Menu Zavřít

Muži mocných žen

15. 3. 2007
Autor: Euro.cz

Šéfové protokolů mají stále více starostí

Existují pánské čokolády, pánské parfémy, pánské šperky, a v Anglii dokonce stále i pánské pokoje. Do těch se ubírají muži po jídle, aby si v klidu zapálili dýmku či doutník a popili brandy. Jediné, co ještě neexistuje při státních návštěvách mocných žen, jsou pánské programy, ekvivalent toho, co bývá obligatorně připraveno pro ženy prezidentů a předsedů vlád či ministrů. Novináři v zahraničí si toho všimli a plní veselými sloupky noviny.
Co dělají pánové mocných dam, ptá se třeba bývalý šéf kulturní rubriky Die Zeit Fritz J. Raddatz, když jejich ženy řídí zemi? Tento problém sice není úplně nový. Připomeňme Goldu Meierovou nebo baronku Thatcherovou. Nyní však vládnoucích žen rychle přibývá. Vaira Vike-Freibergová je prezidentkou v Lotyšsku, Tarja Kaarina Halonenová, které se přezdívá „rudá Tarje“, šéfuje Finsku a Angela Merkelová v sousedním Německu. Ve Francii se uchází o moc Ségolene Royalová a ve Spojených státech Hillary Clintonová. Raddatz se ptá: Bude platit staré pořekadlo, že za každým mocným mužem stojí vlivná žena, i opačně? Někdy se zdá, jako třeba v Německu, že pan profesor Sauer, manžel kancléřky Merkelové, se o politiku vůbec nezajímá a dál si dělá výhradně jen svou vědu. S manželkou se neobjevuje ani na státních návštěvách, či jen výjimečně při oficiálních příležitostech.
Ve Velké Británii protokol přesně přikazuje, jak se kdo má v blízkosti královny pohybovat, třeba princ, následník trůnu, má vždy jít jeden krok za královnou. Jak je to však s manželem prezidentky či kancléřky? Třeba hostitel v cizí zemi sedí samozřejmě vždy po levé straně dámy, ale kde má pak sedět její muž? Má sedět vedle ženy hostitele? Nebo při oficiálním přivítání chodí prezidenti, třeba Klaus, ale i Chirac, jeden krok před svými ženami. Jenže dle pravidel slušného vychování do schodů nesmí nikdy chodit muž za ženou, aby se jí nedíval na nohy. Jak to tedy bude? Francie má problém, pokud paní Royalová vyhraje, i s jejím oslovením paní prezidentka. Madame le President se Academie Francaise nelíbí, a tak navrhuje oslovení Madame le Ministre. A jiný vtipný americký fejetonista se ve svém sloupku ptá: Bude paní prezidentka Hillary Clintonová vstupovat do Orální pracovny, jak se přezdívá od doby vlády jejího muže Oválné pracovně, před svým mužem, nebo po něm? Ještě těžší to bude při vstupu do restaurací, kam má zásadně jako první vstupovat vždycky muž, aby – kdyby bylo v sále rušněji – první ránu schytal on. Šéfové protokolů budou zřejmě muset opustit rutinu a pravidla trochu poopravit.

  • Našli jste v článku chybu?