Menu Zavřít

Morava vtáhne miliardy

9. 10. 2009
Autor: Euro.cz

Věda a výzkum

O vědeckých projektech, jež získají šest miliard korun z EU, je dle zdrojů týdeníku EURO takřka rozhodnuto. Operační program Výzkum a vývoj pro inovace, který provázely problémy a stál křeslo exministryni školství Danu Kuchtovou, by měl přinést první plody. Osm výzkumných projektů už má v první fázi dotaci jistou, další zhruba čtyři k nim ještě přibudou. Ministerstvo školství nyní se zástupci vyjednává o krácení projektů, aby se z vypsané částky mohlo podpořit více záměrů. Rozhodnutí se dá čekat v nejbližších dnech. O peníze soutěžilo 44 projektů (EURO 20/2009); neúspěšní budou mít šanci návrhy doplnit a podat je v další fázi.
Nyní si už ale mohou gratulovat vědci v Brně a Olomouci. Výborně hodnoceno bylo strojírenské NETME Centre brněnského VUT, jež žádá o 853 milionů korun. „Minulou středu již proběhly negociace o nějakém snížení financí, ale mnoho prostoru již k tomu není,“ řekl týdeníku EURO Karel Rais, rektor VUT Brno, které má mezi finalisty další tři zástupce. Z Brna je též středisko Výzkumného ústavu veterinárního lékařství (365 milionů) a projekt CETOCOEN pro studium toxických látek Masarykovy univerzity (635 milionů). Téměř dvě miliardy poputují do olomouckého centra zemědělského výzkumu (951 milionů) a do biomedicínského ústavu BIOMEDREG (996 milionů).
„Odhaduji, že koncem listopadu jsme připraveni posílat úspěšným projektům první zálohy,“ řekl již dříve Jan Vitula, ředitel odboru čerpání EU fondů ministerstva školství. Seznam, který má týdeník EURO k dispozici, však komentovat nechtěl. Výběr probíhal v několika etapách, o aspirantech rozhodoval aplikační panel i mezinárodní komise 42 hodnotitelů z evropských zemí a z databáze DG Research. Rozhodovali anonymně, aby na ně nemohl být činěn nátlak. Předsedou komise byl opět Fritz Ohler, jenž už spolurozhodoval o „předvýběru“ šestice hlavních projektů operačního programu (EURO 47/2008).
A už se začínají ozývat ti, kteří na eurofinance nedosáhli. „Aby v prvním tuctu byly – s čestnou výjimkou Liberce – pouze moravské projekty, je prostě nemožné. Body v hodnocení jsou zkreslující a troufám si tvrdit, že často neodpovídají skutečným kvalitám návrhů,“ říká jeden z neoceněných českých manažerů. A další neúspěšný, tentokrát zastupitel Moravy, dodává: „Často nejde o vědu, ale o lobbování a politiku.“

*
TAB:
Premiantská osmička…
Osm projektů, které se v hodnocení MŠMT umístily nejvýše, a požadovaná dotace (v milionech Kč):
NETME Centre (Nové technologie pro strojírenství) – VUT Brno (853)
Centrum pro aplikovanou mikrobiologii a imunologii – Výzkumný ústav veterinárního lékařství Brno (365)
Centrum pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace – TU Liberec (874)
CETOCOEN – Masarykova univerzita, Brno (635)
Regionální materiálově technologické výzkumné centrum – VŠB – TU Ostrava (786)
Biomedicína pro regionální rozvoj a lidské zdroje (BIOMEDREG) – UP Olomouc (996)
Aplikační a vývojové laboratoře mikro- a nanotechnologií – Ústav přístrojové techniky AV ČR, Brno (511)
Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum – UP Olomouc (951)

bitcoin_skoleni

… a osmero čekatelů**
Centra materiálového výzkumu – VUT Brno (295)
Centrum výzkumu a využití obnovitelných zdrojů energie – VUT Brno (316)
Inovace pro efektivitu a životní prostředí – VŠB – TU Ostrava (208)
Jihočeské výzkumné centrum akvakultury – JČU České Budějovice (322)
Centrum řasových biotechnologií (Algatech) – Mikrobiologický ústav AV ČR, Třeboň (111)
Pokročilé stavební materiály a konstrukce AdMaS – VUT Brno (neznámé)
Univerzitní centrum energeticky efektivních budov – ČVUT Praha (924)
HILASE: Nové lasery pro průmysl a výzkum – Fyzikální ústav AV ČR (990)
Pramen: týdeník EURO

  • Našli jste v článku chybu?