Menu Zavřít

Muž, který neměl rád želví polévku

19. 3. 2018
Autor: Euro.cz

Bývalý šéf maloobchodního impéria Tengelmann proslul jako podnikatel s ekologickou zodpovědností

Titul vynálezce moderního maloobchodu je trochu klišé, v uplynulých letech si ho vysloužily možná i desítky osob. Moderní super- a hypermarkety jednoho otce nemají, spíše za nimi stojí řada průkopnických inovátorů. Ti přesto vykazují několik společných rysů: většinou pocházejí z německého jazykového prostoru, na veřejnosti se nikdy příliš neobjevovali a náleží ke generaci houževnatých poválečných podnikatelů, kteří z rozbombardované země vybudovali nejsilnější evropskou ekonomiku.

Takový byl i Erivan Haub (29. září 1932 -6. března 2018), dlouholetý šéf skupiny Tengelmann, pod kterou dnes spadají především hobbymarkety Obi a oděvní řetězec Kik. Pod Haubovým vedením se však jednalo také o jednoho nejvýznamnějších světových prodejců potravin a světové maloobchodní impérium.

Haub se narodil v hesenském Wiesbadenu do obchodnické rodiny.

Po maturitě odešel na zkušenou do Spojených států, které ho zcela pohltily.

„Radosti nad tvořením a vedením jsem se naučil vAmerice a pak jsem ji okamžitě přenesl do Německa,“ říkal. Po návratu ze zámoří se zapojil do rodinného podniku a koncem šedesátých let převzal po strýci vedení celé skupiny.

V té době už Tengelmann dávno nebyl zapomenutým krámkem, rodinný podnik provozoval na čtyři sta prodejen, jednu čokoládovnu a obraty přesahovaly miliardu marek. Domácí i zahraniční expanzi, kterou mladý Haub nastartoval, však čekal málokdo.

Společnost postupně spolkla největšího konkurenta Kaiser’s, založila diskontní Plus, vstoupila do amerického potravinového řetězce A&P a zmiňovaného Obi. Ještě před pádem komunistického režimu vážil Haub vstup na maďarský trh a vše pak završil založením Kiku v roce 1994. O rok dříve slavila skupina sto let existence, padesátimiliardové obraty a absolutní vrchol.

Bohužel z vrcholu vede cesta dolů a v následujících letech se začaly objevovat první náznaky problémů. Když pak na přelomu tisíciletí přebírali vedení Erivanovi synové, ukázalo se, že Tengelmann není v dobrém stavu a otec až příliš dlouho odkládal některá nutná rozhodnutí. Postupně tak skupina musela vycouvat z tradičního prodeje potravin a na silvestra 2016 převzala poslední prodejnu konkurence.

Jakou stopu tedy Haub v maloobchodě zanechal? Některému z jeho kolegů a konkurentů je připisován vynález slevových akcí, jinému koncept diskontu. Haubovi můžeme přisoudit, že do řetězců vnesl odpovědnost za životní prostředí. Založil několik ekologických nadací, z regálů vylistoval želví polévku, žabí stehýnka, prací prášky s obsahem fosfátů a další produkty s negativním vlivem na přírodu. Instaloval úsporné žárovky, preferoval recyklovatelné a vratné obaly, využíval bezolovnatý benzin. A právě s ekologickým angažmá je dnes nejčastěji spojován a získal za něj řadu ocenění.

Haub zemřel na svém ranči ve Wyomingu v USA, kde trávil poslední léta života a které mu v mládí tak učarovaly.

Krátce předtím stačil ještě se svou manželkou Helgou oslavit diamantovou svatbu. 0

bitcoin_skoleni

Radosti nad tvořením a vedením jsem se naučil v Americe a pak jsem ji okamžitě přenesl do Německa.

O autorovi| Jan Brož, broz@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?