Menu Zavřít

Musk: Starship dosáhne orbity ještě letos, dávám tomu 80procentní šanci. Za jeho další vývoj utratí SpaceX dvě miliardy dolarů

2. 5. 2023
Doba čtení: 3 minuty
Autor: Tesla
  • Majitel vesmírné společnosti SpaceX Elon Musk se nechal slyšet, že v rámci dalšího testu by chtěl se svým raketovým systémem Starship Super Heavy dosáhnout oběžné dráhy Země
  • Kdy přesně se tato letová zkouška uskuteční, je zatím ve hvězdách. Miliardář by ji rád realizoval již v červnu nebo červenci. Otázkou však zůstává, jak rychle se podaří opravit a upravit poškozenou startovací rampu
  • Jen během letošního roku se chystá SpaceX za dodatečný vývoj své vlajkové lodě utratit na dvě miliardy dolarů

Od historického testovacího letu vesmírné lodi Starship připevněné na nosič Super Heavy uběhlo sice jen týden a kousek, o dalších ambiciózních plánech této sestavy – která mimochodem představuje největší a nejsilnější raketový systém, jaký kdy člověk sestrojil – mají nicméně Elon Musk a jeho kosmická společnost SpaceX už zcela jasno. Příštím cílem není nic menšího než oběžná dráha Země.

„Očekávám, že během dalšího letu dosáhneme orbity,“ řekl Musk během víkendové diskuze na Twitteru. Že tuto metu zdolá, nepochybuje, otázkou ovšem je, jestli se tak stane ještě letos, nebo až v roce 2024. V případě první varianty hovořil o osmdesátiprocentní pravděpodobnosti. Stoprocentně jisté podle něj každopádně je, že Starship dolétne na oběžnou dráhu v příštích 12 měsících.

Kusy startovací plošiny létaly stovky metrů daleko

SpaceX má k dispozici hned několik prototypů lodě Starship nacházejících se v různých fázích rozpracovanosti. Minulý týden se přitom vedení společnost nechalo slyšet, že k další letové zkoušce by mohlo dojít již v červnu nebo červenci. Přesný termín nicméně stanoven nebyl, neboť závisí na mnoha proměnných.

Historický let Muskova Starshipu očima odborníka Majera: Ze zdánlivého neúspěchu vytěžila SpaceX mnohem víc, než se může zdát
Přečtěte si také:

Historický let Muskova Starshipu očima odborníka Majera: Ze zdánlivého neúspěchu vytěžila SpaceX mnohem víc, než se může zdát

Jedním z hlavních faktorů určujících další harmonogram je, jak rychle se podaří opravit startovací rampu v kosmodromu v texaském Boca Chica. Přestože se Starship, respektive nosič Super Heavy na první pohled odlepil od země celkem ladně, ve skutečnosti během této procedury došlo k jeho naklonění a kontaktu motorů s plošinou. To podle šéfredaktora webu Kosmonautix.cz a odborníka na vesmírné technologie Dušana Majera vedlo k jejich poškození, jež posléze vyústilo ve ztrátu tahu a připravilo raketu o schopnost stabilního letu.

Ještě větších škod nicméně doznala samotná rampa – leč nikoliv přímo v důsledku onoho vychýlení, jako spíše z důvodu prosté síly třiceti pohonných jednotek Raptor, které byly na startu zažehnuty (celkem jim má raketa třiatřicet, tři motory se však inženýři rozhodli nechat vypnuté). Ta byla natolik enormní, že pod plošinou vytvořila hluboký kráter a vymrštila kusy betonových bloků stovky metrů daleko. Poškození navíc doznaly i další části rampy, jako například palivová farma.

Úředníci Muskovi dočasně pozastavili licenci  

Fakt, že některé úlomky odlétly dál, než inženýři SpaceX přepokládali, a že se kvůli startu do vzduchu dostalo velké množství částic písku, které tak mohly znečistit okolní ovzduší, přiměl americký úřad civilního letectví FAA jednat. Regulátoři nyní všechny tyto okolnosti pečlivě prověřují, a dokonce Muskově společnosti dočasně pozastavili nedávno udělenou licenci, jež ji opravňuje tyto lety s touto konkrétní sestavou vykonávat, jak uvedl web CNBC.

bitcoin_skoleni

Sám Musk se nechal slyšet, že chystané opravy startovací rampy si vyžádají zhruba šest až osm týdnů. Server Kosmonautix.cz nicméně v této souvislosti dodává, že další letová zkouška by se mohla uskutečnit spíše až v horizontu několika měsíců. A co že během ní budou chtít ve SpaceX otestovat? 

„Cílem těchto misí bude jen sbírání informací. Žádný náklad nebo něco takového na palubě nebude – jde jen o to dozvědět se toho co možná nejvíce,“ vysvětlil Musk s tím, že na dodatečný vývoj lodi Starship jeho firma letos vynaloží částku dvou miliard dolarů, tedy nějakých 43 miliard korun. V diskuzi rovněž dodal, že dubnový test nejvýkonnějšího raketového systému v historii lidstva „dopadl zhruba tak, jak očekával, a možná i o trochu lépe“.

  • Našli jste v článku chybu?