LONDÝN (Bloomberg) – Cena severomořské ropy Brent se u termínových kontraktů (k dodání v červenci) v uplynulých dnech v Londýně přehoupla přes jednatřicet dolarů. Trh tak reagoval na nejasná prohlášení z řad jedenáctičlenné Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) týkající se zvýšení dosavadní těžební kvóty. O tom, zda se pohne o skromných půl milionu barelů denně, nebo výrazněji – což by pomohlo stlačit cenu – mají rozhodnout ministři kartelu tuto středu ve Vídni.
Zatímco Indonésie oznámila, že členové OPEC jsou ochotni zvednout denní těžební strop jenom o zmíněných půl milionu barelů, Saúdská Arábie, nejvýznamnější producent a také nejbližší spojenec USA v řadách OPEC, naznačuje, že by souhlasila i se zvýšením o milion barelů. Předpoklad, že se těžební strop skutečně posune výrazněji nahoru, je ale podle mínění západních analytiků velice vratký. „Nyní se neodvažujeme cokoliv prognózovat, neboť rozhodnutí OPEC je prostě nepředvídatelné, sdělil německému listu Die Welt Heino Elfert z hamburské informační agentury EID.
Neochotu znatelněji zvýšit denní produkci naznačil generální sekretář OPEC Riwanu Lukman. Podle něj musí kartel v době, kdy Spojené státy coby hlavní spotřebitel vykazují zřetelné známky hospodářského ochlazování, jednat obezřetně. Odborníci sledující ropný trh si to vykládají tak, že OPEC nyní nechce opakovat chybu, které se dopustil, když před propuknutím krize v jihovýchodní Asii v roce 1997 razantně zvýšil nabídku na světovém trhu.