Jeden z velkodistributorů léčiv je prý ochoten jít na ruku ministerstvu
Týdeník EURO má informace, že představitelé ministerstva zdravotnictví vedli minulý týden intenzivní jednání s jednou ze čtyř velkodistributorských firem, které ve středu 15. února zastavily dodávky léčiv do Fakultní Thomayerovy nemocnice a Fakultní nemocnice Na Bulovce v Praze a Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Jednání se týkala možnosti, zda by tato zatím neznámá firma byla schopna v krátké době zajistit zásobování jmenovaných nemocnic a zabránit krizi.
Už ne Stylmed.
Dosud se jako nouzové řešení uvádělo využití distributorské firmy Stylmed H, dceřiné společnosti státní Nemocnice Na Homolce. Ta by však byla schopna zajistit dodávky pouze s vypětím sil a po omezenou dobu, protože nedosahuje velikosti čtyř firem sdružených v Asociaci velkodistributorů léčiv (AVEL) a ovládajících pětadevadesát procent trhu. Členskými firmami asociace jsou Alliance UniChem CZ, Gehe Pharma Praha, Pharmos a Phoenix. Až dosud vystupovaly jednotně a společným rozhodnutím zastavit dodávky léků do nejvíce zadlužených nemocnic vyvinuly na ministerstvo velký tlak. Pokud by byla informace o separátním jednání ministerských úředníků s jednou z těchto firem pravdivá, znamenalo by to, že se státu podařilo najít v jednotném šiku soukromých subjektů trhlinu. Také by to potvrzovalo, že konkurenční boj na distributorském úseku trhu s léčivy je velmi tvrdý.
Lékárníci v záloze.
Předseda Asociace velkodistributorů léčiv Petr Příhoda, jednatel firmy Gehe Pharma Praha, týdeníku EURO sdělil, že podobnou informovaci nemá (více strana 44). Na otázku, zda může separátní postup jedné z členských firem asociace vyloučit, ovšem odpověděl, že ne. „Těžko říct. Po zkušenostech z minulosti to bohužel zcela vyloučit nemohu. Mám ale informace, že pokud by k něčemu takovému došlo - a zdůrazňuji, že nedisponuji zatím žádným signálem, že by to tak bylo – lékárníci by to nepodpořili, abych to řekl kulantně. Přičemž na menší lékárny připadá většina trhu,“ prohlásil.
Pochopili situaci.
Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Dryml, stojící údajně v čele ministerské vyjednávací skupiny (sám to odmítl komentovat), týdeníku EURO potvrdil, že taková jednání skutečně probíhají. „Máte poměrně dobré informace,“ uvedl. „Probíhají jednání s jedním z velkodistributorů, který na rozdíl od ostatních pochopil vážnost situace a u kterého nepřevládly pouze ekonomické zájmy.“ Náměstek dodal, že minulý pátek se rýsovala možnost, že v pondělí 20. února budou předloženy vedení ministerstva k posouzení konkrétní podmínky dodávek a snad i návrh smlouvy.
Na připomínku, že přímým jednáním s jedním případným distributorem by ministerstvo mohlo porušit zákon o veřejných zakázkách, Vladimír Dryml odpověděl, že podle právních rozborů ministerstva zdravotnictví je jejich postup v pořádku, protože „se jedná o mimořádnou situaci, kdy je stát v nouzi a při nečinnosti by mohlo být ohroženo zdraví, ne-li životy lidí a plnění bezpečnostních plánů“.
Jednání s financemi.
Kdyby se ministerstvu zdravotnictví podařilo dotáhnout jednání s jedním z distributorů do úspěšného konce, mohly by tím být zahájeny významné změny v rozložení sil na distributorském trhu. Nejasné ale zůstávají platební podmínky. Náhradní dodavatel by musel přistoupit na současné pozdní platby fakultních nemocnic, protože ty by v opačném případě spáchaly trestný čin upřednostňování věřitele. Je však možné, že záskok nebude mít dlouhé trvání a stát požadovaných čtyři sta milionů v dohledné době distributorům vyplatí. Vladimír Dryml se k otázce, zda probíhají jednání o uvolnění dlužných peněz vyjádřil takto: „Ministerstvo zdravotnictví má dostatek finančních prostředků, aby situaci mohlo vyřešit, a v této souvislosti jsme již jednali s ministerstvem financí.“
Případný náhradní distributor by podle náměstkových informací zásoboval pouze tři fakultní nemocnice nyní odstřižené od dodávek léků. Šlo by o dočasné řešení, které by umožnilo vypsat řádné veřejné výběrové řízení, jehož vítěz by se stal generálním dodavatelem léků a zdravotnického materiálu pro všechna zdravotnická zařízení přímo řízená ministerstvem zdravotnictví.