Menu Zavřít

Mráček na ruměné tváři Exxonu

7. 2. 2006
Autor: Euro.cz

Vysoké ceny energií zvyšují zisky, ale znesnadňují přístup k novým zásobám

Tvrdit, že se vedoucím pracovníkům ropných společností nelíbí vysoké ceny ropy, by bylo přehnané. Ovšem jen trochu. Určitě se příliš neoslavuje v texaském Irvingu, kde společnost Exxon Mobil Corp. 30. ledna ohlásila největší roční zisk v dějinách USA, a to 36 miliard dolarů. „Neskáčeme radostí, když máme úspěch, a nepanikaříme, když máme neúspěch,“ uvádí mluvčí společnosti.
Těžko věřit, ale když barel ropy stojí víc než 60 dolarů, velké ropné společnosti z toho hodně bolí hlava. Rozčiluje to zákazníky i Kongres, který zase dělá rozruch kvůli dani z nečekaného zisku. Ani akcionáři nejsou nijak zvlášť vděční, protože, jak se zdá, operují s názorem, že každý idiot by vydělal pěkné peníze, kdyby prodával ropu za historicky nejvyšší ceny. Při zhruba 62 dolarech za kus není cena akcií ExxonMobilu o nic vyšší, než byla v březnu loňského roku.
Ovšem největší potíž s drahou ropou je ta, že je obtížnější připravit nové dodávky. Když jsou ceny ropy vysoké, tak země, které mají velká ložiska ropy, například Írán, Kuvajt, Libye, Rusko, Venezuela a Nigérie, prosazují ve styku se supervelkými společnostmi jako ExxonMobil rázněji své zájmy. Země bohaté na ropu nejsou ochotné se vzdávat nenahraditelných přírodních zdrojů za nižší ceny, než jsou ty dnešní. Západní ropné společnosti chtějí uzavírat obchody za předpokladu, že cena ropy poklesne zpátky na 25 až 30 dolarů za barel. To je však těžké obhájit, když se ropa k dodání v prosinci 2012 obchoduje za 64 dolarů.
Když si supervelké společnosti nemohou dojednat přístup k novým polím, jejich výroba klesá. Nejde o žádnou hypotézu: nejvýznamnějším faktem ve čtvrtletní zprávě ExxonMobilu o příjmech bylo to, že výroba ropy a zemního plynu se v roce 2005 snížila o 3,6 procenta oproti roku 2004, a pokračoval tak pětiletý sestupný trend. (Nepočítají-li se jednorázové faktory jako hurikány, poklesla o jedno procento.) Pokud firma nebude moci zvyšovat těžbu tím, že bude získávat přístup na nová pole, bude vysychajícím zlatým dolem. To není dobrá vyhlídka.
Naštěstí pro ExxonMobil a pro spotřebitele se zdá, že se jeho výroba znovu zvyšuje. Analytik Daniel L. Barcelo z newyorské firmy Banc of America Securities odhaduje, že těžba ExxonMobilu vzroste v roce 2006 asi o pět procent díky většímu přílivu ropy a plynu z Angoly, Nigérie, Ázerbájdžánu, amerických ložisek v Mexickém zálivu a Norska.
Je to však boj. Vyjednávání velkých ropných společností o dohodách o společné výrobě se stalo velmi složitou záležitostí. V prosinci 2003 se Libye otevřela zahraničním investicím, když se zřekla terorismu a zbraní hromadného ničení, ale s někdejšími americkými partnery se usmířila až loni. Velkou roli při tomto otálení hrála očekávaná cena ropy. Exxon zápolí s Venezuelou vedenou levicovým Hugem Chávezem, který vyžadoval, aby všechny zahraniční ropné společnosti proměnily své provozní smlouvy na společné podniky s vládou. V prosinci Exxon raději svůj podíl v jednom venezuelském ropném poli prodal, než aby splnil venezuelské požadavky. Dokonce i Británie loni zasadila ránu velkým ropným společnostem, když zvýšila daně z ropy těžené v Severním moři.

MM25_AI

HROMADA HOTOVOSTI

Za šarvátkami se skrývá nepopíratelný fakt, že země s obrovskými příjmy z ropy prostě nepotřebují velké západní firmy, které mají hluboko do kapsy, v takové míře, v jaké je potřebovaly v roce 1998, když cena ropy dosáhla deseti dolarů za barel. Současné vysoké ceny mezitím podněcují soutěž o obchody ze strany menších konkurentů, kteří mají tendenci akceptovat menší ziskové marže. A spolu s cenami rostou náklady. Nová ropa je těžko dosažitelná nebo má nízkou kvalitu, jako například podřadná surovina z „dehtových písků“ v Albertě.
Ropa připomíná dluhopisový trh v tom, že i když je cenový vzestup vítaný, způsobuje bolení hlavy z reinvestic. Majitelé dluhopisů vydělávají hodně, když ceny dluhopisů rostou, ale když dluhopisy nabudou splatnost, ocitají se ve slepé uličce s hromadou hotovosti, kterou jsou nuceni reinvestovat za nižší výnosy. Totéž platí pro řídící pracovníky ropných společností, když rostou ceny ropy. ExxonMobil má celých 33 miliard dolarů v hotovosti dávající nízké výnosy, přestože loni vyplatil sedm miliard dolarů v dividendách a odkoupil zpátky akcie za 16 miliard. „Každým rokem je obtížnější“ dobře využít peníze, tvrdí analytik Jacques Rousseau z investiční banky Friedman Billings Ramsey. Akcionáři ropných společností vědí, co pro ně jejich vedoucí pracovníci udělali v poslední době. Teď se ptají: „Co pro nás uděláte dál?“

i>Copyrighted 2006 by The McGraw-Hill Companies, Inc
BusinessWeek

  • Našli jste v článku chybu?