Menu Zavřít

MOL zaparkuje akcie i v Česku

31. 8. 2007
Autor: Euro.cz

ČEZ

WT100

ČEZ chystá založení společného podniku s maďarským koncernem MOL. Česká společnost oznámila svůj záměr koncem minulého týdne s tím, že oba koncerny již o vzájemné spolupráci podepsaly memorandum. V počáteční fázi chtějí firmy postavit dvě elektrárny na zemní plyn v rafineriích skupiny MOL, první ve městě Százhalombatta, druhou v Bratislavě. Elektrárny by měly mít instalovaný výkon 800 megawattů.
Výstavbou elektráren však česko-maďarský „freundschaft“ zřejmě neskončí. Součástí má být i kapitálový vstup ČEZ do MOL. Češi mají nakoupit až deset procent maďarské firmy. „Nákup akcií MOL včetně souvisejících finančních transakcí bude předmětem dalších jednání,“ uvedl ČEZ v prohlášení. Vše navíc musí schválit i dozorčí rada české firmy, kterou kontroluje stát. Hodnota desetiprocentního podílu MOL je odhadována na několik set milionů eur.
Jak týdeníku EURO potvrdil generální ředitel ČEZ Martin Roman, manažeři zmíněných firem o možné spolupráci vyjednávají již několik měsíců. Navíc se - dle dobře informovaných zdrojů - do rokování v posledních týdnech vložily i politické špičky obou států. Minulý týden na dané téma dokonce několik minut telefonoval premiér Mirek Topolánek s maďarským protějškem Ferencem Gyurcsánym. Zdroje týdeníku EURO navíc upozornily, že jednou ze zvažovaných možností byla i vzájemná výměna akcií obou firem. ČEZ však tyto informace popírá, když v prohlášení tvrdí: „Nikdy nebylo uvažováno o směně akcií mezi společnostmi.“ Vedení ČEZ označilo případný kapitálový vstup do maďarské firmy za způsob, jak ochránit své investice do společných projektů. Taková varianta však vyhovuje i MOL. Firma se již několik měsíců brání nepřátelskému převzetí ze strany konkurenční OMV, přičemž rakouský rival zvýšil letos v červnu podíl v maďarské firmě z deseti na 18,9 procenta. Navíc se majoritní podíl v OMV snaží získat ruský Gazprom, a proto není vyloučeno, že strategické záměry Rakušanů již řídí Kreml. MOL se těmto aktivitám brání tím, že vykupuje na trhu vlastní akcie a „parkuje“ je u spřátelených institucí. A jedním takovým parkovištěm by se měl stát v budoucnu i ČEZ. Vše má ovšem jeden menší zádrhel. MOL zatím nedisponuje všemi potřebnými deseti procenty vlastních akcií a část z tohoto podílu musí teprve nakoupit na trhu. Teprve poté může cenné papíry prodat ČEZ, ovšem ne natrvalo. Zdroje týdeníku EURO potvrdily, že součástí smlouvy o kapitálovém vstupu ČEZ do maďarské společnosti má být i opce, jež stanoví, kdy a za jakých podmínek si může MOL od ČEZ koupit své akcie zpět. „Přesný časový harmonogram a podmínky zpětného odkupu se budou odvíjet od dalšího postupu OMV,“ uvedl zdroj. Lidé z vedení ČEZ existenci opce na akcie potvrdili, odmítli však sdělit další podrobnosti. A tvrdí, že o konkrétních podmínkách se bude teprve jednat.
Za poznámku ovšem stojí skutečnost, že aktivity OMV ohledně akcií MOL kritizovala část maďarských ekonomů a odborníků. Nelíbila se jim skutečnost, že akcie nakupuje podnik, v němž drží rakouský stát podíl ve výši 31,5 procenta. Lze tudíž jen odhadovat, jak zareagují, až deset procent akcií MOL ovládne ČEZ, ve kterém český stát ovládá dvoutřetinový podíl.

  • Našli jste v článku chybu?