Menu Zavřít

Motor v generálce

20. 1. 2005
Autor: Euro.cz

Partajní centrála posílí jen o asi čtyři lidi

Na prosincovém kongresu strany schytala hlavní kancelář ODS takovou dávku kritiky, že se dalo čekat totální zemětřesení. „Neviděl jsem nikde tak nízký počet zaměstnanců, ale nejde jen o počet. Koho postavíme proti ministerským týmům, dobře placeným PR agenturám a analytikům?“ bědoval tehdy předseda ODS Mirek Topolánek. Ihned sice odstavil hlavní manažerku Libuši Benešovou a před dvěma týdny na její post prosadil Jaroslava Jurečku, odešel i mluvčí Petr Husák. Další změny v centrále občanských demokratů ale už tak rychlé ani radikální asi nebudou. „Nárůst počtu lidí v aparátu nebude zázračný, očekávám saldo asi plus čtyři. To je při dnešním množství zaměstnanců ODS (129 v celé zemi - pozn. red.) zanedbatelné. Proměny budou víc kvalitativní než kvantitativní,“ připustil pro týdeník EURO Topolánek.

V rozletu brzdí peníze.

Na strukturu budoucí Hlavní kanceláře se zatím špičky občanských demokratů dívají různě. „Grémium se k tomu sešlo už několikrát a jedná se o několika variantách,“ řekl statutární místopředseda ODS Petr Nečas. „Jsou i finanční limity: abychom měli stejně početný tým jako rakouští nebo španělští lidovci, je bohužel vyloučeno,“ zdůraznil. Co si strana může dovolit, nechtěl kvantifikovat. Z kongresové zprávy Libuše Benešové vyplývá, že ODS dostane díky loňským volebním triumfům letos od státu o 29,33 milionu korun víc: centrála o 7,5, regiony o 21,83 milionu. Průměrná mzda zaměstnance Hlavní kanceláře přitom loni činila 23 650 korun. Nečas ovšem na druhou stranu uznává, že není dál možné, aby aparát v domě na pražském Jánském vršku jenom zajišťoval standardní provoz, kdy tři lidé pracují na tiskovém oddělení a zbytek jsou provozní pracovníci typu účetních.
Topolánek přišel s jasnou představou: ustavit politický odbor, který by zastřešil čtyři nová oddělení: analytické, personální, stínové vlády a PR a reklamy. Jeden ze členů stranického vedení konstatoval, že předseda chce do čela odboru protlačit dosavadního šéfa svých poradců Marka Dalíka. Nad tím se však vznáší hrozba stíhání v kauze Kořistka, ostravský státní zastupitel Josef Bláha rozhodnutí odsunul na tento týden. „To po mě chcete, abych se vyjadřoval k něčemu, k čemu se vyjadřovat nemíním,“ uvedl Topolánek k otázce, zda by vsadil i na eventuálně stíhaného Dalíka.

Čtyřiadvacet statečných.

Jenže dnes pracuje na Jánském vršku včetně šoférů a vrátných všeho všudy dvacet lidí (respektive osmnáct, dva už centrálu bez náhrady opustili) a pět osob samostatně výdělečně činných. I kdyby přibyly další čtyři duše, stačí to k uspokojení Topolánkových požadavků? Marek Dalík tvrdí, že ano. Nový odbor podle něj vystačí s deseti osobami, jednotlivá oddělení prý mohou být tvořena jednotlivci nebo dvojicemi specialistů. „Co člověk, to jiná náplň práce,“ řekl týdeníku EURO. Zbývá vlastně přijmout jen pět lidí, protože pět osob už se prý na Jánském vršku politikou zabývá. Jak Dalík uvedl, ODS už oslovila kandidáty, jisté je ale zatím jen to, že to není nikdo z Topolánkových příležitostných poradců (bývalý šéf vojenské kontrarozvědky Andor Šándor, ekonom Karel Kříž, právník Karel Muzikář, ekonom Vladimír Dlouhý, podnikatel Jaroslav Veverka, expert na zahraniční politiku Alexander Vondra ani mediální poradce Martin Schmarcz). Půjde prý i o pracovníky různých firem či agentur. Topolánka v jeho snaze přeorat manažerské zázemí ODS brzdí nejen finanční limity, ale možná i členové stranického vedení. Hlavní kancelář totiž podle některých hlasů nepracovala v časech Benešové zase tak špatně, kritika prý byla umělá, vznášená hlavně politiky z regionů. Petr Nečas preferuje, aby restrukturalizace probíhala postupně, třeba po kvartálech. „Budeme preferovat kvalitní řešení před nějakým rychlým, striktním,“ zdůraznil.

Rozhodne Jurečka.

Změnami v Hlavní kanceláři se má už 7. února zabývat výkonná rada ODS, ta však bude posuzovat pouze strukturu a finance, nikoli personální složení. To je v kompetenci pouze hlavního manažera Jaroslava Jurečky, jemuž ale Topolánek vyjádření pro týdeník EURO rozmluvil. „Já neumožňuji nebo nedoporučuji úředníkům Hlavní kanceláře, aby vystupovali v médiích,“ vysvětlil předseda. Dodal, že odchod některých lidí z centrály bude pokračovat. Jasno zatím není ani kolem avízovaného „Týmu vítězství“. Předseda ODS chtěl, aby byl výkladní skříní osobností z krajů, sněmovny, Senátu, radnic i vedení. Zatím to ale vypadá, že vznikne spíš volební štáb sahající do všech struktur ODS.

bitcoin_skoleni

BOX:

Muž Klause i Topolánka

Nový hlavní manažer ODS Jaroslav Jurečka (62) je zkušený politik. V letech 1967-1970 člen KSČ (vyloučen), v ODS je od roku 1991. Po roce 1990 působil jako poslanec Federálního shromáždění a zároveň byl náměstkem federálního ministra financí Václava Klause. V letech 1993-1996 náměstkem ministra privatizace, poté dva roky senátorem za obvod Plzeň-jih. V období 1998-2000 předsedal západočeské ODS, do roku 2001 členem Výkonné rady. Před nástupem na Hlavní kancelář vedl firmu Factoring KB patřící Komerční bance.

  • Našli jste v článku chybu?