Menu Zavřít

Musk čelí kvůli tweetu obvinění z pohrdání soudem

26. 2. 2019
Autor: čtk

Generální ředitel amerického výrobce elektromobilů Tesla Elon Musk čelí obvinění z pohrdání soudem. Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) tvrdí, že Musk nedávnou zprávou na twitteru porušil loňskou dohodu o urovnání její žaloby. Soudkyně federálního soudu Alison Nathanová dnes vydala nařízení, podle kterého má Musk do 11. března vysvětlit, proč porušil dohodu a nezdržel se pohrdání soudem.

Obvinění z pohrdání se obvykle podává proti jednotlivcům, kteří nedodržují soudní příkaz. Muskovi hrozí trest, pokud bude shledán vinným, uvedla agentura AP.

Akcie Tesly v reakci na obvinění před oficiálním otevřením trhu klesaly asi o pět procent, později během řádného obchodování ale ztráty smazaly a vykazovaly mírný růst.

Musk se v rámci dohody o urovnání zavázal, že nebude na twitteru zveřejňovat informace s možným dopadem na akciový trh, pokud nejprve nedostane souhlas hlavního právníka Tesly. Podle burzovní komise tento závazek porušil minulý týden, kdy zveřejnil tweet o předpokládaném objemu výroby Tesly v letošním roce.

Musk v tweetu napsal, že „Tesla v roce 2011 vyrobila 0 vozů, ale v roce 2019 vyrobí kolem 500 tisíc vozů“. Musk podle komise před zveřejněním tweetu nezískal potřebné svolení. Zveřejněný tweet byl nepřesný a Musk po několika hodinách vydal další, ve kterém na chybu upozornil. Vysvětlil, že měl na mysli, že tempo týdenní výroby Tesly do konce letošního roku dosáhne takové úrovně, že v přepočtu na celý jeden rok by produkce činila 500 tisíc vozů, píše list Financial Times.

„Soudce má značnou volnost při výběru postihu,“ uvedl podle listu profesor práva Carl Tobias z Richmondské univerzity. Dodal, že soud by mohl například zrušit dohodu o urovnání žaloby, zakázat Muskovi práci v Tesle nebo ho dokonce poslat do vězení.


Práce pod Elonem Muskem: chaos, ponižování i nadšení

Elon Musk, ilustrační foto


Musk loni v srpnu překvapil finanční trhy, když na svém twitterovém účtu napsal, že uvažuje o převzetí Tesly a stažení jejích akcií z veřejného obchodování. Dodal, že má pro svůj záměr zajištěno financování a že by za akcie podniku nabídl částku výrazně převyšující jejich tehdejší tržní hodnotu. Později však uvedl, že s potenciálními investory stále jedná a že zatím žádná dohoda uzavřena nebyla.

EBF24

Burzovní komise následně podala žalobu, ve které uvedla, že výrok o převzetí Tesly a stažení akcií z burzy neměl reálný základ, byl nepravdivý a zavádějící, vedl k chaosu na akciovém trhu a poškodil investory. Krátce nato se komise s Teslou a Muskem dohodla na urovnání obvinění. Tesla a Musk museli každý zaplatit 20 milionů dolarů (přes 450 milionů Kč) a Musk byl mimo jiné nucen přistoupit na to, že alespoň na tři roky odstoupí z funkce předsedy správní rady Tesly. Výkonným ředitelem ale mohl zůstat.

Dále čtěte:

Nikola proti Tesle: Američané chystají expanzi vodíkových kamionů

Elon Musk: jak vydělal peníze na své šílené nápady?

V tempu Elona Muska: den rozděluje na pětiminutovky

Musk pošle lidi k Měsíci. Japonský miliardář Maezawa se tam vydá za pět let

Tesla představila novou verzi Modelu 3, bude stát přes milion korun

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).