Menu Zavřít

Možná přijde i důchodce

28. 8. 2003
Autor: Euro.cz

Nepřehledná bitva o reformu má řadu scénářů

Ačkoli premiér Vladimír Špidla působí jako sfinga, povedlo se mu proti sobě rozhýbat hvězdy i planetky snad celého českého politického vesmíru. Naštvaní učitelé stávkují, další odboráři hrozí generální stávkou nebo jako lobbisté zdatně navrtávají záchranný reformní člun, opozice se zakusuje do bezprizorních koaličních šiků a zemanovci už píší zvací dopis svému mesiáši z Vysočiny. Špidlova vláda může akorát tak věřit v zázrak, chce-li přežít horké parlamentní září. Čilé bártrové kšeftování vládních poslanců s pozměňovacími návrhy fiskální reformy nikdo nekoordinuje, při a po hlasování ve sněmovně se může stát prakticky cokoli.

Žofínská Aurora.

Revolta v řadách sociálních demokratů by mohla začít ještě před schvalováním reformních zákonů v Parlamentu. Koncem září se má totiž na pražském Žofíně uskutečnit ekonomická konference, na níž chce s projevem k reformě vystoupit bývalý předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman. Týdeníku EURO to potvrdila Zemanova blízká spolupracovnice Jana Volfová. „Je to erudovaný ekonom, prognostik a prostě má vystoupení jako mnoho jiných expolitiků. Určitě si ho přijde poslechnout řada lidí, budou chtít znát jeho názor,“ řekla bývalá poslankyně. Volfová dodala, že Zemanovu účast zorganizoval někdejší ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr, ten však týdeníku EURO odmítl svoje aktivity blíže komentovat: „Snad nemyslíte, že na dané téma s vámi povedu nějakou debatu, to je trochu naivní myšlenka,“ prohlásil. Zemanův záměr potvrdil týdeníku EURO i další zdroj detailně informovaný o expremiérových úmyslech. Zemana podle něj reforma velmi zajímá a hodlá se k ní na Žofíně vyjádřit. Konání žofínské akce potvrdil i generální ředitel České konsolidační agentury Pavel Řežábek. „Tuto informaci jsem zaslechl, ale nic konkrétnějšího nevím,“ sdělil.

Červnové manévry.

Dosud Zeman reformu v soukromí tvrdě kritizoval, není prý ani levicová, ani pravicová, ale směšná. V kuloárech se proto spekuluje, že Zemanovo první veřejné vystoupení od jeho krachu v prezidentských volbách může být signálem ke spuštění palby na Špidlův tým. Už v červnu se u exministra zemědělství Jana Fencla sešli Miloš Zeman, Miroslav Grégr, Valtr Komárek, Zdeněk Jičínský, Jitka Kupčová, Milan Štěch a Zdeněk Škromach. Deník Právo tehdy zachytil úvahy „zdrojů“, že za tři měsíce má Zeman veřejně okomentovat reformu, a inspirovat tak alespoň několik poslanců k potopení Špidly.

Cestou na oslavu.

Ačkoli termín žofínské konference bude teprve upřesněn, Volfová soudí, že Zeman chce své vystoupení časově sladit s pražskou oslavou svých 59. narozenin, které připadají na 28. září. To týdeníku EURO potvrdil i podnikatel Vratislav Šlajer z Investičního fondu Census, který loni marně pomáhal Miloši Zemanovi k postu prezidenta republiky. „Říkal, že to bude slavit u mě, postavil jsem si zrovna vilu,“ prozradil Šlajer týdeníku EURO s tím, že by se Zemanova žofínského projevu zřejmě zúčastnil.
Zemanovu proslovu na Žofíně mělo původně předcházet vystoupení i na Vysoké škole finanční a správní, jejímž zřizovatelem je Appian Group, významný uchazeč o privatizaci Severočeských hnědouhelných dolů. Vedení školy nejdříve týdeníku EURO potvrdilo, že konání akce zvažuje, následující den však sdělilo, že nic podobného nepřipadá v úvahu. „V současné době neuvažujeme o přednáškové činnosti pana expremiéra Miloše Zemana,“ sdělila Lenka Ruppertová, ředitelka odboru komunikace školy. Pro řadu Zemanových příznivců v ČSSD by hlas jejich guru byl velkým povzbuzením. „Dovedu si představit, že Miloš Zeman vystoupí promyšleně a zásadně,“ tvrdí šéf severočeských sociálních demokratů Jaroslav Foldyna. „Je natolik zdatný odborník, že je schopen nadefinovat směr tak, aby byl přijatelný i pro ty, co o tom budou rozhodovat,“ řekl. Naznačil tak, že Zemanovo angažmá v eventuálních změnách na politické scéně by nemuselo znamenat jeho návrat do politických funkcí.

Neznámá Rusnok.

Foldyna připouští, že Zemanova poslední vystoupení (dopisy proti Špidlovi – pozn. red.) nebyla tak precizní jako ta dřívější. „Prostě z Vysočiny se nedá dělat velká politika. Ale on je člověk, který oslovuje hospodářské skupiny svými postoji a vizionářským pohledem,“ domnívá se Foldyna. Také Špidlovu protikandidátovi z březnového sjezdového boje o předsednictví v ČSSD a starostovi pražských Letňan Josefu Dobrému jeho přítel Miloš Zeman chybí. „Patřím mezi lidi, kteří mu neustále připomínají, že slíbil, že až bude straně blbě, tak přijde,“ uvedl pro týdeník EURO. „Vždycky mi ale říká, je to na vás, udělejte to vy, mně je na Vysočině dobře,“ líčí Dobrý svůj dialog se Zemanem. O chystaném vystoupení na Žofíně prý sice nevěděl, ale přijde mu jako dobrý nápad.
Některé zdroje tvrdí, že sněmovna Špidlovu reformu odmítne, vláda podá demisi a prezident Václav Klaus jmenuje úřednický kabinet v čele s Jiřím Rusnokem. Ten se nad takovými úvahami usmívá. „Do politiky se vracet nechci, nehodlám odcházet ze soukromé sféry,“ konstatoval bývalý ministr. Dodal, že by se nad případnou nabídkou na některou z vládních funkcí vůbec nezamýšlel a okamžitě by ji odmítl. Také Dobrý, Rusnokův známý z Letňan, o jeho comebacku pochybuje. Vzpomíná, že když v březnu vznikl plán na sjezdové sesazení Špidly, Rusnok se prý nejdříve odmítl stát protikandidátem. „Měli jsme to vymyšlené jinak a teprve v den volby ráno mi volal, že tam jede a že to bere,“ vypráví Dobrý. Soudí, že i nyní by záleželo na konstelaci sil: „Myslím, že je to schopný a inteligentní kluk, ale říkal, že je politikou unaven a má teď docela dobrý flek.“ (ve společnosti ING – pozn. redakce)

Bez Grosse to nejde.

V současnosti je jasné, že bez výrazných korekcí reforma sněmovnou neprojde. Například poslanec a šéf hospodářského výboru Josef Hojdar, který koncem července na protest vystoupil z klubu ČSSD, otevřeně podporuje měkčí, odborářskou variantu reformy. Určité změny už připouští i Vladimír Špidla. To se na druhé straně nelíbí pravicovým stranám koalice, velkými výhradami se netají lidovec Miroslav Kalousek (EURO 34/2003) i Hana Marvanová. Týdeník EURO má nepotvrzenou informaci, že Josefu Hojdarovi bylo kvůli hladkému schválení reformy dokonce nabídnuto místo ambasadora v Kanadě, ten prý však odmítl. Má totiž údajně zájem o post ministra průmyslu a obchodu, v současnosti obsazený grossovcem Milanem Urbanem.
Protišpidlovská revolta v ČSSD má háček, protože Miloš Zeman nedávno prohlásil o prvním místopředsedovi strany Stanislavu Grossovi, že je to zrádce, se kterým se už nebude bavit. Právě Grossovi lidé však nyní v ČSSD představují sílu, bez níž Zemanovi stoupenci nemají šanci uspět.

Kudy cestička?

Dilema, jak se zachovat v případě pádu Špidlova kabinetu, řeší i občanští demokraté. Spojení úspěchu reformy s osudem koaliční vlády je příležitostí, která se nemusí v nejbližší době opakovat. Předčasné volby by v současnosti pravděpodobně ODS vyhrála, připadl by jí ovšem nevděčný úkol reformovat veřejné finance. K vypsání voleb, respektive k rozpuštění nynější sněmovny, by podobně jako v roce 1998 byla zapotřebí ústavní, třípětinová většina poslanců. To ale není reálné, protože pro sociální demokraty stejně jako pro lidovce a unionisty je vidina prohraných předčasných voleb noční můrou. Nedojde-li proto k volbám, bude pro ODS výhodnější setrvat v opozici až do roku 2006 než si poškodit pověst koaliční spoluprací s ČSSD. Potom by ale nejsilnější pravicová strana musela buď ponechat ČSSD napospas tiché podpoře KSČM – to by mohla být varianta s Milošem Zemanem v čele vlády – nebo zopakovat opozičně smluvní scénář z let 1998 až 2002. Vzhledem k tomu, že šéf ODS Mirek Topolánek by zoufale potřeboval vykázat úspěch, aby jej volební kongres strany v příštím roce potvrdil v předsednickém křesle, a táhne ho to proto do vlády, jsou faktickým motorem opozičního úsilí v ODS vlivný předseda poslaneckého klubu Vlastimil Tlustý a místopředseda Petr Nečas.

MM25_AI

Vláda národní záchrany.

Tlustého partnerem k jednání za ČSSD by byl nejspíše Stanislav Gross, který se ovšem dosud – naposledy na březnovém sjezdu - zdráhal převzít nejvyšší post. Aby vedení ČSSD atentát na premiéra Špidlu obhájilo před stranickou základnou, musela by partaj zůstat u vesla. Určitým řešením, jak by si ODS mohla udržet opoziční odstup i státotvorný image a sociální demokraté moc, by mohlo být sestavení buď bezbarvé odbornické vlády ekonomů, nebo duhové koalice ČSSD/ODS/KDU-ČSL. Zároveň by tak byla přirozeně eliminována skomírající Unie svobody. „Středovým“ premiérem by se mohl stát například lidovec. Šéf rozpočtového výboru sněmovny a kandidát na šéfa KDU-ČSL Miroslav Kalousek ovšem týdeníku EURO k plánům na trojbarevnou koalici řekl, ať s ním, ani s jeho stranou ODS a ČSSD ve svých plánech nepočítají.

Stojedničková loď.

Teoreticky krach reformy veřejných financí, a tím ani demise kabinetu nehrozí. Všichni sociálnědemokratičtí poslanci zatím deklarují snahu reformu podpořit, byť po určitých korekcích. Jaroslav Foldyna týdeníku EURO řekl, že ve sněmovně jednal s šéfem poslaneckého klubu US-DEU Karlem Kühnlem i s ministrem informatiky Vladimírem Mlynářem a ti prý projevili vůči výhradám sociálních demokratů vstřícnost. „Jsem téměř přesvědčen, že reforma projde, že dojde ještě k úpravám zejména sociálních zákonů. Je to ale jen první krok, reforma by měla z hlediska národohospodářského vývoje pokračovat, aby bylo více cítit národohospodářskou a prorůstovou politiku,“ zdůraznil šéf severočeské ČSSD. Dodává, že tato část reformy je pouze nezbytným krokem před zahájením hlubokých reforem v české ekonomice.
O osudu Vladimíra Špidly rozhodnou de facto dvě věci. Jednak, zda se mu podaří korekci reformy včas a spolehlivě předjednat, což se ovšem nepovedlo ani v případě povodňového balíčku loni v září, ani během trojdílné volby prezidenta letos v únoru. Druhou podmínkou bude postoj Stanislava Grosse. Ten nakonec může usoudit, že ve Špidlově vládě má jeho šedá eminence lepší podmínky k perspektivní kariéře než jako rukojmí občanských demokratů. Dosud si to myslel.

  • Našli jste v článku chybu?