S v a t o s l a v N o v á k
Nynější šum kolem společnosti SPT Telecom možná semele jejího generálního ředitele Svatoslava Nováka. Na vývoj telekomunikací a ceny telefonního a datového spojení to však zřejmě velký vliv mít nebude.
Jestliže se má Česká republika stát moderní a perspektivní zemí, do níž se pohrnou zahraniční investice, musí mít v prvé řadě v pořádku telekomunikační sektor. Díry, zácpy a časté uzavírky i hromadné bouračky na automobilové dálnici mezi Prahou a Brnem ekonomice škodí, ale ve srovnání s problémy v telekomunikacích neznamenají nic.
Málokdo si asi dnes vzpomene, že podnikání v Česku začínalo v roce 1990 v první linii hromadnou instalací faxových přístrojů a záznamníků a samozřejmě telefonickým bombardováním vznikajícího trhu. Na to nebyly české telekomunikace vůbec připraveny. Neoddiskutovatelnou zásluhou prvních polistopadových vládních garnitur byla efektivní snaha o nápravu. Jen se upamatujme na nařízení, podle něhož dostávali přednostně telefonní stanice podnikatelé. Tak trochu skryty před zraky veřejnosti se rozběhly mohutné investice do optických kabelů a do digitalizace telefonní sítě. Hned v roce 1990 se začaly spřádat koncepce, jak dostat české telekomunikace na supermoderní technickou a systémovou, to je demonopolizovanou tržní úroveň. V pozadí tohoto snažení nehrál prim Svatoslav Novák, nýbrž tehdejší ministr Karel Dyba, kterému jinak nemůže dodnes přijít spousta lidí na jméno.
Dnes devětatřicetiletý Svatopluk Novák se nevynořil odnikud. Vystudoval elektrotechnologii na Vysokém učení technickém v Brně a v podstatě celý svůj dospělý život se pohyboval v telekomunikačním sektoru. Jako takového si ho vybral za odborného náměstka v roce 1994 i ministr hospodářství Karel Dyba, do jehož resortu telekomunikace patřily. Tehdy se již vědělo, že modernizace telekomunikací se neobejde bez vstupu strategického zahraničního partnera a řady smluv ošetřujících jak potřebný technický a uživatelský pokrok i státní zájem, tak pozdější potřebnou demonopolizaci sektoru.
Plánovaný vzestup v profesní kariéře Nováka přinesl pečlivě připravovaný výběr a nakonec také uskutečněný vstup mezinárodního konsorcia TelSource do Telecomu v létě 1995. Tehdejší náměstek ministra Karla Dyby pro telekomunikace se stal v několikaměsíčním předstihu, již v lednu 1995, generálním ředitelem Telecomu. Tuto funkci zastává dodnes. Vystřídal Jiřího Makovce, kterému ministerstvo financí dávalo za vinu, že jeho podklady pro tarifní politiku nejsou seriózní. S trochou nadsázky lze usoudit, že tuto funkci mohl dostat kdokoli, kdo byl tehdy v přízni ministra Karla Dyby a zároveň byl alespoň trochu kvalifikován.
Hlavní parametry obchodu byly dány ve smlouvě Telecomu, respektive jeho strategického partnera se státem, a také účastí vysoce kvalifikovaného TelSource složeného ze společností PTT Telecom Netherlands a Swiss Telecom, které navíc měly oficiální podporu společnosti AT&T. Svatopluk Novák nic nepokazil. SPT Telecom je z hlediska tržní kapitalizace přední firmou na pražské burze, vykazuje velký zisk a své závazky jak vůči telekomunikačnímu oboru, tak vůči státu v zásadě plní. Že mnozí občané, a zejména uživatelé internetu, protestují proti chystanému zdražení telekomunikačních poplatků od 1. ledna příštího roku, to není v tuto chvíli pro společnost SPT Telecom a jejího ředitele až tak důležité. Na ceny telekomunikačních služeb bude přece podle smlouvy až do roku 2000 dozírat a jejich úpravy povolovat ministerstvo financí, které má v rukou sociální demokracie. Dokud nevstoupí do tohoto sektoru v roce 2001 konkurence, jak se stále plánuje, všechny teoretické dohady o cenách jsou v zásadě zbytečné. Zcela bez věcného významu je i pseudoaféra s prověřením, či neprověřením šéfa pražské oblasti Telecomu Radomíra Sabely pro tajné dokumenty v podobě mobilizačních plánů republiky, které stejně leží v bezpečnostním oddělení Telecomu. Co se to tedy děje, proč se ozvaly hlasy žádající odvolání Svatopluka Nováka, který úspěšně vede přední českou firmu a ani nikoho v opilosti nenaboural nebo nepřejel autem, jak je to dnes u mnoha předních činitelů běžné? Jeho samého jsme se při psaní tohoto článku zeptat nemohli, protože odjel soukromě do zahraničí právě v době vzedmutého tlaku proti němu. Už z toho je však vidět Novákovo tušení, že jeho dny jsou sečteny, a sám za sebe se příliš bít nehodlá.
Bít se ovšem hodlá Karel Berka, jednatel společnosti Telis se základním jměním 100 000 korun, která se mimo jiné zabývá poradenstvím v informačních technologiích a v roce 1994 se ucházela o strategické partnerství s Telecomem, ale byla vyřazena již v předkole konkursu. Karel Berka je i společníkem firmy s výmluvným názvem Benešov, Příbram - telekomunikace. Ještě důležitější asi je, že pan Berka je členem sociální demokracie, a dokonce u ní vede pracovní skupinu pro telekomunikace a informatiku. Jeho slovům bedlivě naslouchá ministr dopravy a spojů Antonín Peltrám, který s nápadem odvolat Svatoslava Nováka přišel. Málokdo asi ví, že první výzvy k internetovskému bojkotu Telecomu, který jsme zažili ve středu 18. listopadu, přišly už letos v létě právě z okolí těchto lidí. Budoucí epizoda v životopisu Svatoslava Nováka se tak scvrkává na pouhý boj některých exponentů sociální demokracie o jeho bezpochyby lukrativní plat.