Menu Zavřít

Muž, který nám zachránil kůži

30. 10. 2017
Autor: Euro.cz

Robert de Zafra byl fyzik, díky jehož vědecké činnosti se podařilo rozklíčovat látky způsobující poškozování ozonové vrstvy

Jeho jméno není všeobecně známé. O freonech a jejich vlivu na úbytek množství ozonu ve stratosféře ale slyšel úplně každý. Význam a vlastnosti ozonové vrstvy, která chrání Zemi před škodlivým ultrafialovým zářením, popsal už ve dvacátých letech minulého století Brit Gordon Miller Bourne Dobson, který začal i se systematickým měřením ozonu.

Klíčovou roli v identifikaci látek, které způsobují úbytek ozonu a zvětšování takzvané ozonové díry, hrál ale Robert Lee de Zafra (15. února 1932 – 10. října 2017), americký vědec, fyzik a dlouholetý vysokoškolský profesor na Stony Brook University na Long Islandu ve státě New York. Díky spektrometru, který vyvinul spolu s kolegy, se také významně zpřesnilo měření množství ozonu ze zemského povrchu.

Těžko říct, kolik za svůj život vypil „long islandů“ se svými studenty, ale jejich vzdělávání na katedře fyziky věnoval třicet osm let svého života. Sám vystudoval na Princetonu a Ph. D. získal na University of Maryland. I jeho otec byl univerzitním profesorem, a tak o své kariéře neměl nikdy pochybnosti. Věda a vzdělávání ho provázely po celý život.

O tom, že množství ozonu ve stratosféře klesá a rozšiřuje se to, čemu říkáme ozonová díra, se v 80. letech už dobře vědělo. Neznámá byla příčina. Nebylo jasné ani to, zda jde o přírodní jev, nebo je to dílem člověka. Jisté ovšem bylo, že významně přibývá rakoviny kůže a onemocnění zraku, a to zejména v blízkosti jižního pólu. Zafra se spolu s dalšími vědci vypravil v roce 1986 na expedici do Antarktidy, nad jejímž povrchem vykazovala ozonová vrstva největší trhliny.

Vrátil se tam ještě mnohokrát. Výsledky zkoumání této expedice potvrdily, že příčinou ubývajícího množství ozonu ve stratosféře jsou halogenderiváty uhlovodíků, dnes zjednodušeně známé jako freony, které se běžně vyskytovaly ve sprejích a v chladicích náplních v ledničkách a klimatizacích. Hned o rok později byl podepsán Montrealský protokol. Jeho cílem je závazek všech zúčastněných států k zastavení výroby a používání látek, které na základě poznatků i zmíněné expedice prokazatelně způsobují úbytek ozonu a vznik ozonové díry. Díky tomu by během příštích padesáti let mělo dojít k jejímu zacelení.

Robert de Zafra zemřel na zápal plic v důsledku operace kolene. Je po něm pojmenován horský hřeben na Antarktidě, který nese jméno DeZafra Ridge. A po pohoří zase trochu nečekaně i německá rocková kapela téhož názvu.

FIN25

Profil na Facebooku tak nemá antarktický horský výběžek, ale německá hudební formace.

O autorovi| Klára Donathová donathova@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?