Menu Zavřít

Mohlo to dopadnout hůř

22. 1. 2004
Autor: Euro.cz

Myslíte si, že Miloš Kužvart je vhodným kandidátem na eurokomisaře?

Myslíte si, že Miloš Kužvart je vhodným kandidátem na eurokomisaře?

bitcoin_skoleni

  • Ano 16,5 %
  • Ne 57,4 %
  • nevím, nemám názor 26,1 %

Je až na pováženou, jak často se respondenti pravidelné ankety týdeníku EURO „dopouštějí“ odlišného názoru, než kterému dává přednost česká politická garnitura. Opětovně totiž účastníci Manažerského barometru nesouhlasili s rozhodnutím vlády. Více než 57 procent dotazovaných se domnívá, že Miloš Kužvart by se do Bruselu vydat neměl. První z ohlasů dává najevo, že není důležité, koho za sebe vyšleme, když máme takového premiéra: „Je to v podstatě úplně jedno, kdo bude navržen. Eurokomisař za Česko v tomto období bude v Bruselu působit, pokud jsem to dobře spočítal, jen pět měsíců. To si ani nestačí vybalit, natož se seznamovat s resortem, který mu bude přidělen, nebo ještě vykonat nějakou konkrétní práci. Takže se o vhodnost kandidáta, v tomto případě Miloše Kužvarta (ale mohl by to být kdokoliv jiný), vůbec nebojím. Spíš se divím jemu, že kandidaturu přijal. Když o tom však více přemýšlím, je to poměrně mladý člověk, možná se mu do životopisu bude tato funkce hodit. V jeho případě se ale přijetí návrhu do funkce od premiéra Špidly jeví jako dobrovolně spáchaná sebevražda. Špidla se jej elegantně, jako občas revoltujícího poslance ČSSD, zbaví a politická scéna jej, po jeho velmi krátkém a mimo komunisty nesouhlasném působení v Bruselu, již nepřijme. Nejde o vhodnost, či nevhodnost jako kandidáta, ale spíš o jeho zaslepenost. Jinak Špidla ve své věrohodnosti jako partner koaličních souputníků, ale i ve svém vyjádření před médii i směrem k opozici jen potvrdil svoje renomé lháře a člověka, který si navzdory svým veřejným prohlášením udělá, co se mu zamane.“
I Miloši Kužvartovi se dostalo té cti, že jeho působení jeden z odpovídajících zhodnotil, a to komplexně: „Miloš Kužvart je pouze průměrný poslanec, který nesplňuje ani ty naprosto základní předpoklady pro práci evropského komisaře, to je znalost evropského práva, evropských institucí a jejich fungování, dále pak především osobní kontakty s předními evropskými politiky a státníky. O jeho jazykových znalostech (aby dokázal plynně komunikovat bez problémů anglicky či francouzsky 365 dní v roce na řadě dlouhých a náročných jednáních Evropské komise) taktéž pochybuji. Z vlastní osobní nedávné zkušenosti mohu potvrdit, že Kužvart nedisponuje znalostmi etiky a etikety a myslím si, že není ani schopen přizpůsobit svou vizáž a chování funkci poslance českého Parlamentu, natož funkci evropského komisaře…“
Tento manažer je mnohem shovívavější a vyzdvihuje přednosti kandidáta ČSSD na evropský post: „Představoval bych si výraznější osobnost. Nicméně, hlavně že nemá negativní minulost tuneláře nebo neetického politika. Doufám, že vyroste. Ostatně, byl jsem před lety v Bruselu lobbistou a vzpomínám, že ne všichni dnešní komisaři byli výraznými osobnostmi v době, kdy do Bruselu přijeli. Hlavním předpokladem je plynulá znalost několika jazyků a kultur.“
Ve stejném duchu se vyjadřuje následující hlas: „Miloš Kužvart je nekonfliktní politik a je přijatelný jako eurokomisař jak pro většinu veřejnosti, tak napříč politickým spektrem zejména proto, že se v minulosti nezkompromitoval v žádné z velkých privatizačních kauz ani tuneláží.“
A konečně si jeden z účastníků barometru vzpomněl na ženy: „Jednoznačná odpověď, a je ne! (Takový strýc…) Co dokázal oproti panu Moldánovi, který je mezinárodně uznávanou autoritou? Je to až k uzoufání, jak se naši politici chovají, jaké mají o sobě nekritické mínění, pokud jde o to urvat teplé a výnosné místo. Líbí se mi přístup Poláků a dalších uchazečů, kteří za své eurokomisaře navrhují ženy. Proč by to nemohlo jít i u nás?“
Poslední vybraná odpověď upozorňuje, že není tak zle: „Mohlo by to dopadnout ještě mnohem hůře: Miloš Zeman, Jan Kavan zvaný též Kato, Petr Lachnit, Miroslav Grégr… Když se na to podíváte z tohoto úhlu, tak to dopadlo vlastně docela dobře, když ČSSD dokázala najít vnitřní sílu a ignorovat ve svém středu řadu zcela nevhodných kandidátů, kteří by se takové funkce také jistě rádi ujali. Je pravda, že to mohlo také dopadnout mnohem lépe. Například mně - laikovi zjevně nechápajícímu machiavelistické veletoče naší politické scény - by se jako logický kandidát jevil především Pavel Telička nebo Jiří Rusnok, pokud má mít vhodný kandidát - jak tvrdí náš pan prezident - ministerskou minulost a být přitom členem ČSSD - jak tvrdí náš pan předseda vlády.“

Odpovídalo 115 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?