Menu Zavřít

Moc velká konkurence a nulové zisky k tomu. Společnost AstraZeneca stahuje z evropského trhu vakcínu proti covidu

9. 5. 2024
Doba čtení: 3 minuty
Autor: Depositphotos
  • Britská farmaceutická společnost AstraZeneca už nebude v Evropě vyrábět ani dodávat vakcínu Vaxzevria, která byla hojně využívána k očkování proti koronaviru
  • Důvodem je prý vysoká konkurence, kvůli které jí látka už rok nepřináší žádné zisky
  • Od ledna 2021 byla Vaxzevria podána lidem napříč světem ve více než třech miliardách dávek a během jediného roku společnosti vydělala přibližně čtyři miliardy dolarů

Společnost AstraZeneca se rozhodla stáhnout z evropského trhu svoji vakcínu proti koronavirům. Tu vyvinula ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a následně z ní od ledna roku 2021 lidem po celém světě poskytla více než tři miliardy dávek. Poslední rok však britské farmaceutické firmě vakcína Vaxzevria už žádné zisky nepřinášela, což bylo zapříčiněno velkou dostupností nových očkovacích látek.

„Vzhledem k tomu, že bylo vyvinuto více variant očkovacích látek proti covidu-19, existuje přebytek dostupných aktualizovaných vakcín. To vedlo k poklesu poptávky po vakcíně Vaxzevria, která se již nevyrábí ani nedodává,“ informovala společnost v prohlášení, které ve středu poskytla zpravodajskému webu CNN. Stažení registrace léčiva pak na svých stránkách potvrdila také Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), což oficiálně znamená, že očkovací látku již není možné prodávat ani uvádět na trh, a to v celé Evropské unii.

Nový miliardář každých 30 hodin. Během pandemie rostl počet bohatých, více je i lidí v extrémní chudobě
Přečtěte si také:

Nový miliardář každých 30 hodin. Během pandemie rostl počet bohatých, více je i lidí v extrémní chudobě

AstraZeneca také oznámila, že bude spolupracovat i s regulačními orgány jiných zemí. Stáhnout hodlá vakcínu všude, kde se v budoucnu neočekává žádná komerční poptávka. „Jsme nesmírně hrdí na roli, kterou Vaxzevria sehrála. Naše úsilí bylo uznáno vládami po celém světě a je všeobecně považováno za klíčovou součást ukončení globální pandemie,“ připomněl server CNN s odkazem na prohlášení farmaceutické společnosti.

Očkováním téměř nepolíbená

Podle vedoucího výzkumného pracovníka v oblasti globálního zdraví na Southamptonské univerzitě v Anglii Michaela Heada je pravděpodobným důvodem stažení vakcíny skutečnost, že jiné očkovací látky jsou účinnější než zmíněná Vaxzevria. Konkrétně tím má na mysli vakcíny společností Pfizer a Moderna, přičemž je tomu tak proto, že jsou založeny na zcela odlišném principu, a sice na modifikované RNA (mRNA).

„AstraZeneca je velmi dobrá, ale produkty mRNA jsou lepší. Mají vyšší účinnost a platformy mRNA se snadněji přizpůsobují nejnovějším variantám covidu. Tvoří tak klíčovou součást dlouhodobých strategií většiny zemí,“ vysvětlil Head.

Nechali jste se v minulosti proti covidu naočkovat vakcínou od společnosti AstraZeneca?

Do krize způsobené koronavirem vstoupila AstraZeneca známá svými produkty na léčbu rakoviny jen s malými zkušenostmi v oblasti vývoje vakcín. Krátce po uvedení očkovací látky se dostala pod palbu kritiky, která k ní v Evropě i Spojených státech směřovala nejen ze strany zdravotnických úředníků, ale také politiků. Těm se nelíbila třeba skutečnost, že firma ve veřejných prohlášeních vynechala zásadní informace nebo že chybovala během klinických testů. Vztahy s vedoucími představiteli Evropské unie pak napjalo také zpoždění ve výrobě inkriminované vakcíny.

Nebezpečnější než samotná nemoc

V dubnu 2021 byly informace o vakcíně aktualizovány tak, aby obsahovaly zmínku o možném vedlejším účinku, jakým bylo vzácné riziko srážení krve. Britské regulační úřady tehdy osobám mladším 30 let nabídly jiné alternativy vakcín, protože pro ně vedlejší účinky očkovací látky Vaxzevria představovaly větší nebezpečí než samotné onemocnění covid-19.

bitcoin školení listopad 24

Přesto se britské společnosti v roce 2021 podařilo vydělat na prodeji vakcín téměř čtyři miliardy dolarů (s tehdejším průměrným kurzem asi 86,7 miliardy korun). Loni oproti tomu činily tržby z vakcín „jen“ 12 milionů dolarů (se současným kurzem zhruba 278,7 milionu korun), poznamenal web CNN. Ve Spojeném království AstraZeneca navíc aktuálně čelí hromadné žalobě, kterou jménem 51 subjektů podala právní kancelář Leigh Day. Důvodem jsou právě komplikace v podobě srážlivosti krve.

Očkování bez jehly. AstraZeneca vyvinula dětskou vakcínu proti chřipce, která se aplikuje nosem
Přečtěte si také:

Očkování bez jehly. AstraZeneca vyvinula dětskou vakcínu proti chřipce, která se aplikuje nosem

„Na základě důkazů z klinických studií a údajů z reálného života se neustále ukazuje, že vakcína AstraZeneca-Oxford má přijatelný bezpečnostní profil a regulační orgány po celém světě trvale konstatují, že přínosy očkování převažují nad riziky extrémně vzácných možných nežádoucích účinků,“ podotkl mluvčí farmaceutické společnosti na dotaz CNN.

  • Našli jste v článku chybu?