Menu Zavřít

Moskvané protestují proti stavbě dálnice. Obávají se druhého Černobylu

31. 3. 2020
Autor: CC0 via Pixabay

Výstavba dálnice vede územím na okraji Moskvy, kde před 70 lety vznikla továrna na oddělování uranu a thoria z vytěžených rud. Místní lidé se obávají šíření prachu, který bude radioaktivní. Někteří dokonce hovoří o druhém Černobylu. Stavbu musí hlídat policie.

Hlavní město Ruské federace začalo s výstavbou dálnice v oblasti, kde v 50. letech minulého století vznikla továrna Polymetals na separaci uranu a thoria z vytěžených hornin a také z radioaktivních odpadů. Provoz byl ukončen až v roce 1996.

Ruští environmentální aktivisté o této lokalitě v blízkosti řeky Moskva hovoří jako o moskevském Černobylu, který je stále velmi nebezpečný.

Místní obyvatelé proto se znepokojením sledují přípravy výstavby, příjezd těžké techniky, stavbu oplocení. Počínání dělníků si natáčejí na mobilní telefony a poukazují na to, že je staveniště hlídáno policisty, kteří nespokojené Moskvany od místa nové dálnice oddělují.

Soudruzi nás chrání

„Tito soudruzi nás chrání před radiací. Je to skvělé,“ sarkasticky komentovala podle reportérky Deutsche Welle situaci jedna z žen, které se výstavba dálnice nelíbí.

Od ledna se snaží Sergej Vlasov, jeden z 50 aktivistů, zabránit výstavbě. S kolegy se střídali na místě, aby záměr moskevských úřadů zhatili. Bezúspěšně.

„Moje rodina tu žije už desítky let. Je to můj domov a nechci se odsud stěhovat kvůli hrozbě jaderného záření. Nechci mít obavy z toho, že se tu bezmyšlenkovitě začne kopat a radioaktivní prach se dostane do ovzduší,“ postěžoval si Vlasov, který byl zvolen do místního zastupitelstva čtvrti Pečatniki, jež se rozkládá na druhé straně řeky, než se nachází stavba, kterou protestující překřtili na smrtící dálnici.

Starosta: neexistuje alternativa

Úřady zdůrazňují, že dálnice a nový nadjezd pomohou vyřešit chronické dopravní problémy Moskvy a uvolní městský okruh. Moskevský starosta Sergej Sobjanin tvrdí, že neexistuje alternativa, jak pomoci dopravě. V lednu ale připustil, že oblast může být kontaminována. Dodal, že radioaktivní skládka během stavby zmizí.

Odborníci i ochránci přírody se ale obávají, že při dekontaminaci hrozí sesuv zamořené půdy do řeky. Uvedl to Alexander Barionov z agentury Radon, jež podobné práce provádí.

Rashid Alimov z organizace Greenpeace varoval před tím, že ruské úřady nemají ponětí o tom, jak hluboko může radioaktivní odpad sahat, a proto je potřeba dalšího důkladného průzkumu celé lokality. Město by mělo místo oficiálně prohlásit za skládku jaderného odpadu a neprovádět v této oblasti žádnou výstavbu. Odhaduje se, že na místě továrny zůstalo až 60 tisíc tun radioaktivního odpadu.

Police už zadržela asi 60 aktivistů, kteří měli bránit stavbě a porušili tím ruské zákony. Vlasov je přesvědčen, že se je úřady snaží zastrašit, aby výstavba dálnice mohla pokračovat bez dalších incidentů a průtahů. Odpůrci stavby chtějí proti realizaci bojovat i soudní cestou, i když nevěří, že by jim soud dal za pravdu.

FIN25

Zdroje: themoscowtimes.com, dw.com

  • Našli jste v článku chybu?