Pokud se virtuální měně bitcoin brzy nepodaří vystoupit zpět nad 8600 dolarů (téměř 177 tisíc korun), bude pro takzvané těžaře tvorba této kryptoměny zřejmě ztrátová. Vyplývá to ze zprávy analytiků americké investiční banky Morgan Stanley. Ve čtvrtek se podle burzy CoinDesk pohyboval kurz bitcoinu kolem 8200 dolarů.
„Odhadujeme, že bod zvratu pro velká těžařská sdružení by měl být 8600 dolarů, i když předpokládáme velmi nízké náklady na elektřinu (0,03 dolaru za kilowatthodinu),“ uvedl analytik Charlie Chan a jeho tým. Analytici se proto domnívají, že poptávka po hardwaru pro těžbu bitcoinů dál klesne, stejně jako cena kryptoměny, což bude mít dopad na poptávku po křemíkových deskách pro výrobu čipů od společnosti TSMC.
Tchajwanský výrobce TSMC ve čtvrtek snížil odhad růstu tržeb na letošní rok na deset procent z původního odhadu deset až 15 procent. Důvodem je částečně nejistota kolem zájmu o těžbu kryptoměn. Morgan Stanley odhaduje, že zhruba deset procent příjmů tohoto asijského výrobce čipů teď závisí na poptávce po těžbě kryptoměn.
Vývoj kurzu bitcoinu za poslední tři měsíce:
Zdroj: CoinDesk
Těžaři bitcoinů potřebují výkonné počítače, které musejí řešit složité matematické rovnice, což prověřuje, že anonymní těžař použil pro tvorbu a další transakce s bitcoiny dohodnuté procesy. Za odměnu pak těžaři obdrží nové bitcoiny.
Kvůli zlepšení efektivity těžby spolupracují velké skupiny těchto těžařů, většinou v Číně. Příchodem dalších zájemců o těžbu se ale zvyšuje obtížnost celého procesu.
„My si myslíme, že příliv nové těžařské kapacity dál zvýší obtížnost těžby v druhé polovině roku 2018,“ uvádějí analytici Morgan Stanley. „I v případě, že cena bitcoinu zůstane v druhé polovině roku 2018 stejná, podle naší simulace předpokládáme, že zisky z těžby rapidně klesnou,“ citoval zprávu analytiků server CNBC.
Přečtěte si další články z rubriky Kryptoměny: