Letošní série regionálních podnikatelských setkání týdeníku Profit začala skvěle. Hned na první mítink, který se konal minulou středu v Ostravě v hotelu Atom, přišla téměř stovka manažerů a podnikatelů. Rekordní účast potěšila i přítomné zástupce moravskoslezských měst a místní samosprávy.
Setkání mělo dvě části. V té první vystoupili zástupci skupiny UniCredit Group, kteří poradili, jak nejlépe profinancovat podnikání. Představitelé Živnostenské banky i společnosti CAC Leasing nastínili, kde peníze pro své plány nalézt. Fond Pioneer Investments zase ukázal možnost, kam naopak investovat volné prostředky. Zaujala především prezentace HVB Bank o postupu při čerpání peněz z evropských fondů.
Druhou půli setkání vyplnila diskuze o aktuální situaci v Moravskoslezském kraji. Podnikatelé i zástupci státu se shodli, že region prožívá nebývalý ekonomický rozkvět. „Přicházejí sem investoři, o kterých bychom před časem ani nesnili,“ pochvaloval si například náměstek ostravského primátora Lukáš Ženatý.
Největší oživení přinesla na sever Moravy obří, téměř třicetimiliardová investice korejské automobilky Hyundai do továrny v Nošovicích. Povzbudivým impulzem pro investory je také postup stavby dálnice směrem k Ostravě. „Věříme, že se tato komunikace brzy dobuduje. Problémem bude spíš to, jak k ní bude svedena doprava z odlehlejších částí kraje, jako jsou třeba Jeseníky. Nutně se musí zlepšit také silniční napojení na Slovensko,“ upozornil viceprezident Hospodářské komory ČR Pavel Bartoš.
Podle Ženatého má teď, v době podnikatelského kvasu, stát vůči podnikatelům tři úkoly. „Nepřekážet, nesuplovat, napomáhat,“ shrnul Ženatý. „Třeba toto setkání se koná v hotelu Atom, který vlastní město. Proč? Hotely by měli provozovat soukromníci,“ uvádí příklad nevhodného „suplování“ Ženatý.
Nečekaně rychlý a masivní příchod investorů na severní Moravu má ale i své problematické stránky. Podle Pavla Bartoše je to především velká poptávka po kvalifikovaných pracovnících. Velkou část z nich totiž nasál korejský investor. „Také se obávám, že to vytváří velký tlak na zvedání platů,“ míní Bartoš. Menší firmy tak prý mohou mít problém udržet stávající pracovníky nebo najít nové. „Není dobře, pokud musí menší firmy odmítat zakázky s tím, že nemají lidi,“ říká Bartoš.
„Vznikla tu neblahá situace. Na jedné straně máme v kraji skoro 90 tisíc nezaměstnaných, na straně druhé firmy nemohou sehnat kvalifikované pracovníky,“ poukázal na současný paradox Miroslav Fabián, ředitel Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje. „Část těch nezaměstnaných pravděpodobně někde pracuje na černo,“ upozornil Pavel Bartoš.
Podnikatelské prostředí v Severomoravském kraji mohou naopak zpříjemnit některé novinky. „Je tu například snaha vybudovat česko-ruské výzkumné centrum,“ informoval Bartoš. Pod křídly Hospodářské komory a Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje se také rozjel projekt Náskok. „Podnikatelé mohou v jeho rámci získat poradenství v otázce evropských dotací, které je pro naše členy zdarma. Projekt je přístupný i pro nečlenské firmy, pro ty je ale zpoplatněn,“ vysvětlila Magda Habrmanová, ředitelka Krajské hospodářské komory Moravskoslezského kraje.
Příjemnou atmosféru, ve které se ostravské setkání neslo, stvrdila neformální část večera. Vedle rautu zahrnovala i degustaci vín, kterou vedl a barvitě komentoval vyhlášený sommelier Branko Černý. Jeho vína byla za večerem příjemnou tečkou.
Jedinou malou kaňkou ostravského semináře tak zůstalo to, že se ho nezúčastnil představitel vedení krajského úřadu. Hejtmanův zástupce sice účast původně přislíbil, na poslední chvíli ji ale zrušil. Jinak byl ale ostravský mítink výborným vstupem do nového ročníku regionálních podnikatelských setkání. Na to příští se můžete přijít podívat již 14. března do Plzně. Podrobnosti o akci a přihlášky jsou k dispozici na www.podnikatelskesetkani. cz