Skupina MND se ohradila proti informacím, které se objevily v prohlášení VV o ekologické zakázce na Hodonínsku. Považuje za nutné reagovat na nepravdy a zkreslené informace, které se objevily v médiích.
Foto: Profimedia.cz
V regionu Jižní Moravy se nachází stále přes 1.000 starých ropných sond, které vznikly během téměř stoleté těžby ropy a zemního plynu v tomto regionu. Likvidace těchto sond neproběhla vůbec nebo způsobem, který odporuje současné legislativě.
Počet odvrtaných sond nemá jakoukoli přímou vazbu s objemem těžby ropy v České republice. Prohlášení strany Věci veřejné a srovnání s Kuvajtem pravděpodobně pramení z neznalosti dané problematiky.
Velikost těžby závisí na velikosti a mocnosti daného ropného ložiska. V praxi lze z několika málo sond u velkého a mocného ložiska těžit větší objem ropy, než z desítek sond u ložiska malého. Česká republika je historicky bohužel zemí, která disponuje právě malými ložisky. Skupina MND ani žádná z „dceřinek“ nikdy nezpracovávala analýzu, na jejímž podkladě byly určeny konkrétní lokality pro likvidaci ekologických škod v těchto veřejných zakázkách.
Skupina MND nevyhrála veřejnou zakázku
Ministerstvo financí ČR vyhlásilo postupně celkem 6 veřejných zakázek na likvidace kritizovaných starých ekologických zátěží. Společnost MND Drilling & Services uspěla pouze ve 2 ze 6 výběrových řízení a to navíc vždy v konsorciu s dalšími společnostmi. Jednou v konsorciu se společností Geosan a v druhém případě v konsorciu se společností Strabag.
Skupina MND vyjádřila politování nad tím, že jsou do politického boje zatahovány i projekty, jejichž cílem je likvidace skutečných ekologických rizik pro obyvatele Jižní Moravy.