Menu Zavřít

Množství oxidu uhličitého v ovzduší opět roste. Spaluje se více uhlí

13. 11. 2017
Autor: čtk

Objem emisí oxidu uhličitého (CO2) je po třech letech stagnace opět na vzestupu, letos má růst činit dvě procenta na novou rekordní úroveň. V závěrech, které dnes zveřejnil časopis Environmental Research Letters, to uvedli vědci sdružení ve skupině Global Carbon Project. Jejich zjištění tlumí naděje, že množství emisí skleníkových plynů, kam patří i CO2, už dosáhlo vrcholu.

Podle expertů se do konce roku ocitne v atmosféře dohromady 41 gigatun CO2, což odpovídá nárůstu o dvě procenta proti období let 2014 až 2016, kdy zůstávaly globální emise CO2 zhruba stejné. Podle vědců se na nárůstu podílí spalováním většího množství uhlí hlavně Čína, která přitom v uplynulých dvou letech emise CO2 snižovala.

Spoluautor studie Glen Peters ze Střediska pro mezinárodní výzkum klimatu v Oslu podle agentury Reuters řekl, že emise CO2 v Číně mají letos vzrůst o 3,5 procenta, což je dáno silnější poptávkou po uhlí a zrychleným růstem ekonomiky. Čína se podílí na vypouštění skleníkových plynů do ovzduší zhruba 30 procenty.


Energetická výzva: modernizace Indie určí, jak dopadne zbytek lidstva

Doprava v Novém Dillí, ilustrační foto


Velká část celosvětových emisí CO2, přibližně 37 gigatun, připadá na využívání fosilních paliv. Nárůst emisí přitom vědci očekávají i v příštím roce. „Různé faktory ukazují na pokračující nárůst v roce 2018,“ řekl Robert Jackson ze Stanfordovy univerzity. „To je opravdový důvod k obavám,“ dodal klimatolog.

Vedoucí zprávy Corinne Le Quéréová z Tyndallova střediska pro výzkum klimatických změn v britském Norwichi hovoří o velkém zklamání.

Data, s nimiž byli obeznámeni také účastníci mezinárodní klimatické konference v Bonnu, znamenají komplikaci v úsilí o dosažení celosvětového cíle snižování emisí CO2 s cílem zabránit přírodním katastrofám a vzestupu hladiny moří.

bitcoin školení listopad 24

Dále čtěte:

Šéf Veolie Antoine Frérot: Pracujeme na technologiích, které dokážou odchytit uhlík

Trumpova cesta do minulosti: na záchranu uhlí dá přes 200 miliard ročně

Domy na baterky. Češi si oblíbili řešení solárních panelů a úložišť

Přebytečnou elektřinu z baterie je možné využít třeba k nabití elektromobilu, nebo ji prodat zpět do sítě.


  • Našli jste v článku chybu?