KLÁŠTERNÍ PIVOVAR ŽELIV Opat Gottschalk se znovu vrátil do kláštera v městečku Želiv, které leží mezi Pelhřimovem a Humpolcem. Gottschalk se jmenoval první želivský opat, který v klášteře působil ve dvanáctém století a nyní se tak jmenuje patnáctistupňové pivo, které zde vaří mniši.
KLÁŠTERNÍ PIVOVAR ŽELIV
Opat Gottschalk se znovu vrátil do kláštera v městečku Želiv, které leží mezi Pelhřimovem a Humpolcem. Gottschalk se jmenoval první želivský opat, který v klášteře působil ve dvanáctém století a nyní se tak jmenuje patnáctistupňové pivo, které zde vaří mniši. První pivo se v Želivi pravděpodobně začalo vařit už ve 13. století. První písemný doklad je pak ze století šestnáctého. Vaření piva však na dlouhá léta skončilo v roce 1907, kdy klášter včetně pivovaru vyhořel.
K obnovení tradice došlo v roce 2003. Pivo tu vzniká zvláštním způsobem kvašení, který se používal u staročeských piv. Proto má výraznější chuť, než je obvyklé. „To víte, mniši vždycky měli jemnější jazýček,“ říká sládek Libor Pavelec. V současné nabídce pivovaru je kromě piva Gottschalk také pivo medovinové a višňové.
Kromě sládka Pavelce se na výrobě piva podílejí i samotní členové řádu. Před tím, než začali bílí bratři, jak se premonstrátům kvůli jejich bílému hábitu říká, vařit pivo, zkusili pěstovat v rozsáhlých sklepeních kláštera žampiony, pak na zahradách vysadili jahody. Obojí s nevelkým úspěchem. Ten správný nápad přišel až před dvěma lety, když v Želivi obnovili tradici vaření piva.