Menu Zavřít

My si vás podáme!

21. 4. 2006
Autor: Euro.cz

Odstupující člen představenstva podal trestní oznámení na management

Špatné hospodářské výsledky, trestní oznámení na management podané odstoupivším členem představenstva, kritická zpráva z auditu a výhružný telefonát auditorce. To je vizitka posledního půl roku společnosti Termonta, stoprocentní dcery Pražské teplárenské, která zásobuje teplem hlavní město Prahu. S Termontou také zřejmě souvisí ukončení pracovního poměru s právníkem Pražské teplárenské, který upozorňoval na porušování zákona o veřejných zakázkách

Výhružný telefonát.

„To jste vy, Čauševič? My si vás podáme!“ zaslechla předminulý týden v telefonu Marie Čauševićová, která prováděla audit ve společnosti Termonta. Víc anonymní starší mužský hlas nestačil sdělit, protože Marie Čauševićová telefon položila a šla tento podivný incident oznámit svému nadřízenému Petru Cermanovi. Po pár dnech váhání, na Velký pátek, podala trestní oznámení na neznámého pachatele. „Výhružný telefonát spojuji se svým zařazením v odboru vnitřního auditu. Od konce roku 2005 jsem se podílela na kontrole naší dceřiné společnosti Termonta. Závěrem této kontroly jsou zjištění vážného charakteru,“ uvedla Čauševićová v trestním oznámení.
Výsledky auditu mají nasvědčovat tomu, že v Termontě docházelo nejen k nedbalé evidenci, ale též k podvádění a k porušování zákona. Bylo například zjištěno, že náklady na jednotlivé zakázky byly v nakupovaných službách neoprávněně navyšovány až o třicet procent. Zdroj týdeníku EURO si nepřál s ohledem na svoji bezpečnost zveřejnit své jméno. Generální ředitel Termonty Jiří Votrubec se k výsledkům auditu odmítl vyjádřit.
Provedení interního auditu zadalo představenstvo Pražské teplárenské poté, co z představenstva Termonty loni v listopadu odstoupil Alfred Roik. Ten podle svých slov viděl, že Termonta je velmi špatně řízená a že on sám to nemůže nijak změnit, protože ostatní zástupci vlastníka ve statutárních orgánech Termonty kryjí její současný management. Roik zároveň podal v souvislosti s hospodařením firmy loni v listopadu na policii trestní oznámení. „Interní audit v podstatě dospěl ke stejným závěrům jako pan Roik,“ uvedl zdroj týdeníku EURO. Práce na auditu skončily k poslednímu březnu a nyní má již představenstvo Pražské teplárenské k dispozici i jeho závěrečnou zprávu.
Představenstvo o závěrech auditu jednalo 11. dubna. K jakým závěrům dospělo a jak hodlá situaci řešit, se zatím nepodařilo zjistit. „Jde o interní audit a k interním záležitostem firmy se nebudeme veřejně vyjadřovat,“ tlumočila tisková mluvčí Pražské teplárenské Světla Prokešová stanovisko představenstva.

Trestní oznámení na management.

„Důvodem mého odstoupení je neutěšená ekonomická situace ve společnosti Termonta, která je výsledkem špatného hospodaření vedení společnosti. Vzhledem k mému jedinému hlasu není možné prosadit zásadní změny tak, aby se ekonomika společnosti vylepšila. Vedení společnosti záměrně blokuje informace, účelově a spekulativně je předkládá pozdě nebo vůbec a neustále porušuje stanovy společnosti. Informoval jsem o stavu společnosti Termonta představenstvo vlastníka Pražská teplárenská a nebyla učiněná žádná opatření. V současné době dokonce za státní peníze odložených splátek DPH vedení společnosti Termonta podniká, a to proti zájmům společnosti a bez přístupu péče řádného hospodáře. Tím toto vedení naplňuje v mnohém, dle mého mínění, skutkovou podstatu trestného činu,“ napsal Alfred Roik 30. října 2005 v rezignačním dopise předsedkyni představenstva Pražské teplárenské Aleně Vitáskové. O necelý měsíc později, 25. listopadu 2005, se Roik dostavil na policejní Útvar odhalování korupce a finanční kriminality, kde podal trestní oznámení na management Termonty – generálního ředitele Jiřího Votrubce a finančního ředitele Milana Rampicha. Oznámení zároveň směřuje na Richarda Johna Lappina, Františka Hejčla a Franze Josefa Retzera z představenstva Pražské teplárenské.
„Na jednání mimořádného představenstva Termonty 2. července 2005 mně a mému kolegovi v představenstvu Michaelu Caustonovi bylo řediteli Rampichem a Votrubcem oznámeno, že společnost se nachází v katastrofální finanční situaci, že není dostatek cash flow, a že pokud nedostaneme půjčku nebo úvěr ve výši cca dvacet milionů korun, skončí Termonta v konkurzu. Financování bylo nakonec zajištěno zálohovou platbou Pražské teplárenské na budoucí výkony pro ní. Z uvedené zálohy vznikla povinnost odvodu DPH, s příslušným finančním úřadem bylo dohodnuto splátkování DPH z důvodu nedostatku financí,“ uvedl Roik na policii. A dodal, že za této katastrofální finanční situace „podepisuje ředitel Votrubec jako prokurista společnosti Termonta nevýhodný nákup cizí pohledávky ve výši 3,2 milionu korun a to za sto procent!“ Z informací týdeníku EURO je zřejmé, že šlo o pohledávku za libereckým Energomontem, kterou Termonta odkoupila od Teplických strojíren.
Roik byl členem představenstva společnosti Termonta od dubna 2005 a již v červenci uvedl ve zprávě z výkonu člena představenstva, jejíž kopii má týdeník EURO k dispozici, že vedení Termonty postupuje v rozporu se stanovami, neboť například přijalo úvěr, aniž by tuto záležitost projednalo v představenstvu. Roik dále ve zprávě uvedl, že management společnosti mu odepíral finanční analýzy a nebylo mu umožněno účastnit se porad vedení Termonty.

Vyhozený právník.

Vedoucí právního oddělení Pražské teplárenské Marek Kyncl dostal k posouzení některé otázky, které vyplynuly z prací na auditu. V interním sdělení z března letošního roku, jehož kopii má týdeník EURO k dispozici, vyplývá, že kupříkladu v případě zakázky v elektrárně Mělník došlo k porušení zákona o veřejných zakázkách (zakázka byla rozdělena na menší a nebyla realizována jako veřejná zakázka) a že předmět zaplacených faktur nekoresponduje se skutečně provedeným dílem. „Nedostatky v podkladech svědčí přinejmenším o tom, že došlo k naprosto nepřípustné manipulaci v oblasti přijímání plnění ze smluv a k selhání interních kontrolních mechanismů,“ uvedl Kyncl v závěru svého posudku.
Marek Kyncl byl krátce po podání tohoto kritického stanoviska ze společnosti propuštěn, respektive ve společnosti byla provedena organizační změna - zrušení právního oddělení - která k jeho propuštění vedla. V dopise, ve kterém si předsedkyni představenstva Aleně Vitáskové stěžoval na postup zastupujícího generální ředitele Jiřího Špitálníka, uvedl: „V druhé polovině března 2006 jsem vydal dvě velmi konfliktní stanoviska, která navazovala na šetření interního auditu a týkala se následujících záležitostí: Jednak se jednalo o stanovisko k realizaci opravy předehřívání vzduchu na kotlích K5 a K6 v elektrárně Mělník, jednak o stanovisko k otázce využívání zadávaných externích studií se společnostmi Duda a Švec. V obou případech jsem narazil na naprosto zásadní nesrovnalosti a upozornil jsem na závažné systémové nedostatky, které ze zjištění uvedených ve stanoviscích vyplývají.“
Ve společnosti se totiž dle informací týdeníku EURO nenašly žádné studie vypracované společnostmi Duda a Švec, ale pouze proplacené faktury. A v případě opravy kotlů byla oprava prováděna pouze na jednom kotli, ale fakturovány byly práce na obou.

Zisk jen šestina promile.

Řízení Pražské teplárenské je dlouhodobě paralyzováno spory mezi jejími dvěma vlastníky: Pražskou teplárenskou holdingem, ve kterém většina patří hlavnímu městu Praze, a International Power Opatovice, za kterým je britský investor International Power. Oba akcionáři se přou o výši dividendy a objem prostředků, který by měla společnost reinvestovat. Již téměř rok se nemohou shodnout na obsazení postu generálního ředitele, funkci zastává obchodní ředitel Jiří Špitálník. O sporu informoval týdeník EURO jako první (EURO 1/2006).
„Zatím jsme se nedohodli na generálním řediteli, ani na proceduře, jak by měl být vybrán. My prosazujeme, aby byl vybrán ve výběrovém řízení. Odpověď našeho partnera zatím neznám,“ uvedl náměstek pražského primátora a člen představenstva Pražská teplárenská Holding Jan Choděra. V minulých měsících Britové výběrové řízení na nejvyšší post odmítali.
Dopad laxního přístupu Pražské teplárenské do hospodaření Termonty je tristní. Místo plánovaného zisku devíti milionů korun dosáhla údajně společnost v loňském roce hospodářského výsledku pouhých třiatřicet tisíc korun, a to při výnosech 281 milionů korun. Zisk ve výši jedné šestiny promile z obratu nasvědčuje tomu, že bývalý člen představenstva Alfred Roik kritizoval management oprávněně. Jak bude Pražská teplárenská reagovat na neuspokojivé hospodářské výsledky ve své stoprocentní dceřiné společnosti, na obvinění, která vyplývají z trestního oznámení Alfreda Roika, a na závěry z provedeného auditu? Předsedkyni představenstva Pražské teplárenské Alenu Vitáskovou se týdeníku EURO nepodařilo kontaktovat a představenstvo jako celek se ústy tiskové mluvčí Světly Prokešová odmítlo k těmto otázkám vyjadřovat.

bitcoin_skoleni

Ředitel bez kompetence.

Ředitel Termonty Jiří Votrubec se schůzkou souhlasil. Přijal nás ve své kanceláři, pohostil kávou a tvářil se vstřícně. Nicméně striktně odmítl nechat se fotografovat i odpovídat na konkrétní otázky. Tvrdil, že policie ho nejen k žádnému výslechu či podání vysvětlení nepředvolala, ale že ani nevěděl o trestním oznámení Alfreda Roika. „Žádný zákon jsme v Termontě neporušili, obvinění pana Roika jsou nesmysly, a to je lehce doložitelné. Nicméně nebudu na takovéto hypotetické otázky odpovídat,“ uvedl ředitel Votrubec. Výše uvedená konkrétní obvinění, která vyplývají ze závěrů vnitřního auditu a z písemných dokumentů Alfreda Roika a Marka Kyncla, nechal bez jakéhokoli vysvětlení. Nechtěl se vyjadřovat ani ke špatnému hospodářskému výsledku s odůvodněním, že jde o složitou problematiku a že mu nikdo nedal kompetenci komunikovat s novináři. Nakonec byl pouze ochoten potvrdit, že dosažený hospodářský výsledek je opravdu výrazně nižší, než kolik plánovali. Hlavním cílem Termonty prý bylo získávat zakázky i mimo skupinu Pražské teplárenské, ze které společnost historicky vzešla, a to se prý dařilo. „Externí zakázky činily osmdesát milionů, což je o sto procent více než v předchozím roce. V letošním roce chceme získat zakázky mimo skupinu Pražská teplárenská v objemu sto milionů,“ řekl Jiří Votrubec.
Jenže podle informací týdeníku EURO byla velká část z externích zakázek vytvořena tak, že mezi Termontu a Pražskou teplárenskou, coby zadavatele, vstoupil prostředník. Například zakázku na opravu kotlů v Mělníku prováděla Termonta pro společnost DIZ Bohemia. Ta ji však získala od Pražské teplárenské.

(box:) Marie Čauševićová Lídrem u Železného Marie Čauševićová, která kvůli průběhu a okolnostem výběrového řízení na post finančního ředitele žaluje Pražskou teplárenskou z pohlavní diskriminace, se stala volebním lídrem Nezávislých demokratů Vladimíra Železného na kandidátce v Hradci Králové. „Vzala jsem to, protože nabídka stát se volebním lídrem je nabídkou, co se neodmítá. Jedním z mých témat budou rovné příležitosti pro ženy i muže,“ řekla Marie Čauševićová týdeníku EURO.
Rovněž zvažuje založení obecně prospěšné společnosti, která by usilovala právě o prosazování rovných příležitostí bez ohledu na pohlaví. V jejím sporu s Pražskou teplárenskou zatím soud nenařídil hlavní líčení. „Doplnili jsme na základě výzvy soudu naše podání a nyní očekáváme stanovení termínu, kdy se bude žaloba projednávat,“ řekla Čauševićová minulý týden.
Její právní pozice v tomto sporu je relativně silná ze dvou důvodů. Zaprvé kvůli dopisu předsedkyně představenstva Pražské teplárenská Aleny Vitáskové, která písemně uznala, že v případě výběrového řízení na místo finančního ředitele mohlo dojít k diskriminaci na základě pohlaví kandidátů. A zadruhé kvůli zákonu, který stanoví, že v případě žaloby kvůli diskriminaci leží důkazní břemeno na žalovaném. V tomto případě tedy bude muset Pražská teplárenská dokazovat, že Marii Čauševićovou nijak nediskriminovala, což bude i vzhledem k dopisu Aleny Vitáskové složitý úkol. Navíc, jak již dříve týdeník EURO informoval (EURO 1 a 11/2006), Marie Čauševićová byla najatou agenturou opakovaně označena jako nejlepší kandidát, a přesto nebyla vybrána. Finančním ředitelem se stal Pavel Pejřimovský.

  • Našli jste v článku chybu?