Menu Zavřít

Může být IT ještě zelenější?

16. 2. 2007
Autor: Euro.cz

Glosy postaršího technokrata

bitcoin_skoleni

Informační technologie nejsou příliš často spojovány s emisemi skleníkových plynů, ozonovou dírou nebo globálním oteplováním. Kladný ekologický postoj informačního průmyslu je občas demonstrován přechodem velkých IT firem na alternativní zdroje - například Google umístil ve své centrále solární panely generující energii až 1,6 megawattu. Elektrotechnický průmysl si po sobě začíná uklízet a se zkracováním inovačních cyklů přichází i zákonná povinnost recyklovat stará zařízení. Náklady bohužel nesou zákazníci, nemluvě o obtížích s využitím zaplacené recyklace.
Chvályhodnou tendencí je snižování spotřeby počítačů a dalších IT výrobků, což je nutné pro zmenšování a mobilitu přístrojů. Technologický pokrok - a hlavně marketing - vás ovšem nutí mnohem častěji aparáty vyměňovat. Bohužel se s tím toho asi moc udělat nedá. Všichni chtějí prodávat a předhánějí se ve vymýšlení nových neodolatelných vlastností svých výrobků. Horší je to s jejich životností. Fyzické opotřebení začíná dohánět „morální“. Kvalita klesá. Mobilní telefony i jiné přístroje zřídkakdy fungují ještě po záruční době…
Prodloužení životnosti by bylo příliš drahé a hlavně by snižovalo motivaci koupit si zdatnější hračku. Problémy jsou s opravami. Ceny náhradních dílů i práce jsou tak vysoké, že se při poruše spíše vyplatí koupit novinku. Když se něco při opravě mění, jsou to velké celky - vnitřní závady už nikdo neopravuje. Bylo by to složité a opět drahé. Dnes už nezahazujete pouze tiskárny či faxy, ale i žehličky, jež dříve kdejaký šikula opravil. Kutilové, zdá se, došli. Na rozdíl od levné výroby realizované v Asii je servis místní, a cena kvalifikované lidské práce tudíž vysoká. Tolik proklamovaná ochrana investic dostává i ekologický rozměr, protože se hromadí tuny „šrotu“.
Některé trendy by „ozelenění“ IT průmyslu pomohly. Když se podíváme na odsouhlasený roční emisní limit a přepočteme jej na hlavu, můžete jej snadno překročit jediným transatlantickým letem. Videokonference místo létání by odstranily nejen potíže s takzvaným jetlagem (poletovou únavou), ale zmenšily by i produkci škodlivých plynů. Krátce: skutečně efektivní nástroje pro mobilní pracovní sílu by výrazně snížily dopravní zátěž, která je významným producentem emisí.
Zkusme tedy přemýšlet nejen nad střešními solárními panely, ale také o vybudování ekologické reputace průmyslu. Chceme žít ve společnosti nejen informační, ale rovněž ekologické. I u počítače se totiž občas potřebujete nadechnout.

  • Našli jste v článku chybu?