Kdysi tu odpočívali koně branického pivovaru, od loňska se v historické budově vaří ležáky a speciály Moucha
Cihlové stavby po Společenském pivovaru pražských sládků v Praze - tedy známého Branického pivovaru - jsou dodnes nepřehlédnutelné. I přesto, že kdysi slavná metropolitní značka se tu přestala vyrábět už v roce 2007. Ovšem v historickém areálu se opět vaří. Díky původně létajícímu pivovaru Moucha, který tu „přistál“ loni v létě a od října je v plném provozu.
„Létající pivovary jsou na vzestupu, já jsem do toho navíc před šesti lety šel s tím, že jednou chci mít vlastní pivovar,“ vrací se na začátek své cesty Petr Moucha, zatímco vymývá prázdné ležácké tanky. „Také jsem si takhle nejdřív mohl ověřit, jestli bude můj podnikatelský záměr fungovat,“ vypichuje jednu z největších výhod létajících „gypsy“ pivovarů, které nemají vlastní varnu ani stálé sídlo a vaří podle svých receptur ve spřátelených podnicích, kde je zrovna volná kapacita.
A když si ověřil, že je o jeho Mouchu mezi pijáky zájem, začal hledat, kde zapustit kořeny. Že je dnes přímo v Braníku, kde se pivo vařilo od roku 1900, je prý hezký pocit. Varnu má v bývalé stáji pivovarských koňů, jen zvířata nahradily nerezové tanky. Ale třeba háky, na něž se věšely postroje, tu stále jsou.
Na Masařku
Petr Moucha dnes vaří pivo společně s Danielou Tallovou. A zaměřují se jen na spodní kvašení. „Udělat ležák je daleko těžší než svrchně kvašený ale,“ opakuje staré moudro ostřílených sládků. I proto jsme se rozhodli otestovat jeho dvanáctku a speciální třináctku.
O světlém ležáku Moniak (1,5 litru v PET láhvi za 85 korun) Moucha mluví jako o rodovém pivu, v žilách mu prý totiž proudí modrá krev. Moniak s 3,7 procenta alkoholu (zdejší jedenáctka má přitom 4,1 procenta) nabízí příjemný říz a nijak přehnanou hořkost, díky menšímu alkoholovému náboji navíc působí velmi lehce.
Zato polotmavý speciál Masařka (1,5 litru za 95 korun) s 5,3 procenta alkoholu je nyní nejsilnějším pivem z branické produkce.
A možná i nejzajímavějším. Zdobí jej totiž všechny přednosti světlých ležáků, jako je lehkost a svěžest, navíc kávový odér není nijak výrazný a o sladkosti v chuti se nedá mluvit vůbec. Zkrátka dobré pivo nejen na dlouhé zimní popíjení, ale i do teplejších dnů.
Takže pokud zamíříte do Braníka, hlavně na prohlídku historických prostor varny a Masařku.
Pivovar Moucha
Údolní 212/1, Praha 4 SLÁDCI: Petr Moucha a Daniela Tallová NABÍDKA: spodně kvašená piva CO DOPORUČUJEME: polotmavý speciál Masařka OTEVŘENO: pivovarská prodejna je otevřena
každý všední den od 11.00 do 18.00 hod.
O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz