KOMENTÁŘ Zařazení čínského jüanu mezi rezervní měny ještě víc oslabí euro, a naopak posílí vliv Američanů
Přijetí čínského jüanu do koše měn, z nichž se odvozuje hodnota zvláštních práv čerpání (SDR) Mezinárodního měnového fondu, se čekalo dlouho. Minulý týden se pekingští komunisté konečně dočkali, rada guvernérů, nejvyšší orgán Mezinárodního měnového fondu (MMF), jim dala vytoužené razítko. A vlastně tím popřela necelý půlrok staré doporučení vlastních analytiků, podle nichž jüan ani zdaleka nesplňuje zásadní podmínku – „volnou použitelnost“ –, což znamená široké využití měny při mezinárodních transakcích a její obchodovatelnost na hlavních finančních trzích.
PROSTĚ NEPROŠEL
Klíčovými ukazateli pro splnění zmíněné podmínky jsou podíl měny na devizových rezervách centrálních bank nebo například objem dluhopisů nominovaných v dané měně. Větší zastoupení v devizových rezervách než jüan má ovšem i australský či kanadský dolar a čínská měna nepatří ani mezi pět nejpoužívanějších při vydávání dluhopisů či obchodování. A za půl roku se s největší pravděpodobností mezi pět nejpoužívanějších měn nedostala, zvláště když se přihlédne k devalvaci jüanu letos v srpnu. Ten vystrašil řadu investorů, kteří se stáhli z investic v čínské měně.
Kromě neplnění jedné ze základních podmínek vytváří navíc přijetí jüanu do koše SDR řadu rizik. Kurz čínské měny totiž celkem věrně kopíruje pohyb amerického dolaru, jehož váha v koši měn se prakticky nezmění. Začlenění jüanu tedy reálně zvýší váhu americké měny. Kurzová politika jedné země – USA – tak bude nejvýrazněji ovlivňovat hodnotu SDR.
Další potíž, na niž upozorňovali rovněž zaměstnanci MMF ve své červencové zprávě, je, že země mající ve svých rezervách SDR musejí mít přístup k cenným papírům nominovaným v jüanu, aby mohly zajišťovat pozice v čínské měně proti rizikům. Fond bude muset zároveň najít spolehlivý ukazatel pro úrokovou míru, aby mohl spočítat úrokovou sazbu, za kterou půjčuje zvláštní práva čerpání.
Obojí dnes funguje jen velmi omezeně.
POLITIKA PŘEDEVŠÍM
Věrozvěstové volného trhu z MMF navíc vůbec nebrali v úvahu, že Čína omezuje pohyb kapitálu včetně zahraničních investic. Čínskou měnu ještě mohou v brzké době čekat velké výkyvy. Řada proslulých investorů totiž předpovídá oslabení jüanu v desítkách procent, což není úplně nejlepší vizitkou pro měnu, která se stává světovým platidlem.
Není pochyb, že MMF při rozhodování upřednostnil politické zájmy před ekonomickou realitou. A jistě k tomu napomohlo i setkání amerického prezidenta Baracka Obamy s čínským protějškem Si Ťinpchingem letos v září. Po něm USA vyjádřily podporu zahrnutí jüanu do koše měn (pokud bude splňovat kritéria MMF). Že přítomnost jüanu v SDR Američanům nijak neuškodí, je zjevné. Méně zřejmé je, co získala eurozóna za to, že jüan získá podíl v koši měn hlavně na úkor eura.
Možná další čínské investice do Evropy a větší přítomnost evropských investorů v Číně.
Zato je úplně jasné, že si MMF tímto rozhodnutím vůbec nevylepší pošramocenou pověst.
A za půl roku se s největší pravděpodobností mezi pět nejpoužívanějších měn nedostala, zvláště když se přihlédne k devalvaci jüanu letos v srpnu.
O autorovi| VLADAN GALLISTL gallistl@mf.cz