Několik historických milníků už za sebou má a tento týden, pokud tomu budou okolnosti, a především počasí nakloněny, si na své konto připíše další. Americký miliardář a zakladatel vesmírné společnosti SpaceX Elon Musk vyšle na oběžnou dráhu Země čtveřici astronautů, kteří vlastně ani žádnými astronauty nejsou. Jde totiž o obyčejné amatéry z řad široké veřejnosti, jež zásluhou jednoho z nich, dalšího amerického miliardáře a dobrodruha Jareda Isaacmana, dostali možnost pokochat výhledem na naši planetu.
Unikátnost mise označované jako Inspiration4 spočívá právě v tom, že s onou čtveřicí amatérů na palubě lodi Crew Dragon pohybující se takto vysoko nebude žádný pilot, který by měl s ovládáním modulu předchozí zkušenosti, ani žádný jiný „profík“. Isaacman a jeho tři kolegové, jimž jsou dle Space.com geoložka Siam Proctorová, její asistentka Hayley Arceneauxová a datový inženýr Chris Sembroski, budou poletovat vesmírem zcela sami. Vše bude ovládáno na dálku ze Země, a to včetně startu a přistání.
Na oběžnou dráhu Země vynese Crew Dragon raketa Falcon 9. Ta je už nyní připravena na odpalovací rampě 39A Kennedyho vesmírného střediska na floridském mysu Canaveral. Jak připomíná server ABC News, jedná se shodou okolností o jednu a tu samou plošinu, z níž před dvaapadesáti lety odstartovali vstříc Měsíci astronauti Apolla 11.
Falcon 9 by své motory měl zažehnout ve středu 15. září v osm večer místního času, tedy ve čtvrtek dvě hodiny po půlnoci letního středoevropského času. Cílem modulu je dosáhnout výšky 360 mil nad zemí, což se rovná nějakým 580 kilometrům. Prakticky se tak Isaacman a spol. dostanou ještě o dost výš, než kde se nacházejí kosmonauti z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Ta se totiž pohybuje ve výšce přibližně 400 kilometrů nad zemským povrchem.
Peníze na charitu
S nápadem na ryze amatérskou vesmírnou misi přišel před časem sám osmatřicetiletý Isaacman, jenž zbohatl díky své společnosti Shift4 Payments zabývající se zpracováním plateb. „Zakoupení“ čtyř míst na palubě Crew Dragonu jej podle dostupných informací vyšlo na 200 milionů dolarů (zhruba 4,5 miliardy korun), přičemž o jednu jeho „letenku“ se mohl ucházet každý, kdo během letošního února daroval peníze memphiské dětské klinice St. Jude's Children's Research Hospital. Toto místo nakonec připadlo jednapadesátiletému veteránovi z války v Iráku Sembroskimu.
Skrze aukci se úspěšnému podnikateli podařilo vybrat 13 milionů dolarů. Dalších sto milionů věnoval zmíněné nemocnici ze svého, přičemž dodatečné finanční prostředky chce získat prostřednictvím dražby předmětů, jež s sebou posádka vezme do vesmíru. Celkem má Isaacman v plánu vybrat sumu 200 milionů.
Stopa vede i do Česka
Ačkoliv na palubě modulu společnosti SpaceX žádný profesionální astronaut nebude a že celý let bude řízen na dálku, v případě mimořádné situace bezpečnostní protokoly nařizují, aby se jeho kontroly chopili lidé uvnitř. Velitelem mise byl vybrán sám Isaacman, avšak z odlišných důvodů, než by se mohlo zdát.
Úspěšný byznysmen je totiž mimo jiné i vášnivým pilotem proudových letounů a zakladatelem společnosti, jež se může pyšnit největší soukromou sbírkou vojenských letadel na světě. Jeho firma Draken International spolupracuje nejen se složkami amerických ozbrojených sil, kterým pomáhá s výcvikem pilotů, respektive získáním „bojových“ zkušeností. Ve flotile má desítky proudových stíhaček včetně českých strojů L-159 Alca. Osmatřicetiletý podnikatel má navíc i vlastní akrobatickou skupinu, která si říká Black Diamond Jet Team. Ta sestává z celkem sedmi letadel, přičemž značnou část z nich tvoří letouny L-39 Albatros, tedy předchůdce dnešních „el stopadesátdevítek“.
Právě tyto skutečnosti přesvědčily Muska a jeho kolegy ze SpaceX o tom, že pokud během nadcházejícího letu vesmírem nastane situace, která bude vyžadovat přímý zásah posádky, měl by se řízení modulu ujmout sám Isaacman.
Čím dál výš a déle
Novou éru vesmírné turistiky zahájil zkraje letošního července britský miliardář sir Richard Branson. Ten se na palubě plavidla VSS Unity své společnosti Virgin Galactic podíval do výšky zhruba 85 kilometrů nad zemí. Jeho rival a donedávna i šéf Amazonu Jeff Bezos jej o několik dní překonal v tom smyslu, že spolu s dalšími třemi lidmi uvnitř kapsle postavené pro změnu jeho kosmickou firmou Blue Origin vyletěl až za takzvanou Kármánovu hranici. Ta se nachází ve výšce 100 kilometrů nad povrchem a slouží jako mezinárodně uznávaný předěl mezi koncem zemské atmosféry a začátkem nekonečného vesmíru. (Americká NASA i americké letectvo uznávají již výšku 80 kilometrů nad zemí).
Také Bezos a jeho tři souputníci poletovali kosmem odkázáni sami na sebe a automatické systémy jejich plavidla. Isaacman, respektive Musk a jeho SpaceX však nejbohatšího muže planety strčí hravě do kapsy. A to hned dvakrát: výškou i délkou letu. Zatímco v případě Bezose bylo vše „vyřízeno“ během několika málo minut, tentokrát se bude mise počítat ve dnech. Ty má čtveřice amatérských astronautů ve vesmíru strávit hned tři, což je další počin, kterého za daných okolností dosud nikdo jiný nedosáhl.