i s ohledem na nadcházející změny v této oblasti na hodnotě určitě nepřidala.
Zajímavé také je, že se o SanCor zcela v tichosti ucházely i jiné firmy než Adecoagro a údajně s finančně mnohem výhodnějšími nabídkami: argentinský Peterson, dánská Aria a Fonterra z Nového Zélandu.

Problémy družstva.

SanCor existuje téměř sedmdesát let a sdružuje asi 1600 malých družstev a farmářů produkujících mléko a vyrábějících hlavně sušené mléko, máslo, šlehačky, jogurty a oblíbený mléčný karamel, což je karamelizované kondenzované slazené mléko. Zadlužil se v devadesátých letech, protože hodně investoval do sušeného mléka, a dostal se do problémů v roce 1998 v důsledku krize mléčného trhu - jeho dluh se stal nezvladatelným během krachu argentinské ekonomiky v roce 2001. SanCor je zároveň se společností La Serenísima největší mlékárnou v Argentině a dnes dluží bankám CFI, Rabobank, Citibank, HSBC a argentinským Nación, Credicoop, Supervielle a Santa Fe téměř 210 miliónů dolarů. Krátkodobých úvěrů má asi za 40 milionů dolarů, zbytek by měl splatit do osmi let.

bitcoin_skoleni

Ve hře celý kontinent.

SanCor je družstvo, prodejem svých akcií by však tento svůj statut ztratil, což by mělo dalekosáhlé důsledky pro farmáře, protože nákupní cena mléka v celém světě sice klesá, ale mléčných výrobků roste. Podstatné pak je, že SanCor díky smlouvě s Venezuelou nemusí ani měnit svůj družstevní charakter, ani prodávat akcie. Kromě strategických národních zájmů, protože Venezuela získá mléko, jehož se jí nedostává, i technologie, a argentinská Kirchnerova vláda, která se také zúčastnila vyjednávání, dokáže, že něco dělá, jsou ve hře i ty Latinské Ameriky. Chávez posílí svou pozici a získá další argument při jednání o latinskoamerické zóně volného obchodu (Mercosur). Nejen proto, že dokáže například lépe definovat vztahy na základě importu a exportu mléka, ale i z toho důvodu, že bude moci názorně demonstrovat, že voda, potraviny a energie jsou budoucím zlatem.

Protichůdné zprávy.

V posledních dnech se objevily protichůdné zprávy ohledně platby Venezuely SanCoru. Některé zdroje tvrdí, že peníze již začátkem ledna přišly na účet SanCoru, jeho náměstek Gastaldi však prohlašuje, že dorazí nejdříve začátkem března (zatím se tak prý nestalo), a chystá se na novou cestu do Caracasu. Další zprávy pak naznačují, že ve vedení družstva není něco v pořádku. Gonzalo Toselli, funkcionář SanCoru, který informoval o tom, že peníze již dorazily, také říká, že za dluh družstva musí někdo nést osobní zodpovědnost. Dodejme, že část vedení družstva již dříve z nejasných důvodů vystupovala proti smlouvě s Venezuelou a dávala přednost jednání se Sorosem. To, co by se dalo pochopit u soukromé společnosti, je jen obtížně pochopitelné u mlékárenského družstva. V nejbližší době však bude na prodej konkurent SanCoru La Serenísima. Má totiž dluh 230 miliónů dolarů.

  • Našli jste v článku chybu?