Menu Zavřít

Možná přijde i arbitráž

9. 5. 2016
Autor: Euro.cz

HORNICTVÍ Až se budou letos rozdávat ceny za přínos českému hornictví, lidé z vedení OKD mezi jejich nositeli asi nebudou. Firma OKD podala počátkem minulého týdne sama na sebe insolvenční návrh ke Krajskému soudu v Ostravě a spojila ho s návrhem na reorganizaci.

Stalo se tak krátce poté, co stát odmítl návrh vlastníka NWR, skupiny Ad Hoc Group (AHG), že mu prodá těžební OKD zhruba za čtyři miliardy korun. Členové kabinetu, mimo jiné ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, nabídku odmítli s tím, že pro vládu není zajímavé koupit bezcenné akcie.

Právě tohle odmítnutí ale považují lidé z AHG za jasné selhání státu při záchraně firmy a ohrožení investic fondu v Česku. I proto pověřili své právníky, aby zahájili přípravu na arbitráž s českým státem. „Vláda vysílá velmi negativní a alarmující signál pro zahraniční investory,“ sdělila AHG týdeníku Euro. Současně s tím uvedla, že postup české vlády je v členské zemi Evropské unie neočekávaný. „Použijeme všechny dostupné prostředky k ochraně našich práv v ČR,“ upozornila dále. Stále je prý ale ochotna jednat s vládou a jejími poradci a hledat řešení současné situace v OKD.

Ta je přitom nepřehledná. Podle informací týdeníku Euro má těžební společnost na účtech hotovost, která jí vystačí tak do poloviny května. Někteří firemní odboráři už ale upozorňují na to, že v podniku možná nebude dost peněz ani na dubnové výplaty. Mládek slíbil, že v takovém případě na sebe jejich vyplácení převezme stát.

O tom, že OKD skončí v insolvenci, není pochyb. Oficiálně ale musí rozhodnout soud, což může být v horizontu několika dnů nebo i týdnů. Pokud firmu pošle do úpadku, bude následně řešit, jak bude probíhat.

Možnosti jsou dvě. Buď konkurz, kdy má konkurzní správce za úkol co nejlépe zpeněžit majetek firmy a ze získaných financí uspokojit co nejvíc nároky věřitelů, anebo šetrnější reorganizace. Při té by věřitelský výbor schvaloval postup navržený dlužníkem.

MM25_AI

Již nyní se objevují jména možných insolvenčních správců OKD, nejčastěji jsou to tato tři: Lee Louda, mimo jiné insolvenční správce projektu „děravého“ domu na Kavčích horách, který postavil zesnulý privatizátor MUS Luboš Měkota. Dalším jménem na seznamu je předseda rady expertů Asociace insolvenčních správců, advokát Michal Žižlavský. Tím třetím je někdejší insolvenční správce Sazky Josef Cupka.

K tomu, aby mohl „odřídit“ tak velkou insolvenci, potřebuje správce zvláštní povolení na rozsáhlé konkurzy. Třeba posledně jmenovaný Cupka ho ale nemá.

  • Našli jste v článku chybu?