Milion procesorů odhalí tajemství inteligence
Společnost IBM a École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) se pouští do jednoho z nejambicióznějších projektů v oblasti neurologie. Výzkum s názvem Blue Brain Project má za cíl vytvoření podrobného modelu nervových okruhů v mozkové kůře - neokortexu, ústředním kontrolním, paměťovém a koordinačním centru. V budoucnu se zkoumaná oblast rozšíří o další části, takže by měl vzniknout kompletní trojrozměrný model mozku. Simulace na molekulární úrovni by pak měly osvětlit procesy, jako je myšlení, vnímání nebo paměť.
Hnací silou bude superpočítač IBM eServer BlueGene - systém nainstalovaný v EPFL bude mít minimální rychlost zpracování 22,8 bilionu operací za vteřinu (22,8 teraflopů), čímž se zařadí mezi nejvýkonnější superpočítače na světě.
„Modelování mozku na buněčné úrovni je jeden z nejnáročnějších úkolů, je třeba brát v úvahu stovky tisíc parametrů,“ prohlásil zakladatel Institutu mozku a mysli EPFL Henry Markram, jenž projekt řídí. Zhodnotí se tak deset let výzkumu a praktických laboratorních experimentů. Komplexní soubor empirických dat o neokortexu bude základem digitálního 3D modelu, který napodobí s dosud nevídanou přesností nesmírně rychlé elektrochemické interakce probíhající v mozku. „U některých simulací očekáváme opravdu výrazné zrychlení výzkumu. To, co by při praktickém testování v laboratoři zabralo celý den práce, provedeme na BlueGene za několik vteřin,“ dodal Markram.
Společnost IBM investuje do řady projektů. Ve výzkumných laboratořích IBM v Rochesteru ve státě Minnesota je konstruován počítač BlueGene, který by měl po dokončení obsahovat až milion procesorů. „Výkon systému se bude rovnat součtu výkonů asi třetiny veškerých superpočítačů z žebříčku Top 500,“ uvedl Frank Soltis, jeden z hlavních vývojářů architektury PowerPC v IBM.
Motivace IBM je jednoduchá - odběrateli systému BlueGene totiž nejsou jen vědecká pracoviště. V oblasti superpočítačů jsou testovány technologie, které pak IBM uplatňuje především v podnikových systémech. Milion procesorů počítače BlueGene totiž podle Soltise znamená, že dojde k chybě již jednou za čtyři dny. Vývojáři tak museli vyvinout sofistikované technologie pro regeneraci systému, které budou použity i v řešeních dodávaných velkým firmám.