A slavnostní jsou i první jarní dny každého roku, kdy se na pípě restaurace Monopol objevuje sezonní speciál IPA.
„Na svrchně kvašená piva mám nejlepší ohlasy, dělám tady osvětu,“ usmívá se Martina Valterová. Překvapuje ji také to, že ejl pijí třeba i starší ženy. „Místo vína si dají pivo,“ dodává.
Jako sládkovou ji uklidňuje, že má přímý dohled nad kvalitou čepovaného piva. Pivovar sídlí ve stejné budově v centru Teplic jako restaurace Monopol. Před čtyřmi roky působil nekuřácký a citlivě zrekonstruovaný prostor secesního šantánu v severočeském městě jako zjevení, tyto pocity nevyprchaly ani dnes. A i když už párkrát Martina Valterová své pivo zavezla třeba i do Prahy, prioritně se čepuje pouze v Monopolu.
„O pivovar je pořád zájem, na pivo sem jezdí i lidé z Ústí nad Labem,“ těší sládkovou. Jejím cílem před třemi roky bylo vařit pivo „pořád stejně perfektní“, což se očividně daří. „Nikdo mi zatím neřekl nic negativního,“ říká Valterová, která v minulosti prošla i velkým regionálním pivovarem Zlatopramen.
Stálicemi pivního menu v Monopolu je polotmavá jedenáctka včetně višňové varianty, světlá dvanáctka a svrchně kvašený speciál. Lístek podle ročního období doplňují další speciály. V létě pšeničný, na podzim vídeňský ležák a během zimních měsíců silný porter.
No a jak už je jasné z úvodu textu, právě nyní teplický výčep ozvláštňuje jarní Monopol IPA. Svrchně kvašený speciál s 4,7 procenta alkoholu se honosí výraznou citrusovou vůní exotického chmelu.
Zkusili jsme i Monopol světlý ležák 12°. Pivo s 5,2 procenta alkoholu je ovoněné jemným chmelovým odérem, podobně „sametové“ je i v chuti, již zdobí dobrý říz a příjemná – opět nijak přehnaná – hořkost. Ve výsledku jde vlastně o poměrně lehký ležák.
Pivovar Monopol Masarykova 433/42, Teplice Sládková: Martina Valterová