Jak může postupovat exekutor? Co ještě může dlužníkovi vzít a co už ne?
Jan Beneš, Louny
V počáteční fázi exekuce exekutor postihuje bankovní účet a následně inkasuje srážky ze mzdy. Nedomluví-li se dlužník s exekutorem na zaplacení svých dluhů jednorázovou úhradou nebo pravidelnými splátkami, zbude dlužníkovi ze mzdy pouze nezabavitelné minimum ve výši 6252 korun. Vlastní-li dlužník dům nebo byt, vyznačí exekutor záznam do katastru. V případě, že není nalezen finanční majetek, jehož hodnota by stačila k pokrytí dluhu, rozhodne exekutor o provedení takzvané mobiliární exekuce.
Nepostačuje-li postih jednoho majetku, následuje postih druhého. Provedeným úkonům ze strany soudního exekutora odpovídají i náklady exekuce, které jsou upraveny vyhláškou a jsou hrazeny dlužníkem.
Odrazovat vykonavatele od soupisu nebo jim bránit ve výkonu vlastním tělem je zbytečné. S argumentem, že na dané adrese nemáte coby dlužník hlášený trvalý pobyt, také neobstojíte. Ani tato skutečnost vykonavatelům nebrání v soupisu majetku. Trvalý pobyt je totiž pouze evidenční adresou, podstatné a rozhodující je místo skutečného pobytu.
Při mobiliární exekuci vykonavatelé zajišťují movité věci, o kterých se domnívají, že jsou ve vlastnictví dlužníka. Zajišťovány jsou věci, které jsou řazeny mezi takzvané nadstandardní vybavení domácnosti, jedná se zejména o televize, hi-fi věže, pračky, lednice a podobně. Zdaleka ne vše však smí být zabaveno, zajistit nelze hotovost do výše nezabavitelného minima, věci osobní hygieny, snubní prsteny, léky nebo zdravotnické pomůcky povinného a oblečení. Pokud by byl nějakým osobám zabaven majetek, který nepatří dlužníkovi, je třeba, aby tuto skutečnost oznámily exekutorovi, nejlépe písemně, a doložily doklady. Soudní exekutor může rozhodnout o vyloučení věcí z exekuce. Pokud k vyloučení nedojde nebo se jedná o složitější případ, lze tuto záležitost řešit u soudu.
**JUDr. Tomáš Vrána, Exekutorský úřad Přerov