Komunisté si z velkého mutějovického statku udělali centrálu JZD. Dnes už ale traktory ani pluhy na dvorku neuvidíte.
Stojí tu velká zastřešená pergola, kde byste během prázdninových víkendů stěží našli volný stůl. „Do budoucna plánujeme rozšíření, nejdřív potřebujeme třetí káď do spilky, pak i nové tanky,“ popisuje sládek Tomáš Lep s tím, že hlavně v létě se dostávají na hranu. To tady měsíčně vyrobí osm várek po 1200 litrech, což je prý maximum možného.
V Mutějovicích začal Lep vařit v roce 2017, kdy pivovar, penzion i restaurace získaly nové vlastníky. „Udělali jsme tehdy pár změn, protože dřív bylo zdejší pivo sladší – změnilo se chmelení i hlavní kvašení,“ vysvětluje Lep.
A i když původně ve středočeské obci s necelými osmi stovkami obyvatel fungovaly tři hospody, pivovarský výčep je dnes jedinou restaurací. Bez něj by se místní starousedlíci neměli kde scházet. I pro ně tu Lep udržuje čtyři kohouty, z nichž teče světlá desítka, dvanáctka, polotmavá třináctka Mourek a světlá čtrnáctka.
Nějaký výroční speciál si možná Lep připraví i na přelom letošního léta a podzimu, kdy Poddžbánský pivovar oslaví deset let od zahájení provozu. Právě na konci září 2009 tady věhlasný – a dnes už nežijící – sládek Vladimír Černohorský udělal jako zástupce dodavatele technologie první čtyři zkušební várky.
Nejdřív jsme se zaměřili na Poddžbánskou kvasnicovou světlou 10°.
Pivo se 4,5 procenta alkoholu voní po sladu (odebírají jej z kounických humen Karla Klusáčka), působí velmi lehkým dojmem a je ideálním doprovodem k obědům nebo na rychlé občerstvení po práci.
Otestovali jsme i to nejsilnější, co během naší návštěvy nabízel výčep – Poddžbánský speciál 14°. Světlé pivo je velmi hutné, čpí z něj – z vůně i chuti – sladovost. Speciál působí plně a v zimních dnech může být dobrým společníkem na večer.
Poddžbánský pivovar Velká Strana 2, Mutějovice Sládek: Tomáš Lep