Menu Zavřít

Moje portfolio se střední mírou rizika

1. 4. 2003
Autor: Euro.cz

Dalibor Mátl, ABN AMRO Asset Management

Na tomto místě finanční odborníci navrhují, jak a kam právě teď investovat jeden milion korun. Za několik měsíců se k navrženému portfoliu vrátíme a doporučíme případnou změnu jeho struktury:

Cíl portfolia: dosáhnout střednědobého reálného zhodnocení minimálně dvě procenta

Cílový investor: investor se střední mírou averze k riziku (tj. akceptující cenové fluktuace v průběhu investice), jehož investiční horizont činí minimálně 3-5 let

Za současné úrovně úrokových výnosů (domácích i zahraničních) je nezbytné, aby byl investor ochoten podstoupit minimálně střední míru rizika. Jen tak je možné dosáhnout výnosů převyšujících alespoň pětiprocentní hranici (nutnou k dosažení dlouhodobého reálného výnosu). Tak nízkou míru výnosu by ještě před dvěma lety investor očekával maximálně od dluhopisových investic, uvedený stav ovšem odráží klesající úrokové sazby. Vyšší míru rizika (ve srovnání s nízkorizikovými instrumenty peněžního trhu) však na druhou stranu vyvažuje více než dvojnásobný očekávaný výnos (6–7 % versus 2-3 %).

Struktura portfolia: Je zapotřebí mít na paměti, že se jedná o investice střednědobé, tj. s investičním horizontem 3-5 let. Při takto pojatém investičním horizontu lze do investiční strategie zapracovat kromě konzervativnějších dluhopisových investic rovněž investice akciové, které by měly přispět ke zvýšení celkového výnosu.
Navrhovaná struktura portfolia obsahuje ze 40 procent akcie, z 30 procent dluhopisy kandidátských zemí EU a z 30 procent domácí dluhopisy. Strategie v sobě rovněž zahrnuje měnovou diverzifikaci (CZK, EUR HUF, PLN) s důrazem na investice denominované v korunách a eurech (30 procent, respektive 70 procent).

Evropské akcie

40 % MFS Funds-European Equity Fund (LU0094556718)

Zahraniční dluhopisy

30 % ESPA Bond Danubia-T (AT0000812946)

Domácí dluhopisy

(výběr ze tří fondů) 30 % 1) KBC Renta Czechrenta, 2) ING Internacional-Czech Bond Fund, 3) ABN AMRO Czech Crown Bond Fund (LU0095278775, LU0082087437, LU0135802782)

1. Akciové investice: 40 % (MFS Funds-European Equity Fund)
Ačkoli se s ohledem na propad akciových trhů v posledních třech letech jeví investice do akcií jako extrémně riziková, je na místě připomenout, že pokud posoudíme vybrané akciové trhy jako celek, je jejich současné ocenění již hluboko pod jejich fundamentální úrovní. Nastává abnormální situace, kdy již dokonce i pouhý dividendový výnos téměř dosahuje úrovně výnosů střednědobých státních dluhopisů. Jinými slovy: středně- až dlouhodobý akciový investor může po zainvestování počítat s výnosem odpovídajícím státním dluhopisům, přičemž po obratu na akciových trzích získá navíc i jejich růstový potenciál. Předpokládané oživení akciových trhů je nyní podvázáno především negativním sentimentem (nejistoty ohledně války v Iráku, z toho vyplývající vysoké ceny ropy apod.). V případě pominutí, respektive zmírnění těchto negativ však bude představovat právě akciový trh nejvýhodnější investiční příležitost, a to především kvůli zmíněnému podhodnocení, ve kterém je již „zapracován“ i risk vyplývající ze zahájení válečného konfliktu.

2. Zahraniční dluhopisové investice: 30 % (Fond ESPA Bond Danubia-T)
O potenciálu kandidátských zemí EU se v poslední době objevuje celá řada odborných článků, které upozorňují na velmi zajímavý růstový potenciál (především v případě polských a maďarských státních dluhopisů). Bez nadsázky lze říci, že trhy těchto zemí skýtají růstový potenciál, jehož sílu si mohl v posledních dvou letech ověřit každý, kdo investoval do českých dluhopisů. Paralelou je především vyšší úroveň nominálních výnosů (5–6 procent) v těchto zemích ve srovnání s lokální inflací. Zejména ve střednědobém horizontu tedy existuje předpoklad k poklesu úrokových sazeb na hodnoty blízké inflaci Eurozóny. Navíc je třeba mít na paměti, že při očekávaném snižování sazeb v Eurozóně bude uvedený výnosový potenciál kandidátských zemí stále atraktivnější, neboť bude skýtat dvojnásobný výnos ve srovnání s obdobně dlouhými výnosy Eurozóny. Jak se termín vstupu začne přibližovat, bude tato situace lákat více investic z Eurozóny, což může mít dodatečný pozitivní měnový vliv (= dodatečný výnos) v podobě postupného posilování měn kandidátských zemí.

3. Domácí dluhopisové investice: 30 % (výběr z fondů KBC Renta Czechrenta, ING Internacional-Czech Bond Fund, ABN AMRO Czech Crown Bond Fund)
Ačkoliv u domácích dluhopisů se po jejich silném růstu v posledních dvou letech výnosový potenciál vyčerpává, nepředstavuje nynější inflační výhled fundamentální rizika vyplývající z rychlého zvyšování úrokových sazeb. Za tohoto předpokladu představují domácí dluhopisy pro první pololetí letošního roku nepříliš rizikovou třídu aktiv.

MM25_AI

Aktuální rozložení investic a měnová alokace: Za současného napětí spojeného s válkou v Iráku není třeba zejména v případě akciových pozic příliš pospíchat. Na druhou stranu rychlé a zdárné vyřešení konfliktu může výrazně zlepšit „akciový sentiment“. V takovém případě by bylo vhodné co nejrychleji investici provést. U dluhopisových investic je obecně takzvané načasování investice méně důležité, a proto je možné investovat ihned (ovšem za předpokladu, že nedojde ke zpochybňování přistoupení k EU v jednotlivých kandidátských zemích).
S ohledem na očekávaný pokles amerického dolaru vůči euru doporučujeme v případě akciových investic preferovat fondy zaměřené na investice v eurech. Ačkoli navrhované portfolio lze považovat za zajímavou příležitost pro investory uvažující o české koruně jako o základní měně, alokaci je možné aplikovat i pro investory uvažující o euru. (Tento přístup preferujeme, neboť v horizontu pěti let už budou domácí investoři s velkou pravděpodobností používat jako svou „domácí“ měnu právě euro. Navíc se tím výrazně snižuje měnové riziko celé investice z pohledu „eurového“ investora.)

Výhled pro rok 2003: Po třech letech poklesů akciových trhů se jejich fundamentální ocenění jeví jako jedno z nejvhodnějších pro nákup. Ani v případě zdárného vyřešení iráckého konfliktu sice neočekáváme raketový růst cen akcií, ale na místě je realistický optimismus projevující se očekávaným výnosem v rozmezí 6–10 % p. a. Z pohledu očekávaného makroekonomického oživení může rok 2003 znamenat bod obratu, který by mohl být podpořen i klesajícími cenami ropy a poklesem kursu amerického dolaru. Kombinace těchto faktorů by pomohla jak USA (lepší podmínky pro exportéry), tak i Evropě (nižší ceny surovinových vstupů).
Po půlroce doporučujeme zhodnotit aktuální situaci a v případě potřeby portfolio částečně realokovat (to se týká zejména českých dluhopisů a jejich dalšího potenciálu).

  • Našli jste v článku chybu?