Finanční odborníci navrhují, jak a kam právě teď investovat jeden milion korun. Za několik měsíců se k navrženému portfoliu vrátíme a doporučíme případnou změnu jeho struktury.
Tentokrát portfolio sestavil Petr Šimčák ze společnosti Moneco – Fond Shop.
PORTFOLIO
- Parvest World (akcie svět) - 5 %
- HSBC GIF Pan-Euro Equity (akcie Evropa) - 15 %
- ING Czech Bond (dluhopisy CZK) - 75 %
- JB Emerging Bond Fund EUR (dluhopisy rozvíjející se trhy) - 5%
Dlouhodobý plán rozložení investice sestává z 20 % globálních akcií a 80 % dluhopisů. Tento plán nevychází z aktuální situace na trzích, ale z požadavku „konzervativního investora“. Takticky lze akciový podíl snižovat či zvyšovat podle výhledu na trzích. Doporučuji investiční horizont pět a více let. Investor musí být ochoten tolerovat pokles portfolia okolo 10 % v ročním horizontu. Za to by měl být odměněn vyšším výnosem, a to v pásmu 4 - 6 % p.a. v CZK v pěti- a víceletém horizontu.
Přestože takové portfolio počítá se zhodnocením 4 – 6 % p.a., v posledních pěti letech dosáhlo 10,5 % p.a. Za zmínku zejména stojí, že od svého maxima na jaře roku 2000, od jehož doby akciové trhy klesly na polovinu hodnoty, toto portfolio o 1 procento vzrostlo. Při zpětném pohledu by pochopitelně bylo výhodnější investovat vše do dluhopisů a nedržet akciové pozice, které ztrácely. Dluhopisy jsou ale dnes značně „vyčerpány“ a nabízejí výnos okolo 3 %. Akciové pozice mohou výnos zvýšit.
Aktuální taktické rozložení: Začínajícím investorům doporučujeme opatrnější start. Místo doporučovaných 15 % ve fondu HSBC Pan European Equity (viz diagram) zahájit s 5 % a fond korunových dluhopisů snížit ze 75 % na 60 %. Zbývajících 30 % portfolia dočasně zaparkovat na peněžním trhu (např. fond ING Czech Money Market nebo jiný). Lze očekávat, že fond peněžního trhu bude postupně odprodáván ve prospěch akciových fondů. Podmínkou je ale zlepšující se výhled pro akciové trhy.
Výhled pro rok 2003: Lze po třech letech poklesů akcií (naposledy zaznamenaných v letech 1939-1941) očekávat růst nebo nás čeká smutný rekord v podobě čtvrtého roku propadu? Vždyť od svého vrcholu v roce 2000 ke dnu v říjnu 2002 klesly globální akcie téměř o 50 % (dle indexu MSCI World) a technologické akcie (index Nasdaq) dokonce o 80 %. Je tedy možné o budoucnosti uvažovat pozitivně, když paradoxně trhem s největším růstem v roce 2002 byl Pákistán (+120 %)? Podle našeho názoru ano, ale buďme realisticky optimističtí. Šance, že akciové trhy konečně v roce 2003 překonají vývoj na trzích dluhopisů, v současné době začíná převažovat. Doporučujeme opatrnost, nikoliv ale emotivní bázlivost.