Menu Zavřít

Monitor Ozvěny

12. 11. 2018
Autor: Euro.cz

Tell & Bell Před 486 lety porazilo 180 Španělů u Cajamarky mnohatisícovou, byť prakticky neozbrojenou, inckou armádu a zajalo krále Atahualpu. Kromě toho Němci potopili Ark Royal (1941) a Angličané Tirpitz (1944). V Janovicích se narodil Ondráš (1680), Stevenson vydal Ostrov pokladů (1883), Alarich překročil Alpy (401), Tell sestřelil z hlavy svého syna jablko (1307) a Bell začal prodávat první tlačítkový telefon na světě (1963).

Ještě větší papaláš, než jsme doufali

Novou dimenzi papalášství předvedl bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek. Z funkce sice odešel, ale diplomatický pas nevrátil a neučinil tak ani poté, co ho k tomu zamini pětkrát vyzvalo. Dnes už je pas zablokovaný a pan doktor ze Sládkovičova si o přednostním odbavení na letišti může nechat zas jenom zdát.

Frigo na kadibudce

Trouby týdne máme tentokrát tři. První z nich – australský strojvůdce – šel zkontrolovat vagon a ujel mu vlak: s 268 vagony a 28 tisíci tunami železné rudy. Dva düsseldorfští výtečníci zase ukradli svému zaměstnavateli 106 mobilních kadibudek. Pozoruhodné je, že onen bohorovný muž by si ničeho nevšiml, kdyby náhodou neuviděl inzerát na prodej toi-toiky, který géniové nafotili na jeho pozemku a při tom zvěčnili i jeho dceru.

Berlínský Bivoj

V Berlíně pořád ještě žijí muži činu. Když se na parkoviště před jedním tamním supermarketem zatoulal divočák, nestihl si ani pořádně zachrochtat. Natrefil na něj totiž osmdesátiletý řezník na penzi a nebohého kňoura před zraky užaslých zákazníků porazil, vyvrhnul a naporcoval. Na policii se hájil, že si nemůže maso dovolit, ale obvinění z pytláctví se stejně nevyhnul. Ještě že se toho nedožil Bivoj.

1200 korun stojí půlhodinka v prvním pražském silikonovém robobordelu. Na své si přijde každý. Prsatá tmavovláska Yasmine a drobná zrzka Rebecca se dle majitelů stanou „přístavem pro osamělé duše“, svůdníci s nimi prožijí „přípustnou nevěru“ a realisté ocení, že se před použitím vyhnou otravnému „čištění, přenášení, oblékání a pudrování“. Škoda, že to někoho nenapadlo dřív, leckterý náš expremiér si mohl ušetřit trapné chvilky.

Old McDonald’s

Americké fastfoody jsou svědkem zajímavého sociologického jevu. Mladistvé zaměstnance od hamburgerů a pizz pomalu ale jistě vytlačují důchodci. Pro majitele totiž mají tři nesporné výhody – jsou dochvilní, nechtějí každý druhý den přidat a navíc se k zákazníkům chovají slušně. Jak to tak vypadá, nejhnusnější reklamní lež – „jako od babičky“ – se nakonec ještě stane pravdou.

Nejčernější sen kavárny

V pomyslné soutěži o to, ve kterém českém městě vznikne nejšílenější povolební koalice, zatím vede severočeský Duchcov. Vedení radnice se ujímá slepenec tvořený sociálními demokraty, komunisty, Dělnickou stranou sociální spravedlnosti a sdružením Žijeme Duchcovem. Chybí už snad jen Okamura, a my se ptáme: Co na to duchcovská kavárna?

Hledá se ostrov

Japonsko pohřešuje ostrov. Na výšku měl metr čtyřicet, ležel u severního pobřeží Hokkaida a jmenoval se Esanbe Hanakita Kodžima. Nikdo pro něj sice nepláče, ovšem japonská výlučná ekonomická zóna se zhruba o půl kilometru zmenší. A to zrovna u hranic s Ruskem. Vědci melou cosi o ledových krách, my se však nemůžeme zbavit podezření, že Vladimir Vladimirovič tentokrát do moře nelezl jen kvůli antickým amforám.

Chytrá jak mrkev

MM25_AI

Dělat si z veganů legraci je laciné. Naštěstí to za nás obstarají sami. To, že si dvě Mnichovanky usmyslely pod značkou VegDog vyrábět veganské psí žrádlo, by snad člověk – dobře naložený po konzumaci pořádného krvavého steaku – ještě pochopil. Ovšem osmačtyřicetileté Italce, která na vlastní matku – za to, že vařila boloňské masové ragú – vytáhla nůž, už snad loňské nelze popřát nic jiného než vypolštářovanou celu.

  • Našli jste v článku chybu?