Menu Zavřít

Mobilní operátoři mají poplatky snížit do července 2012

28. 4. 2009
Autor: Euro.cz

Evropská komise by podle informací, které se EurActivu podařilo získat, měla příští týden schválit dlouho očekávané doporučení k sazbám, které si mezi sebou účtují mobilní operátoři. Sazby by operátoři měli podle kompromisu snížit do července 2012. Komise doufá, že to nepřímo pozitivně ovlivní i cenu volání.

Autor: Martin Siebert

Poplatky za ukončené volání představují velkoobchodní cenu, kterou si mezi sebou účtují mobilní operátoři za propojení hovoru do konkurenční sítě.

Pokud v EU zákazník jednoho operátora volá zákazníka, který využívá služeb jiného operátora (v případě ČR například ze sítě T-Mobile do sítě O2), platí jeho operátor za propojení hovoru v průměru 0,85 eurocentů (přibližně 23 haléřů). U mezinárodních hovorů jsou poplatky ještě o něco vyšší. Tyto poplatky se pak odrážejí i v koncové ceně, kterou operátoři účtují svým zákazníkům.

V mnoha vyspělých zemích, zejména ve Spojených státech přitom poplatky za ukončené volání neexistují. Zákazníci místo toho platí za přijetí hovoru.

Doporučení by měla Komise schválit ve čtvrtek 7. května. EurActivu to sdělil zdroj, který je s projednávaním dokumentu dobře obeznámen. Text sice nemá být právně závazný, ale operátory de facto nutí, aby se novým právním okolnostem přizpůsobili.

Po silném lobbyingu ze strany předních evropských operátorů a některých členských zemí (zejména Německa a Španělska) se Komise rozhodla ze svého původního plánu, který počítal se snížením sazeb od počátku roku 2012, mírně ustoupit a operátorům dala na provedení změn, které ovlivní příjmy z poskytování mobilních služeb, k dobru dalších šest měsíců.

Cílem doporučení je snížit velkoobchodní cenu na úroveň běžnou u provozovatelů pevných linek. To by znamenalo, že by se poplatky za propojení hovoru, které si mezi sebou mobilní operátoři běžně účtují, snížily ze současných 85 eurocentů (23 haléřů) na zhruba 15 až 30 eurocentů (4 až 8 haléřů).

MM25_AI

Tříleté období (tj. do července 2012), které mají národní regulátoři v členských zemích EU na to, aby uplatnili nová doporučení, bude možné prodloužit o další dva roky v případě, že bude regulátor „schopen prokázat, že nemá technické možnosti na provedení změn,“ vysvětlil zdroj.

Více na EurActiv.cz.

  • Našli jste v článku chybu?