Menu Zavřít

MOBILNÍ EVROPA

20. 9. 2001
Autor: Euro.cz

Mediální společnosti nevěří v "počítačový internet"

Podniky prodávající zprávy a zábavu si už nemohou dovolit ignorovat internet. Neklamnou známkou tohoto stavu je spojení společnosti Time Warner s internetovou firmou America Online. V západní Evropě je ale oproti Americe penetrace osobními počítači výrazně nižší, a tak se evropské mediální firmy poohlížejí spíše po možnostech mobilních telefonů.

Ve Velké Británii dnes vlastní mobilní telefon jen o něco méně než 24 milionů lidí, což je celá čtvrtina obyvatel země. Konzultační společnost Forrester Research, specializující se na informační technologie, dále tvrdí, že mobilní telefon používá k aždý druhý obyvatel Itálie. V Norsku, ve Švédsku a ve Finsku je penetrace ještě vyšší. Západní Evropa je na tom dobře i v celkových číslech. Mobil vlastní každý třetí Západoevropan.

Bezdrátový most.

Tato statistická data samozřejmě neunikla pozornosti mediálních podniků. Mobilní telefon je stále více považován za most při konvergenci klasických médií a internetu. Nejen mobil, ale i další bezdrátová telekomunikační zařízení dláždí cestu k velké skupině evropských zákazníků, zvláště v porovnání s nízkým počtem počítačů připojených ke světové informační superdálnici. Například v Itálii připadá na každý osobní počítač připojený k síti pět mobilních telefonů. Alespoň to tvrdí nedávná studie společnosti Forrester Research. „Pokud chcete rozšířit svůj trh za hranice čtenářů klasických novin a hodláte oslovit uživatele dalších komunikačních prostředků, web není právě tím nejlepším způsobem, jak získat spoustu nových zákazníků. Daleko lepší jsou mobilní telefony, uvedl nedávno v rozhovoru pro The New York Times analytik Matthew Nordan.

Výše jmenovaná studie hovoří o tom, že devět z deseti evropských manažerů v oblasti internetu se chystá spustit stránky čitelné pro mobilní přístroje. Podle odhadu analytika Nordana by už v roce 2004 mělo 34 procent Západoevropanů po užívat mobily k připojení na internet. Ačkoli se to nyní může zdát nepravděpodobné, lidé mění své mobilní telefony velmi často a ty současné brzy vystřídají přístroje pro WAP a GPRS (EURO 1/2000), technologie umožňující mnohem rychlejší př enos dat.

Kdykoli a odkudkoli.

Prozatím nejoblíbenější jsou mezi uživateli zprávy, které mohou do telefonu přicházet buď ve formě e-mailu, nebo si je uživatel sám vyhledává na příslušných internetových stránkách. „Zpravodajství zatím vítězí, důkazem je vývoj v Norsku, tvrdí další analytik Lars Godell, který působí v Amsterdamu a sleduje vývoj v oblasti mobilních telekomunikací ve Skandinávii. Upravit data do formátu pro příjem po mobilních telefonech totiž nedá moc práce.

„Myslím, že je to pro nás potenciálně velký trh, řekl v rozhovoru pro The New York Times Jonathan Baile, ředitel divize bezdrátových služeb v tiskové agentuře Reuters. Tato společnost se sídlem ve Velké Británii je největším světovým dodavate lem zpráv, obrazového zpravodajství a dat. Jejími zákazníky jsou vedle novin, rozhlasu a televizí také provozovatelé internetových zpráv. „Už za pár let bude podle mého názoru více lidí získávat zprávy z bezdrátových zařízení než ze zaříze ní připojených k síti kabelem, tvrdí dále Baile. Cílem jeho společnosti je, aby „každý na světě měl odkudkoli, kdykoli přístup ke zprávám Reuters upraveným podle zákazníkova přání .

„Když má čtyřicet procent Britů k dispozici mobil, nemůžeme to ignorovat, říká Neil Martinson ze společnosti BBC. Tento veřejnoprávní zpravodajský subjekt nyní nabízí své zpravodajství v rozhlase, v televizi a na internetových strán kách. „Už je zcela jasné, že přístup lidí ke zprávám se radikálně mění, dodává Martinson. Podle jeho slov jsou příčinou demografické a sociální změny, prodlužující se pracovní den a různá očekávání.

„Lidí sledujících tradiční zpravodajské programy bude postupem času ubývat, říká Martinson. To potvrzují i další výzkumy, které říkají, že televizní diváci odcházejí stále více k internetu.

Ale ať bude přístroj pro bezdrátový příjem zpráv vypadat jakkoli, bude to zpravodajství šité na míru. BBC i Reuters se už nyní připravují na třetí generaci mobilních přístrojů, které umožní až šedesátkrát rychlejší přenos dat než telefony GSM. Uživ atelé pak nebudou omezeni několika řádky displeje, dostanou se k nim i fotografie a video v celkem dobré kvalitě.

bitcoin školení listopad 24

Češi nevěří.

V Česku má zatím nejlepší internetové zpravodajství Mladá fronta Dnes. Manažer internetové edice iDnes Stanislav Holec v rozhovoru pro týdeník EURO uvedl, že i tato redakce uvažuje o spuštění internetových stránek pro mobilní telefony WAP. Kdy bude iDnes k dispozici pro majitele těchto telefonů, však Holec zatím neví. „Řeší to naši programátoři, říká. Skeptický je i k předpokladu, že časem by mohl o být více uživatelů, kteří zprávy jeho redakce přijímají po telefonu než prostřednictvím osobního počítače. „Internet umožňuje vícero forem mediálního sdělení. Nejen slovní, ale i obraz a video. Na to jsme specializovaní. Proto si nemyslím, že časem budeme mít více čtenářů po mobilu. Redakce iDnes však už dnes myslí na majitele mobilních telefonů a nabízí službu zasílání nejdůležitějších zpráv přímo na mobil. Za službu zákazník neplatí.

  • Našli jste v článku chybu?