Tak dlouho čekali čeští uživatelé na e-obchod prodávající hudbu přes internet, až se během pár dní dočkali dvou velmi podobných projektů. V průběhu jednoho týdne začaly fungovat dva různé portály, z kterých je možné legálně – a za poplatek – stahovat muziku.
Jako první zahájil provoz internetový obchod All Music, patřící do rodiny e-shopů společnosti Vltava Stores. Na stránkách wwww.allmusic.cz je možné v současnosti koupit asi 1500 skladeb, za jejichž stažení zaplatí zájemce od pěti do 79 korun. Do konce roku by měl All Music nabídnout asi 400 tisíc písní, příští rok by mělo přibýt dalších 100 tisíc tracků.
Krom toho byl minulý týden spuštěn portál I-legalne.cz, který provozuje společnost DVC International. Obchod umístěný na stránkách www.i-legalne.cz má v databázi asi 200 tisíc písní, více než 16,5 tisíce alb od jedenácti tisíc umělců. Nabídka skladeb by se měla v blízké budoucnosti zdvojnásobit na 400 tisíc. Za stažení jedné z nich platí zájemci od patnácti do 50 korun včetně DPH. „Ceny alb se většinou pohybují na úrovni desetinásobku ceny jedné písně daného interpreta,“ říká Petr Peřina z DVC International.
Jen za první den fungování obchodu I-legalne.cz navštívilo jeho stránky přes 150 tisíc lidí, každý z nich si prohlédl asi dvacet stránek. Údaje o počtu uzavřených obchodů provozovatelé prozatím neoznámili, do budoucna však mají smělé plány. „Do konce příštího roku bychom chtěli dosáhnout dvou milionů stažených skladeb,“ říká Marek Sedlák, obchodní ředitel DVC International.
Za muziku mohou uživatelé platit několika různými způsoby - bankovním převodem, platební kartou či poštovní poukázkou, přičemž není nutné platit za každé stažení zvlášť. Částka za skladbu či stažené album se odečítá z jakéhosi kreditu, který má každý zákazník ke svému účtu.
Problémem pro řadu uživatelů však může být formát, v němž I-legalne.cz hudbu prodává, a v ochraně skladeb, které jsou digitálně zašifrovány. I-legalne.cz totiž podporuje formát WMA (Windows Media Audio file), ale není možné stáhnout skladbu ve formátu MP3. Díky systému ochrany skladeb DRM (Digital Rights Management) je také možné přesunovat koupenou skladbu jen do přehrávačů hudby, které DRM podporují. Některé vydavatelské firmy navíc omezují počet audio zařízení, do kterých lze z počítače skladby kopírovat. U některých vydavatelů je to deset zařízení, u jiných až pětadvacet. (oh)