Menu Zavřít

MOBILNÍ LINKA VEDE DO TV NOVA

1. 8. 2001
Autor: Euro.cz

GSM 1800

Tendr na třetího mobilního operátora ohrožují další komplikace. Kromě stále nevyřešených technických problémů by totiž mohla být nařčena z podjatosti poradenská firma, která státu s přípravou výběrového řízení pomáhá. Má totiž vazbu na mediální Beseda Holding, který se chce do tendru zapojit.

Český telekomunikační úřad minulé úterý uzavřel smlouvu o poskytování poradenských služeb ve výběrovém řízení na třetího provozovatele mobilní sítě GSM (síť GSM 1800, někdy označovaná i jako DCS 1800) s konsorciem CEAG. To je tvořeno třemi subjekty: Firma Analysys Limited by měla poskytnout specializované poradenství v oblasti telekomunikací; společnost Cameron McKenna bude radit v právních otázkách; největší břímě poradenské práce by však mělo ležet na leaderovi konsorcia, podle něhož bylo i pojmenováno - firmě Central European Advisory Group (CEAG). Tato poradenská společnost se sídlem v New Yorku, která v Praze působí od roku 1994, bude při vyhodnocování nabídek účastníků tendru provádět expertizy obchodního rá zu.

Muž s „nováckou minulostí

A právě v případě firmy CEAG (která již v roce 1996 jako „subdodavatel oficiálně uváděné Solomon Brothers radila státu při výběru druhého operátora) hrozí, že by mohla být účastníky tendru napadena kvůli možnému střetu zájmů. V osobě Zbyň ka Loebla, v této věci zcela klíčového pracovníka firmy, který se specializuje na telekomunikační právo, má totiž personální vazbu na společnost Beseda Holding, jež se hodlá nadcházejícího mobilního tendru zúčastnit spolu s Investiční a Poštovní bankou jako partner kanadské t elekomunikační společnosti Telesystem International Wireless (TIW). Týdeník EURO o účasti právě tohoto tria informoval šéf české pobočky TIW Patrick Tobin, přičemž nevyloučil účast i dalších firem v tomto uskupení.

Zbyněk Loebl byl podle výpisu z obchodního rejstříku až do loňského roku členem dozorčí rady nejen Beseda Holdingu, ale i dozorčích rad či představenstev plné desítky firem, které pod holding spadají a které mají úzké obchodní kontakty na TV Nova (vydávání klubového časopisu Ano, provozování teleshopingu a jiné). Jde o firmy MADE FOR NOVA, EDICE N, N PRESS, U NOVÁKA, Rosenau Production, I.B.C. Motion, NOVA Centrum, Erika, T.S.H. BETA NOVA, G.T. Multimedia. V neposledn í řadě Zbyněk Loebl zasedal i v představenstvu společnosti Beseda, která patří několika nezveřejněným fyzickým osobám a je majoritním akcionářem Beseda Holdingu (minoritním je IPB). Společnost Beseda Holding má vazbu nejen na TV Nova, ale skrze společnost Prima Plus i na TV Prima a přes G.T. Multimedia i na královehradeckou TV Galaxie.

Týdeník EURO požádal Zbyňka Loebla, aby mu celou záležitost vysvětlil. „Musím potvrdit, že jsem skutečně byl ve firmě Beseda Holding. Už ale ani přesně nevím, kdy jsem přestal být členem dozorčí rady. Myslím, že je to již několik let a mé působení bylo vlastně velmi krátké. Nyní již žádné vztahy s Novou a záležitostmi kolem ní nemám. Nemám ani žádné osobní či pracovní kontakty, reagoval na dotaz. Všechna tato tvrzení jsou však více či méně zpochybnitelná. Z internetové verze obchod ního rejstříku totiž vyplývá, že v absolutní většině jmenovaných firem Loebl působil minimálně dva roky a činnost v nich ukončil až loni na podzim, shodou okolností v době, kdy kanadská telekomunikační firma přišla do ČR a svou k ancelář otevřela právě v budově, kde donedávna sídlil Beseda Holding.

V některých firmách Loebl zůstal i poté. V Rosenau Production ukončil své působení v únoru letošního roku, ve firmě G.T. Multimedia je nadále veden jako člen dozorčí rady. Není ani pravda, že by již s lidmi kolem Novy neměl žádné oso bní kontakty. Je totiž podle internetového obchodního rejstříku nadále spolumajitelem Agentury pro ochranu softwaru a předsedou dozorčí rady společnosti FINITY - v obou firmách působí spolu s Miroslavem Šipovičem, který byl až do loňského září předsedou představenstva Beseda Holdingu a nyní je tamtéž šéfem dozorčí rady. Šipovič je zároveň předsedou představenstva společnosti Beseda, která, jak již bylo uvedeno, Beseda Holding ovládá. Letité kontakty obou mužů dokládá i fak t, že Loebl dříve pracoval v advokátní kanceláři Šipovič & partneři.

Předtuchy komplikací

Společnost Central European Advisory Group i sám Zbyněk Loebl si již před vstupem do výběrového řízení byli vědomi možnosti, že se o uvedené záležitosti během tendru může diskutovat. „Byla to jedna z hlavních záležitostí, kterou jsme se za bývali ještě předtím, než jsme se přihlásili. Ověřili jsme si, že vše je v pořádku. Od všech společností jsme dostali potvrzení, že k mému odstoupení skutečně došlo a není tam žádné prodlení. Vzhledem k tomu, že už s těmito spole čnostmi nemám žádné kontakty, neexistuje ani potenciální možnost, že by ke střetu zájmů mohlo dojít. Z právního hlediska je to nenapadnutelné, soudí Zbyněk Loebl.

V této souvislosti se však nabízí otázka, proč se poradenská firma možného střetu zájmů dopředu obávala. První informace o tom, že Telesystem International Wireless půjde do tendru s firmou „blízkou TV Nova , začaly totiž prosakovat na veřejno st až v posledních dnech (zřejmě poprvé byly publikovány 9. června na internetovém Mobil serveru). Týdeník EURO byl prvním českým médiem, kterému kanadská firma své záměry oficiálně sdělila. Že by se informace vynesly již dříve přes zdi budovy Besed a Holdingu? Patrick Tobin, šéf české pobočky TIW, nám řekl, že Zbyňka Loebla nezná, nikdy jej neviděl a neví ani to, že působí v poradenské firmě pro výběr třetího operátora.

Celá záležitost však může kanadskou společnost i její české partnery - IPB a mediální Beseda Holding - výrazně poškodit a narušit jim obchodní plány. Možná zcela zbytečně a možná z jejich strany nezaslouženě. I kdyby totiž nyní v tendru předložili skutečně nejlepší nabídku a byli po právu vybráni za vítěze, poražení soupeři mohou výsledky výběrového řízení poměrně snadno zpochybnit. Aby si lidé z poradenského konsorcia CEAG i Českého telekomunikačního ú řadu nepřidělávali problémy, budou podvědomě nuceni hledat vítěze mezi ostatními účastníky. Pro Telesystem International Wireless by to jistě znamenalo další v řadě „středoevropských zklamání. Nepodařilo se jí v ČR uspět již v roce 1996, kdy o licenci na GSM 900 bojovala prostřednictvím firmy MoNet, kterou založila spolu s France Telecom. Před pár dny pak byla sice jako favorit nešťastně vyřazena z obdobného tendru o GSM 1800 v Maďarsku (viz článek na straně 56). Přitom již celkem úspěšně působí v Rumuns ku, Brazílii, Indii, Číně, Mexiku a Nizozemsku.

Hlavní problém nevyřešen

Otázkou je, kdo další bude vůbec ochoten se tendru zúčastnit. Problémy s výběrem poradenské firmy - kdy si státní úředníci nejdříve pozdě uvědomili, že i v této věci je třeba vypsat výběrové řízení, a posléze museli čelit stížnosti jednoho ze soutěžících poradců - vlastní výběrové řízení na operátora opozdily o další dva měsíce. Nyní Český telekomunikační úřad uvádí, že tendr vyhlásí na konci června.

Hlavní těžkosti však rozhodně nespočívají v inzerci, ale v tom, zda se včas podaří „vybojovat pro nového operátora na trhu prostor k podnikání. V této záležitosti musí státní úředníci nyní vést jednání se stávajícími dvěma operátory - EuroTelem a RadioMobilem - za jakých podmínek jsou firmy ochotny se s novým účastníkem trhu podělit o své anténní vysílače (jinak se budou bouřit ekologové) a zda souhlasí se zavedením vnitrostátního roamingu, který by klientům třet í sítě umožnil na nepokrytých místech využívat stávajících dvou.

Licence, které EuroTel a RadioMobil před lety obdržely, nic podobného nepřikazují, a proto úředníkům nezbývá než uskutečnit obchod „něco za něco . Všeobecně se očekává, že operátorům nabídnou nové kmitočty (aby dříve, než se předpokládalo, mohli v některých již přetížených lokalitách i oni využívat frekvenční pásmo 1800 MHz). Zda nabídku přijmou, záleží pouze na nich. Jak nám řekl Zdeněk Cha lupský z Českého telekomunikačního úřadu, jednání o těchto choulostivých záležitostech zatím neproběhlo. Dokud však v tomto nebude zcela jasno, těžko se někdo do soutěže přihlásí. Zhruba pět milionů korun účastnického poplatku není zas tak málo, aby je někdo bez mrknutí oka vhodil do neprozkoumané „černé díry . Poradenské konsorcium může být v tomto směru klidné - pokud by náhodou milionové poplatky od účastníků tendru nepokryly předem dohodnutou cenu za jeho služby, doplatí zbytek v ítěz. Může se proto spokojit pouze s jediným účastníkem soutěže a škodné nezůstane.

bitcoin školení listopad 24

Zvláštní je, že zchudlý stát na rozdíl od okolních zemí nechce po novém provozovateli za licenci žádnou závratnou sumu. Spokojí se s deseti, maximálně patnácti miliony dolarů. Ve srovnatelném Maďarsku to bude zhruba dvacetkrát tolik. Zdeněk Chalupský říká, že nízká cena za licenci by měla být kompenzována levnými tarify, k nimž se nový operátor bude muset zavázat. Selský rozum si však těžko dovede představit, že by na vysoce konkurenční mobilní trh přišel nyní někdo s jinými cenami než n ízkými…

Odkládání tendru vede k tomu, že jak firmám, které se živí výstavbou základnových stanic, tak dodavatelům telekomunikační infrastruktury začínají povolovat nervy a na vlastní pěst zahajují práce na výstavbě nové sítě GSM 1800. Nortel Networks postavila zatím na ukázku síť v pražské Holešovické tržnici, po republice se údajně již začaly objevovat části základnových stanic „made in Nokia . Při pravena předat svou detailně rozpracovanou nabídku vítězi tendru je i Lucent Technologies. Její manažer Leszek Lipka je i přes všechny problémy stále přesvědčen, že je možné letos novou síť spustit. „Jednalo by se zatím asi pouze o Prahu. Důležité pro nového operátora bude, aby to bylo ještě před vánočními svátky. To se totiž dělají největší obchody.

  • Našli jste v článku chybu?