Rozvoj a údržba rychlých sítí spolykají většinu nákladů Ruku na srdce, jak často investujete do obnovy svého soukromého „technologického parku“? Za jak dlouho vám začne váš notebook či mobil připadat zastaralý a pomalý? Chováte-li se podobně jako většina populace, pravděpodobně už po třech nebo čtyřech letech. Mobilní telefon vyměníte možná i dříve. Technologie se vyvíjejí obrovským tempem. Co bylo včera považováno za pokrokové, dnes prochází modernizací, úpravou, nebo se rovnou mění za výkonnější. Podobně je to i s telekomunikacemi. Přestože operátoři při vstupu na trh investují do licencí a výstavby sítě miliardy, technologie zestárnou už za pár let. Nemají nejnovější funkce, a vyžadují proto další investice.
Často se setkávám s názorem, že jediné, do čeho investujeme poté, co dosáhneme určitého pokrytí, jsou zaměstnanci a marketing. Ale opak je pravdou: údržba, a hlavně modernizace sítě tvoří v našich výdajích každý rok obrovskou položku. Jsou však pro nás nezbytné. Díky nim vytváříme základy pro nové nebo vylepšené technologie, které zákazníkům přinášejí rychlejší přenosy a vyšší kapacitu sítě. S rostoucí dostupností chytrých mobilních telefonů totiž i v Česku roste množství přenesených dat. Ta proudí přes mobilní sítě, což vyžaduje velké investice do zlepšení kvality stávajících vysílačů. Rostou také nároky uživatelů. Ti si na mobilní internet zvykli, využívají jej stále častěji, a kladou proto čím dál větší důraz na jeho rychlost a kvalitu.
Jen v loňském roce Vodafone nově pokryl více než 40 měst vysokorychlostní technologií HSPA+ Dual Carrier, která umožňuje stahovat data teoretickou rychlostí až 43,2 Mb za sekundu. Samozřejmostí jsou i investice do modernizace původní 2G technologie a zlepšování pokrytí méně osídlených venkovských oblastí. V příštím fiskálním roce například plánujeme modernizaci a údržbě sítě věnovat téměř dvě třetiny všech plánovaných investic v oblasti naší sítě.
Budoucnost mobilních dat ale nespočívá jen v rostoucím počtu lidí využívajících mobilní internet. Boom nyní zažívají i zařízení na bázi SIM. Ta pro svoje fungování potřebují mobilní přenosy dat. Díky těmto zařízením je možné vzdáleně dohlížet na budovy, automobily, zboží nebo ovládat nejrůznější přístroje. Využití nacházejí také v oboru zdravotnictví, kde s jejich pomocí lze na dálku monitorovat zdravotní stav pacienta. Očekává se, že jejich popularita výrazně poroste také na českém trhu. I to je jeden z důvodů, proč se nadále chystáme investovat do modernizace a výstavby sítě nemalé prostředky. l
O autorovi| Tanja Richter, viceprezidentka pro technologie, Vodafone ČR