Menu Zavřít

Moskva se stala metropolí byznysu s kryptoměnami. Díky nedostatečné regulaci

1. 6. 2018
Autor: Sergei Bobylev/TASS/ Profimedia

Z ruské metropole se stalo pomyslné hlavní město podnikatelů, kteří se snaží zbohatnout na obchodech s kryptoměnami. Množství ruských programátorů se vrhlo do podnikání, jehož regulace je v plenkách. V Moskvě žije nejvíce zakladatelů projektů, které ke svému financování loni využily primární úpis mincí (ICO).

V hlavním městě Ruska vzniká nejvíce projektů, které se financují pomocí vydávání nových digitálních měn v rámci takzvaného primárního úpisu mincí (ICO). Jedná se o vysoce rizikový způsob financování. Také každý druhý projekt skončí do roka neúspěšně.

V Moskvě bydlí nejvíce šéfů či zakladatelů takových firem. Loni to bylo 48 projektů, Silicon Valley, oblast okolo kalifornského San Franciska, se může pochlubit 38 podniky. Na třetím místě je New York. Šesté místo obsadilo další ruské město, Petrohrad.

Počet ICO podle sídla zakladatele/ředitele v roce 2017
Moskva 48
Silicon Valley 38
New York 27
Londýn 20
Toronto 13
Petrohrad 10
Los Angeles 9
Paříž 8

Zdroj: Atomico

Server Quartz napsal, že objem vybraných peněz v rámci ICO zatím v Moskvě nedosahuje objemů jako v Americe, Londýně, nebo Singapuru, ale podle místa bydliště šéfů projektů Moskva jednoznačně vede. Odvolává se na data investiční společnosti Atomico.

Rusko má výhodu v tom, že v zemi žije mnoho šikovných programátorů, matematiků a kryptografů. Ti všichni se podílejí na boomu firem spojených s digitálními měnami. K tomu přispívají také finanční sankce ze strany Spojených států a Evropské unie uvalené po ruské anexi Krymu. Podnikatelé v technologickém sektoru nedostatek kapitálu řeší vydáváním nových kryptoměn.

Ředitel moskevské banky Tinkoff Bank Oliver Hughes tvrdí, že ruské hlavní město disponuje největším intelektuálním kapitálem na světě, a proto je hlavním městem inovací v sektoru virtuálních měn. Podle Hughese se i největší ruská banka Sberbank chová jako finančně-technologická firma, protože zaměstnává 11 tisíc softwarových vývojářů.


Největší průšvihy spojené s digitálními měnami:

Jak se kradou kryptoměny: 5 průšvihů kolem virtuálních peněz

Krádež bitcoinů, ilustrační foto


ICO umožňuje, aby se nově založená firma dostala rychle ke kapitálu. Loni se tímto způsobem vybralo na celém světě více než 4 miliardy dolarů (89 miliard korun), což je u firem spojených s technologií blockchain čtyřikrát více než přes fondy rizikového kapitálu, jež jsou tradiční cestou financování začínajících firem.

ICO přitahuje technologické firmy i proto, že obejdou složité vyjednávání s bankou, vysvětlila Olga Smirnova z firmy DigRate, jež hodnotí primární úpisy mincí. Nedůvěryhodné institucionální zázemí v Rusku může být také jedním z důvodů, proč podnikatelé volí tuto méně transparentní cestu, jak se dostat k financím.

Moskva žije investicemi do rozličných kryptoměn, i řadoví řidiči taxislužby se zajímají o to, zda je lepší koupit ethereum nebo ripple, pochlubil se kreativní ředitel firmy Paragon Coin Jegor Lavrov. Sám čelí ve Spojených státech soudnímu řízení kvůli nejasnému ICO, při kterém od investorů získal 70 milionů dolarů.

Ruská vláda má zatím ambivalentní postoj ke kryptoměnám. Prezident Vladimir Putin bitcoin kritizoval jako měnu kriminálních živlů, stát ale uvažuje o zavedení vlastní státní kryptoměny. Ministerstvo financí zatím neplánuje zákaze používání kryptoměn, pouze jejich regulaci.

bitcoin školení listopad 24

Více ze světa virtuálních měn čtěte v rubrice Kryptoměny:

Státní kryptoměna: švýcarská vláda zvažuje zavedení e-franku

Revoluce v bankovnictví: HSBC použila blockchain k obchodní transakci

Aktivum, které nic nevyrábí. Buffett a Gates zkritizovali bitcoin

Kdo je pravý Alibaba? Dubajská kryptoměna se brání žalobě čínského gigantu

Jak zkrotit kryptoměny? Poplatek za data má ulehčit blockchainu

Kryptoměny a správa dat, ilustrační foto


  • Našli jste v článku chybu?