Na newyorskou burzu míří ruský mobilní operátor MTS
Do Ruska se na první pohled vrátil život: ceny akcií na moskevské burze už neznají jen cestu z kopce, hospodářství vykazuje známky růstu a moskevský mobilní telekomunikační operátor se vydává přes Atlantik na New York Stock Exchange.
Ruská společnost Mobile TeleSystems (MTS) nabídne tento týden americkým investorům depozitní poukázky v objemu představujícím osmnáct procent akcií společnosti. Výchozí cena by se měla pohybovat mezi 19 až 25 dolary, takže pokud se podaří celou nabídku umístit, může firma získat sumu mezi 265 a 410 miliony dolarů. Na newyorském parketu je to první emise ruské společnosti po finanční krizi, která se v zemi rozhořela v srpnu 1998.
„Výsledek naší primární emise bude mít vliv na další plánovaná IPO ruských firem, uvedl na tiskové konferenci Michail Smirnov, ředitel společnosti. Zá–jem o emisi již projevily velké americké penzijní a podílové fondy jako Fidelity Investments a z investičních bank například Flemings a Morgan Stanley Dean Witter.
Dva roky čekání.
Pro Smirnova byly poslední dva roky frustrující. První IPO totiž měla Mobile TeleSystems v plánu právě v kritický srpen 1998. „Na druhou stranu se nám odklad zúročil, připouští dnes. „V mezičase se aspoň náš management něco přiučil a je nyní zkušenější, citoval Smirnova deník Financial Times. „Chceme se stát jedním z největších evropských mobilních operátorů a získaný kapitál nás k tomuto cíli přiblíží, prohlásila mluvčí firmy.
Emise necelé pětiny firmy rozředí podíly dvou dosavadních majitelů. V MTS ovládá 51procentní podíl ruské holdingové uskupení Sistema, které je napojeno na moskevského starostu Jurije Lužkova, a 49 procent vlastní dceřiná firma Deutsche Telekomu – DeTeMobil.
Další triumf proti konkurenci.
O emisi pečuje šest investičních domů, mezi nimi Deutsche Bank Alex Brown, ING Barings, Credit Suisse First Boston a J. P. Morgan Securities. Každá depozitní poukázka představuje dvacet akcií. Hodnota celé společnosti se tak pohybuje mezi 1,6 až 2,1 miliardy dolarů a v přepočtu na zákazníka činí 3800 dolarů. Tržní hodnota největšího konkurenta – společnosti VimpelCom je nyní 979 milionů dolarů a mírně klesá.
VimpelCom přitom emitovala akcie na newyorské burze už v roce 1996. Tehdy z emise pětiny firmy utržila bezmála 111 milionů dolarů. I když byla v tomto ohledu rychlejší, dnes za MTS zaostává. Příjmy MTS vloni dosáhly v přepočtu 358 milionů dolarů, zatímco VimpelCom utržila 226 milionů dolarů. Mobile TeleSystems je finančně zdatnější i z hlediska zisku, jenž vloni činil 85 milionů dolarů, naopak VimpelCom skončila s čistou ztrátou ve výši 39,6 milionu dolarů, uvedla agentura Reuters.
Kardinální trumfy, které MTS pomohly dostat se před VimpelCom, jsou podle deníku Wall Street Journal následující: širší uživatelská základna a nižší telefonní poplatky při hovorech na moskevskou pevnou síť, která rovněž patří do ruského holdingu Sistema jako MTS.
Makléři však upozorňují i na další konkurenci, která by mohla ziskovost MTS ohrozit. V květnu se přitvrdilo konkurenční prostředí, když provozní licenci na třetího mobilního operátora standardu GSM 900/1800 získala Sonic Duo, ruská filiálka finské Sonera Corp. Další ruský mobilní operátor Moscow Cellular oznámil, že má v úmyslu rozjet do roku 2004 v hlavním městě Ruské federace vlastní síť GSM.
Stále riskantní podnik.
MTS pracuje s technologií založenou výhradně na systému GSM. Podle dat z konce loňského roku měla společnost kolem tří set tisíc uživatelů, tedy nejvíce na ruském trhu. Tento počet reprezentuje 69 procent uživatelů GSM a čtyřicet procent předplatitelů mobilních služeb v moskevské oblasti.
Kapitál získaný z úpisu by chtěla ruská společnost MTS investovat do infrastruktury sítě v moskevské oblasti a v regionech, v nichž má licenci. Nabízí standardní služby jako hlasovou schránku, přenos krátkých zpráv a faxové přenosy. Část peněz hodlá rovněž využít k nákupu GSM operátorů a majitelů licencí a investičních fondů v nových mobilních datových službách. Společnost MTS získala licence k provozování mobilních telekomunikačních služeb v celkem 34 ruských regionech s 67 miliony lidí, což představuje 45 procent ruské populace. Zatím však poskytuje služby jen v devatenácti regionech s 39 miliony lidí, včetně patnácti milionů lidí v samotné moskevské oblasti.
Analytici namítají, že když už ruská telekomunikační společnost čekala na jasnější finanční počasí dva roky, mohla ještě chvíli vydržet. Mimoto, že doba nepřeje novým emisím, by hodnotu poukázek ADR podle expertů mohla poškodit i vnitropolitická a hospodářská situace v Rusku, zejména pokračující vládní nestabilita nebo zvyšující se vliv komunistické strany. Ruské firmy mají navíc stále potíže s nízkou likviditou ruského trhu a potýkají se také s vysokým daňovým zatížením a limitovanými půjčkami bankovního sektoru do průmyslu, jak vyplývá ze zprávy americké Komise pro cenné papíry (SEC). Proto je ruský vstup na zámořský trh stále riskantním podnikem.