V originálních baleních notebooků je obvykle tak mistrně využitý veškerý prostor, že až přechází zrak. Pro uživatele je menší krabice pohodlná na přepravu, ovšem dostat všechno zpátky do původního tvaru, pokud výrobek testujete a následně vracíte, bývá mírně řečeno problematické. Umax ovšem dorazil v krabici, do níž by se vešla menší lednice, a tak jsem si říkal, že protentokrát budu hororového balení ušetřen.
Po rozbalení na mě nejprve vykoukla - krosna. Tedy batoh, který by bez problémů pojal výbavu na víkend v horách. Mírné rozpaky rozehnal až pohled na stroj skrývající se pod ním. Devatenáctipalcový širokoúhlý displej, dvě grafické karty, televizní tuner, ale především naprosto monstrózních bezmála osm kilogramů hmotnosti dává tušit, že tento počítač každé ráno do práce s majitelem cestovat nebude.
Šasi notebooku sestává z plastů v běžné kombinaci stříbrné a černé barvy. Všechny plasty na sebe přesně doléhají a příliš se neprohýbají ani pod optickou mechanikou, která je vložena ve slotu Multibay. Obří displej se otevírá pomocí dvou posuvníků a je k tělu přichycen dvěma širokými klouby, které jej pevně drží v nastavené pozici. Maximální možný úhel vyklopení panelu je 120 stupňů, jež zaručují ergonomicky nejlepší pohled.
Kvalitou zobrazení displej exceluje. Notebook samotný je dle mého názoru vhodný coby přenosné multimediální centrum, osobně bych jej ihned vybavil některou z dostupných multimediálních nástaveb, například nedávno testovaným Mediaportalem. Povrch panelu je typu Glare, tedy lesklý, a nabízí velmi živé barvy a pozorovací úhly v obou směrech. Není mu prakticky co vytknout a v mém pomyslném žebříčku nejlepších notebookových displejů VisionBook nemilosrdně zaujal první příčku.
Grafické informace na panel přináší dvojice grafických karet NVIDIA GeForce Go 7800GTX spojených pomocí technologie SLI. Technologie SLI má dva atributy. Přináší naprosto špičkový výkon při hraní 3D her, kvůli nimž byla vlastně vytvořena, a dále se vyznačuje zatraceně vysokou spotřebou energie. Počítač ale díky tomu bez problémů zvládne nejnovější hry a snese srovnání i s herními sestavami. Grafikám totiž sekunduje gigabyte operační paměti a vcelku rychlý procesor od AMD.
Do tohoto notebooku se obrazně řečeno vejde celý obývací pokoj. Jen pro začátek: zmiňovaný devatenáctipalcový displej mnozí nemají na stole ani u stolního počítače. Připočítejme DVD mechaniku, televizní tuner, velký disk a jako zákusek něco v notebooku skoro neuvěřitelného: audiosoustavu se čtyřmi reproduktory a subwooferem(!). VisionBook se díky tomu stává domácím kinem, které s vámi může odcestovat kamkoliv, na chalupu, k moři, do hor, jak libo.
U audiosoustavy se ještě zdržím. Dva hlavní reproduktory výrobce umístil nad klávesnici (mimochodem s klasickým rozložením kláves podobně jako u běžných stolních PC), dva menší na čelní panel a subwoofer na spodek počítače. Díky tomuto rozložení zaznamenáte při poslechu bezprostředně u notebooku i jakýsi prostorový efekt ozvučení. Staré známé rčení, totiž že objem ničím nenahradíš, ale platí jak u spalovacích motorů, tak i u reprobeden. Nějakou hlubokou poslechovou kvalitu nelze očekávat, to prostě vzhledem k fyzikálním limitům není možné. Přesto ovšem VisionBook opět bodoval a ujal se vedení na dalším pomyslném žebříčku, tentokrát v kategorii nejlépe hrající notebook.
Jedinou drobnou vadu na kráse způsobuje hluk vydávaný pěticí ventilátorů, které chladí extrémně výkonné komponenty počítače. Při sledování videa, ať už z DVD, Avi nebo televize, která podporuje Timeshift (zpožděné nahrávání), se sice netočí naplno, i tak jsou ale slyšitelné. Aby byl výčet výbavy kompletní, je třeba zmínit ještě webkameru integrovanou do horního rámu displeje a mikrofon. Možnosti použití notebooku tak narostly o videohovory či konference.
Je nabíledni, že taková dispozice výkonu se příliš nesnese s úsporným provozem a výdrží baterií. Na první pohled sice 6600 mAh vypadá slibně, jenže zázraky se nedějí. V plném zatížení udrží baterie notebook v provozu zhruba hodinu, jenže ani takto krátkou dobu v tomto případě nelze označit za negativum. Baterie, alespoň jak já chápu úmysly výrobce, je zde pouze jakýmsi záložním zdrojem, přidaným spíše z povinnosti zachovat dekorum.
VisionBook je nekompromisní stroj pro uživatele s nekompromisními požadavky. Pokud chcete mít k dispozici domácí kino i na venkovském sídle nebo patříte mezi náruživé hráče, setkávající se na takzvaných LAN party, tedy hromadném hraní akčních her, pak v něm naleznete přesně to, co jste hledali.
Klady:
+ výkon
+ výbava
+ jedinečnost
+ kvalita displeje
Zápory:
- hluk ventilátorů
Umax VisionBook 5900WSX
Rozměry: 476 x 343 x 29-47 mm
Hmotnost: 6,6, s adaptérem 7,8 Kg
Procesor: AMD Turion64 ML-40 (2,2GHz, 1MB L2, 1GHz HTT)
HDD / RAM: 100 GB / 1024 DDR-400 (2 x 512)
DVD: DVD+/-RW DL (MATSHITAUJ-840D)
LCD: 19‘‘ TFT, glare WSXGA+ (1680 x 1050)
Video: 2x nVIDIA GeForce GO 7800GTX 256 MB DDR3 (SLI)
Zvuková karta: Avance Logic/RealTek ALC655/ALC850
Polohovací zařízení: touchpad
Baterie: 6600 mAh
Rozhraní: 4x audio IN/OUT, 1x DVI, 1x S-video OUT, 1x S-video IN, 1x IEEE 1394 FireWire, 1x Modem, 1x LAN, 1x PCMCIA, 5x USB 2.0, 1x COM, 1x Memory Stick, čtečka karet
cena (včetně DPH): 93 761 Kč