Počet mrtvých po nedělním zemětřesení, které postihlo pomezí Iráku a Íránu, vystoupil na 530. Oznámila to dnes íránská agentura IRNA, podle níž zranění utrpělo přes osm tisíc lidí. V pondělí se hovořilo o 450 mrtvých a asi 7000 zraněných.
Naprostá většina obětí je z íránské západní provincie Kermánšáh, v Iráku je podle dnešních zpráv osm mrtvých.
Otřesy byly zaznamenány v neděli večer. Měly sílu 7,3 stupně a kromě ztrát na lidských životech jsou hlášeny i velké materiální škody.
Íránská média uvedla, že se zřítilo zhruba 12.000 domů. Prezident Hasan Rúhání, který dnes oblast navštívil, upozornil, že zničeny byly především budovy vybudované v rámci státní výstavby, zatímco domy soukromníků odolaly. Prohlásil také, že budou-li nalezeni viníci, budou potrestáni za nedodržení stavebních předpisů.
V noci sice byly přerušeny záchranné operace, ale za denního světla byly obnoveny a týmy záchranářů se psy i těžkou technikou stále prohledávají trosky. Poničeno je sedm větších měst a asi 2000 vesnic.
Jak se počítají ekonomické dopady katastrof? Čtěte více
Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf na twitteru poděkoval všem státům, který nabídly Íránu pomoc, a řekl, že ji země zatím nepotřebuje.
Íránská televize ale hlásí, že lidé, kteří přišli o domovy, budou muset trávit další mrazivou noc venku. Mnozí pálí bedny, aby se zahřáli. „Nemáme dost jídla ani vody. Děti pláčou zimou, drží se rodičů, aby se zahřály, je to špatné,“ řekl Alí Gulání z města Kasr Šírín, které je mezi postiženými. Slyšel, že provinční úřady už rozvážejí pomoc, ale do jeho města zatím žádná nedorazila.
Podle odhadů jedné humanitární agentury potřebuje pomoc nejméně 70.000 lidí. OSN ohlásila, že je připravena začít pomáhat, bude-li o to požádána.
Vůbec nejpostiženější je město Sarpol Zaháb, kam dnes přijel Rúhání. Všiml si, že domy soukromníků otřesy přečkaly, zatímco státní výstavba je značně poničená. „Kdo je tím vinen? Naši inženýři?“ prohlásil s tím, že viníci budou potrestáni.
Dále čtěte: